Aktualności - Przedszkole nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

AktualnościZajęcia otwarte w grupie "Wiewiórki"     
  
Dnia 10 pazdziernika
2017 roku w dniu Święta Drzewa, w grupie "Wiewiórki" odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami pt, "Jesienne Dywany". Dzieci wraz z rodzicami zapoznały się z budową drzewa, znaczenia drzew - lasów dla naszego życia. Poznały też owoce ,liście znanych drzew i potrafiły je odróżnić. Do przeliczania, porównywania i układania rytmów wykorzystano podczas zajęć, kasztany i listki. Rodzice wzięli też udział w zabawnych kalamburach o tematyce leśnej, a także wraz ze swoimi dziećmi wykonały piękne  jesienne dywany z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych. Wspólna poleczka tańczona z rodzicami dała wszystkim wiele radości. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały jesienne kolorowanki zakupione przez rodziców. Zajęcia otwarte były uczącym i mile spędzonym czasem zarówno dla dzieci, ich rodziców (dziadków) jak i nauczycielek pracujących w grupie.  


Warzywne kukiełki w Biedronkach

W mijającym tygodniu w grupie „Biedronki”królowały warzywa. Uczyliśmy się o ich właściwościach, witaminach, odwiedziliśmy ogródki działkowe . Dzieci przyniosły do przedszkola różne warzywa . Na koniec tygodnia wykonaliśmy warzywne  kukiełki, z warzyw i różnych innych materiałów i ozdób, jedyną granicą była nasza wyobraźnia. W czasie zajęć „Biedronki” miały okazję poszerzyć swoją wiedzę odnośnie właściwości odżywczych owoców i warzyw. Z wielkim zapałem tworzyły swoje prace wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Starannie wykonywały swoje kukiełki i były z nich bardzo dumne. Ciekawym pomysłom nie było końca! Warzywne kukiełki zachęciły nas do zdrowego odżywiania i bajecznie ozdobiły salę i kącik przyrody. Efekty naszej kreatywności można podziwiać oglądając zdjęcia w naszej galerii.


Zdrowy, smaczny sok w wykonaniu „Smerfów”

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie.
Dzieci doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Z myślą o  witaminkach, 6 października 2017 roku
dzieci 3-letnie z grupy „Smerfy” postanowiły wspólnie z panią Kasią zrobić sok marchwiowo-jabłkowy. Zanim dzieci przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie przedszkolaki kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z marchwi i jabłek. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował sok, ponieważ wykonany był bez dodatku cukru i konserwantów.Koncert "DZIECI OJCU ŚWIĘTEMU"

"Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu"
                                                                     
Św. Jan Paweł II
Koszalin 1997 rJak co roku dzieci z naszego przedszkola biorą udział w koncercie "Dzieci Ojcu Świętemu" organizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury. W tegorocznej już siedemnastej edycji koncertu udział wzięły dzieci 6 letnie z grupy Kubusie. Przedszkolaki uczciły pamięć Świętego Jana Pawła II wierszem, tańcem Krakowiak w piosence zaś wyśpiewały za co kochają Ojca Świętego.


Owoce i warzywa – zajęcia w Muchomorkach

Na początku października dzieci z grupy Muchomorki
wybrały się na jesienną wyprawę do sadu i ogrodu warzywnego. Oglądały i nazywały jesienne warzywne "okazy" oraz drzewa owocowe. Następnego dnia było w naszej grupie przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo. Dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Wszystkie przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, kiwi, pomarańcze i winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców
i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwi kucharze. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale. Zajęcia tego typu mają także na celu zachęcić dzieci do spożywania warzyw
i owoców oraz wspólnego przygotowywania posiłków.


„Kolory Miasta” - spektakl ekologiczny

Dnia 05. października 2017 roku
dzieci 5 i 6 –letnie na zaproszenie Urzędu Miasta wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie. „Kolory Miasta” to spektakl ekologiczny dla dzieci, pełen magii i dobrego humoru w wykonaniu Teatru Kultureska. Przedstawienie wystawiane jest  w ramach akcji Eko Raban. To pełna magii, zwrotów akcji i dobrego humoru bajka, która poprzez zabawę uczy, jak ważna w życiu człowieka jest przyroda. Kształtuje wśród najmłodszych pełną szacunku postawę wobec natury. Bohaterami spektaklu byli Jeżyk Jerzy i Zając Zuza, którzy znudzeni swoim bezproblemowym żywotem, postanawili stać się bohaterami spektakularnie ciekawej historii. Przypadkowo trafiają do “Zaczarowanego Miasta”, w którym wszystko jest szare. Grasuje w nim złowroga Wrona, a nad miastem unosi się smog. Jeżyk i Zajączek muszą stanąć na straży czystej przyrody i przypomnieć mieszkańcom miasta, jak wiele barw ma natura. Postanawiają przywrócić miastu kolory i zdjąć z niego klątwę szarości. Wszystkie piosenki  śpiewane były przez aktorów na żywo i posiadały ekspresyjną choreografię. Spektakl opatrzony był barwną scenografią i ręcznie robionymi kostiumami, a także wyjątkowymi efektami świetlnymi i efektami specjalnymi. Ponadto treści ekologiczne podane były w  przystępny i ciekawy sposób. Spektakl zaznajomił dzieci z pojęciem niskiej emisji, smogu i jego szkodliwości. Bohaterowie bajki przywrócili czystość i barwy miastu, przypominając dzieciom do jakich kolorów pojemników wyrzucamy konkretne śmieci. Dzieci miały okazję powtórzyć zasady segregacji odpadów, a także samodzielnie podzielić je na scenie. Utrwalili pojęcie recyklingu, a także poznały odpady, które można poddać temu procesowi. Poprzez ten wyjątkowy interaktywny spektakl, w którym uczestniczyły  dzieci, poprzez emocje, a także animacje i piosenki, nauczyły się jak możemy „odczarować” nasze polskie miasta, by stały się ekologiczne i kolorowe.


Kubusie w Nadleśnictwie Sokołów

"Miło jest chodzić po leśnych ścieżkach
A wiecie dzieci kto w lesie mieszka?
Mieszka tu sarna co biega prędko
Nie bój się dzieci zgrabna sarenko
A tu widzicie rudego lisa...”


Dnia
03. październiak 2017 roku dzieci z grupy Kubusie wybrały się na wycieczkę na zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Sokołów. Celem zajęć było: kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, budzenie wrażliwości na piękno przyrody i dostarczenie radości odkrywania, wzbogacenie wiadomości dotyczących zmian w przyrodzie w okresie jesiennym, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym, zachęcenie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt w okresie zimy, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Zajęcia prowadziła pani Paulina w sali edukacyjnej zlokalizowanej w budynku Nadleśnictwa Sokołów. Dzieci miały możliwość podziwiać wiele interesujących eksponatów wśród których największą popularnością cieszyły się wydry i lisy. Pani Paulina zainteresowała dzieci filmem o dziku i swoimi opowieściami o zwierzętach wykorzystując różne tablice informacyjne, ilustracje, obrazki, okazy przyrodnicze, puzzle. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami, wykonały też prace plastyczne ilustrujące zwierzęta, ptaki i rośliny. Wykazały się też wiedzą zdobytą na zajęciach dydaktycznych w przedszkolu. Pełne wiedzy o lesie i leśnych zwierzętach przedszkolaki wróciły do przedszkola. Na długo ta wizyta pozostanie w pamięci dzieci. Składamy serdeczne podziękowania pani Paulinie za tak owocne i pełne wrażeń spotkanie.


Biedronki na wystawie "Lalek z porcelany" w Bibliotece Pedagogicznej

Dnia 04.
października dzieci z grupy „Biedronki” wybrały się na wystawę porcelanowych lalek do Biblioteki Pedagogicznej. Pomysł zorganizowania wystawy spotkał się z zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów, ale także osób posiadających pojedyncze egzemplarze lalek w strojach z epoki. Wśród mieszkańców Sokołowa, którzy udostępnili swoje zbiory lalek, są: Grażyna Karakula, Hanna Krasuska-Terka, Ludwika Anusiewicz, Hanna Nowotniak, Maja Komosa, Konrad Ignaciuk, Helena Wojtkowska, Gabriela Remiszewska i Mariola Wojtyńska. Jednak zdecydowaną większość eksponatów przywiozła kolekcjonerka Jolanta Granica-Kownacka z Łebków Wielkich koło Ciechanowa. To właśnie dzięki ich życzliwości mogliśmy oglądać i podziwiać lalki w polskich strojach regionalnych, w strojach balowych lub codziennych z dawnych epok, a także lalki pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Tajlandii, Gruzji, Meksyku, Maroka, Panamy, Włoch.  Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści o historii lalek, o powstawaniu bogatych kolekcji oraz anegdot o niektórych lalkach. Podziw budziły zwłaszcza egzotyczne zabawki z dalekich stron świata. Ta barwna wystawa ukazała młodym widzom różnorodność i bogactwo kultury ludowej. Całości dopełniały dźwięki rozbrzmiewającej z głośników muzyki – piosenki w wykonaniu Magdy Fronczewskiej „Laleczka z saskiej porcelany. Ten niecodzienny wernisaż był dla nas ważnym wydarzeniem edukacyjno-kulturalnym,  ilustrującym piękno i różnorodność kultury ludowej i rzemiosła, historię ubiorów i życia codziennego, a także możliwością poznania bogactwa niepowtarzalnych ubrań regionalnych z różnych, często egzotycznych stron świata.


Zajęcia kulinarne w Biedronkach

Było smacznie, a przede wszystkim zdrowo, gdyż dzieci z grupy „Biedronki” własnoręcznie przygotowywały sałatkę owocową z rodzimych i egzotycznych owoców, z jabłek, bananów, gruszek, kiwi, brzoskwiń, arbuza, śliwek, ananasa oraz winogron.  Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Najpierw nastąpił pokaz krojenia owoców, po czym dzieci samodzielnie kroiły owoce na sałatkę. Na koniec oczywiście miejsce miała grupowa degustacja. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, a przy okazji dowiedziały się jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Podwieczorek zjedzony był ze smakiem. Sałatka nie tylko była smaczna, ale i zdrowa. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale a umiejętność robienia sałatek przyda się zwłaszcza w okresie zimowym. Rodzicom bardzo dziękujemy za dostarczenie owoców i zapraszamy do obejrzenia galerii.


„Smerfy” poznają dary jesieni

Jesień to wyjątkowa pora roku, kolorowa i obfitująca w ciekawe wydarzenia w naszym przedszkolu. 29 września 2017 roku
podczas zajęć „Smerfy” poznały dary jesieni: kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębinę, szyszki, kolorowe liście. Pani Kasia opowiedziała dzieciom o charakterystycznych cechach jesieni, jej oznakach, zmianach jakie zachodzą w przyrodzie. Dzieci uczestniczyły aktywnie w zabawach ruchowych i muzycznych z wykorzystaniem chusty animacyjnej, kolorowych wstążek. Poznały nowe gry i zabawy o tematyce jesiennej, które sprawiły im wiele radości m. in. dekorowały suknię Pani Jesieni kolorowymi liśćmi, segregowały dary jesieni, rzucały kasztany do koszyka z odpowiedniej odległości.
Pozajęciach „Smerfy” wybrały się na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą
mieszczącą się w naszym ogrodzie przedszkolnym. Na ścieżce znajdują się różne stacje tematyczne, na których zostały ustawione tablice edukacyjne, gry dydaktyczne, przybliżające różnorodność i złożoność świata roślin i zwierząt, np. „Co ze mnie wyrośnie?”, „Zgaduj zgadula”, „Leśne cymbały”, „Znajdź moją mamę”. Ścieżka przyrodnicza jest żywą pracownią, w której przedszkolaki mogą prowadzić badania, eksperymenty, obserwacje, a także moją zapewniony kontakt z przyrodą. Wzbogacą swoją wiedzę przyrodniczą i wykształcą postawy proekologiczne.


Smacznie, zdrowo, kolorowo - śniadanie u Krasnali  
                                                    

28 września 2017 roku
dzieci z grupy „Krasnale” przygotowywały z niewielką pomocą pań pyszne kanapki na śniadanie. Przedszkolaki same smarowały pieczywo masłem, układały wędlinę, sery, kolorowe warzywa tworząc małe dzieła sztuki. Kanapki były tak barwne, smakowicie wyglądające, że nawet największy niejadek nie mógł się im oprzeć. Samodzielnie przygotowany posiłek smakował tak bardzo, że wszystkie kanapki zniknęły bardzo szybko z talerzyków.


Owocowo-warzywne inspiracje w Kubusiach

W ostatnim tygodniu września dzieci z grupy Kubusie brały udział w szeregu zajęć i zabawach zachęcających do zdrowego odżywiania, co pozwoliło dzieciom dostrzec konieczność dostarczania organizmowi witamin zawartych w owocach i warzywach. Odbyło się spotkanie i rozmowy z paniami kucharkami w przedszkolnej kuchni, dzieci miały okazję bliżej przyjrzeć się jak wygląda przygotowywanie zdrowych posiłków, utrwalona została Piramida Żywienia Przedszkolaka. Przedszkolaki brały udział w różnego rodzaju zabawach z owocami i warzywami, wykonały również prace plastyczne, które można obejrzeć w przedszkolnej szatni. W celu zachęcania dzieci do zdrowego odżywiania wykonały samodzielnie sałatkę warzywną oraz owocowe stworki, które następnie zajadały z ogromnym apetytem.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

21 września 2017 roku
nasze dzieci obchodziły  swoje święto, albowiem obchodziliśmy po raz kolejny Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Z tej okazji został zaproszony zespół  muzyczny Mała Orkiestra Dni Naszych, który podczas swoich występów rozbawił  naszych milusińskich wspólnym śpiewem i zabawą. Kapitan Jurek- Ogórek, Majtek- Kubuś i Pirat- Tomek zaprezentowali repertuar bliski każdemu przedszkolakowi, w którym   nie zabrakło treści edukacyjnych. Usłyszane przez dzieci utwory to m.in.  „Piosenka mądrych dzieci”, „Piosenka o przyjaźni”, „Piosenka o szacunku dla innych”, „Piosenka o zasadach na jezdni”. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w koncercie. Dzieci wyrażały piosenki ruchem, zapamiętywały ich proste teksty przy tym świetnie się bawiąc. Na zakończenie spotkania przedszkolaki nagrodziły artystów gromkimi brawami oraz wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.


Sprzątanie Świata


15 września 2017 roku
dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Tematem tegorocznej akcji było hasło „Nie ma śmieci - są odpady”. W ramach przedsięwzięcia fundacja „Nasza Ziemia” chce zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. Akcja zorganizowana była przez fundację „Nasza Ziemia” i Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim. Celem przedsięwzięcia „Sprzątanie świata” jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie na rzecz ochrony środowiska. Przedszkolaki z uśmiechem sprzątały świat.


OGŁOSZENIE


Zapraszamy 19 września 2017 roku (wtorek) o godzinie 16.30
na zebranie rodziców dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola nr 3. Omówione zostaną sprawy bieżące dotyczące funkcjonowania placówki. Prosimy o zapewnienie opieki dzieciom na czas trwania zebrania.


Bezpieczna droga do przedszkola

Dnia 14 września 2017
roku gościliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim: starszą sierżant Dominikę Rozbicką, starszego aspiranta Krzysztofa Ciacha i aspiranta Sylwestra Rogozińskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Bezpieczna droga do przedszkola”. Na początku  pani policjantka przeprowadziła z dziećmi pogadankę o bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa dotyczących poruszania się po drogach. Następnie dzieci udały się na skrzyżowanie przy ulicy Bosko i Andersa gdzie miały okazję utrwalić sobie jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych. Mogły także obserwować pracę policjanta podczas kierowania ruchem drogowym.
Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom KPP za przekazanie naszym przedszkolakom cennych rad i wskazówek i obiecujemy zawsze o nich pamiętać.Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2017/2018 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.


Kochane przedszkolaki!

Minął wakacji czas,
nasze przedszkole wita Was.
Na naukę i zabawę jest najwyższa pora,
wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.
Lalki w kącie już czekają,
klocki wszystkich Was wzywają.
A na półkach samochody,
już szykują się do drogi.
Lada dzień jest pierwszy września.
Wszyscy razem się spotkamy
i rok szkolny przywitamy.Dzień adaptacyjny w przedszkolu

30 sierpnia 2017 roku
odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci, które od września  rozpoczną edukację w naszej placówce. Pani Dyrektor Jolanta Krysiak przywitała rodziców wraz z ich pociechami oraz przedstawiła personel pracujący w poszczególnych grupach. Zajęcia adaptacyjne rozpoczęto od wręczenia dzieciom wizytówek z ich imionami. W dalszej części zajęć dzieci w raz z rodzicami bawiły się śpiewając i tańcząc przy znanych piosenkach, a następnie wyruszyły w podróż przy piosence „Jedzie pociąg”. Dużym zainteresowaniem cieszył się basen z kulkami oraz zabawy z chustą animacyjną i balonikami. Przy poczęstunku dzieci słuchały pląsów i piosenek przedszkolnych. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość poznania swoich sal przedszkolnych.
Mamy nadzieję, że dzięki uczestnictwu w zajęciach, zarówno dzieci, jak i ich rodzice, nabrali przekonania, że czas spędzany w przedszkolu będzie bezpieczny, miły i radosny.Niech żyją wakacje,
niech żyje pole i las,
i niebo, i słońce,
wolny, swobodny czas.

Pojedzie z nami piłka
i kajak, i skakanka.
Będziemy grać w siatkówkę
od samiutkiego ranka.
Gorące, złote słońce
na ciemno nas opali.
W srebrzystej, bystrej rzece
będziemy się kąpali.


Już wakacje, upragniony czas każdego dziecka!


Wszystkim wychowankom życzymy przyjemnych i udanych wakacji, niezapomnianych wrażeń i podróży, czasu spędzonego z rodzicami na wspólnej zabawie oraz pięknej słonecznej pogody. Niech ten czas będzie pełen wypoczynku, abyście z nową energią powrócili do Przedszkola.
Do zobaczenia we wrześniu!

Dyrektor Jolanta Krysiak
oraz pracownicy
Miejskiego Przedszkola nr 3Drodzy Rodzice!!!


Rok szkolny 2016/2017 dobiega końca. Dziękujemy z całego serca za wspaniałą współpracę i aktywne włączanie się w życie przedszkola. W ciągu całego roku każdy ofiarował cząstkę siebie. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc z Waszej strony. DZIĘKUJEMY za wszelkie gesty wdzięczności i podziękowań oraz chwile wzruszeń!!!


Dyrektor Jolanta Krysiak
wraz z pracownikami
"Żegnaj przedszkole, na szkołę nadszedł czas.
Niech wspomnienia pozostaną, a do przodu biegnie czas."

Uroczyste pożegnanie starszaków z przedszkolem

22 czerwca w grupie „Smerfy” oraz 23 czerwca w grupie „Misie”
w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz pożegnanie starszaków, którzy już od września będą uczniami szkoły podstawowej. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się polonezem w wykonaniu przedszkolaków. W części artystycznej dzieci wierszem i piosenką dziękowały pani dyrektor, nauczycielom i całemu personelowi za wszystkie miłe chwile spędzone w przedszkolu. Po zakończonym występie dzieci otrzymały dyplomy, pamiątkowe książki z dedykacją i upominki z rąk pani dyrektor i nauczycieli zajęć dodatkowych. Pani dyrektor przedszkola złożyła również podziękowania wszystkim rodzicom za wspaniałą współpracę, pomoc w realizacji różnych przedsięwzięć -. szczególnie aktywni rodzice otrzymali podziękowania w formie dyplomu. Również Rada Rodziców złożyła serdeczne podziękowania Pani Dyrektor i wszystkim pracownikom przedszkola. Po części oficjalnej odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców.


Pożegnanie starszaków przez młodszych kolegów

20 czerwca 2017 roku
odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków przez młodszych kolegów z grup Krasnale i Kubusie. Przedszkolaki odchodzące do szkoły, czyli dzieci z grup Smerfy i Misie z wielkim zainteresowaniem wysłuchały kilku pięknych wierszy recytowanych przez Krasnale i Kubusie oraz piosenki, które wywołały na wielu buziach emocje związane z ukończeniem przedszkola. Na koniec uroczystości młodsze przedszkolaki wręczyły swoim starszym kolegom upominki, które z pewnością przydadzą się w nowej szkole.


Bezpieczne wakacje – spotkanie ze strażakiem

Dnia 20 czerwca 2017 roku
gościliśmy w naszym przedszkolu strażaka Pana Roberta Golatowskiego. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Podczas pogadanki połączonej z zabawą w pytania i odpowiedzi Pan Robert przypomniał dzieciom, czym zajmują się strażacy. Przybliżył przedszkolakom zasady bezpiecznego zachowania podczas wyjazdów wakacyjnych, podczas spędzania wakacji nad wodą. Oprócz tego dzieci utrwaliły również zasady bezpiecznego spędzania czasu w domu podczas nieobecności rodziców.  Przedszkolaki udowodniły, że posiadają szeroką wiedzę na temat bezpieczeństwa własnego i innych. Serdecznie dziękujemy panu Robertowi za przybycie oraz w miłej atmosferze przekazanie cennych rad i wskazówek.


Sprawozdanie z Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej
„Czyste powietrze wokół nas” w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Program pn. "Czyste powietrze wokół nas" realizowany jest w naszej placówce od 2008 roku. Program ma charakter profilaktyczny i rekomendowany jest przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych  dzieci.
Program kierowany jest
do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz do rodziców i opiekunów dzieci, wychowawców.
Głównym celem programu jest
ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem biernego palenia, zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego i wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także podniesienie kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, także biernego.
Kształtowanie postaw zaczyna się od najmłodszych lat. Program stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwego wpływu dymu tytoniowego. Postawa obronna wobec palenia tytoniu wykształcona w wieku przedszkolnym procentować będzie przez całe dorosłe życie.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenie oznacza m.in.:
- zmniejszoną gotowość szkolną,
- zaburzenia rozwoju psychoruchowego,
- zaburzenia zachowania dziecka,
- zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
- zmniejszenie odporności immunologicznej organizmu.
Bierne palenie rzadko postrzegane jest w kategoriach zagrożenia. Palenie przy dzieciach jest prawie normą. 48% palących dorosłych przyznaje, że pali przy dzieciach. Edukacja antynikotynowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego, od najmłodszych lat. Realizacja programu gwarantuje wszechstronne podejście do profilaktyki antytytoniowej - wpływa nie tylko na dziecko, ale także na jego rodzinę oraz wychowawców, czyli osoby z którymi przedszkolak spędza najwięcej czasu i które na tym etapie życia są dla niego autorytetem.

Już dziewiąty rok nasze 5 i 6-latki uczestniczyły  w Programie Edukacji Antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas". Program miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Program stanowił pierwsze, bardzo ważne ogniwo w edukacji antytytoniowej dzieci. Zajęcia miały  charakter warsztatowy. Ta forma dostarcza dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej akcentuje aktywny udział dzieci w procesie uczenia się. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły  w zajęciach, wykazując przy tym wysoki poziom wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków. Podczas zajęć proponowane były zabawy ruchowe, tematyczne - efektem są prace plastyczne, a piosenka o odważnym Dinku służyła  modelowaniu pożądanych postaw i zachowań wśród dzieci.
Zaangażowanie i zainteresowanie dzieci oraz rodziców jest potwierdzeniem zasadności wprowadzenia wychowania antytytoniowego, jako części ważnego aspektu wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej.

Koordynatorzy:
Barbara Skłodowska
Alicja Złotkowska

                     

Czytanie na śniadanie.

Wiek przedszkolny to okres, w którym dzieci przejawiają pragnienie kontaktu z książką jako źródłem radości, zdziwienia i zadumy oraz uzyskują gotowość do czytania. Doceniając wychowawcze znaczenie książki w życiu małego człowieka podjęliśmy i wdrożyliśmy kolejną w tym roku inicjatywę mającą na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci, tym razem pod hasłem „Czytanie na śniadanie”, czyli codzienne 20 minutowe czytanie w rankach. W naszym przedszkolu codzienne, głośne czytanie to trwały element pracy dydaktycznej. Codzienne czytanie dzieciom w ranku ma ścisły związek z ich różnorodną działalnością. Treść książki, która poruszyła wyobraźnię inspiruje do zabaw tematycznych, zabaw ruchowych, opowiadania, rozmów, twórczości plastycznej. W trakcie działania dziecko lepiej rozumie treść książki. Może przeżywać to, czego doświadczają bohaterowie utworu, zastanawiać się nad ich zachowaniem, oceniać, wyciągać wnioski. Poprzez swobodne wypowiedzi na temat treści i ilustracji zamieszczonych w książkach i czasopismach, oglądaniu książek obrazkowych, rozwiązywaniu zagadek dotyczących literatury dla dziec,i przedszkolaki uczą się zachowań społecznie akceptowanych oraz poznają te, które są potępiane. Poznają sposoby reagowania w trudnych sytuacjach oraz zaspokajania różnych potrzeb.  Również i do  udziału w tej akcji zaprosiliśmy czytających gości. Pierwszego dnia lata przybyła do nas Pani Wizytator Grażyna Staręga, która zapoznała dzieci z nadchodzącymi urokami tej oczekiwanej przez wszystkich pory roku. Natomiast Pan Pszczelarz, który odwiedził nas w ramach warsztatów pszczelarskich przeczytał dzieciom fragmenty Pszczółki Mai, zaś Pan Strażak zaprezentował opowiadanie „Jak Wojtek został strażakiem”. Odwiedzili nas również absolwenci naszego przedszkola czytając dzieciom „Wakacyjne rady”. Chciałybyśmy w przyszłości kontynuować nasze działania w zakresie rozwijania czytelnictwa u małych dzieci i podejmować inne, ciekawe inicjatywy związane z rozwijaniem zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.Zajęcia o pszczołach

13 i 14 czerwca gościliśmy w naszym Przedszkolu mistrza pszczelarstwa z Pasieki Boża Iskierka, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył  dzieciom ciekawostki z pszczelego życia. Pszczelarz przeniósł nas w niezwykły świat pszczół, w ciekawy i dowcipny sposób, przy użyciu wielu rekwizytów zaprezentował ich zwyczaje. Nasi wychowankowie  z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o historii pszczelarstwa, zagrożeniach jakie płyną ze strony człowieka oraz zwierząt dla tych pożytecznych i pracowitych stworzeń. Dowiedzieli się, że jedna pszczoła przez całe swoje życie jest w stanie wyprodukować tylko małą łyżeczkę miodu, żeby dostać się do ula musi wykonać odpowiedni taniec i pachnieć tak jak królowa. Ważnym elementem spotkania było uświadomienie dzieciom o  wpływie na zdrowie spożywania produktów produkowanych przez pszczoły: miodu oraz pyłku. Intrygującym momentem było oglądanie umieszczonych w szklanym ulu owadów oraz  słuchanie dobiegających z niego odgłosów.
Podczas warsztatów każdy przedszkolak ze smakiem skonsumował wafel z przepysznym miodem, spróbował  jak smakuje pyłek kwiatowy oraz własnoręcznie wykonał świeczkę z plastra pszczelego wosku.
Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplom i słoiczek miodu z pasieki „Boża iskierka”.
Bardzo dziękujemy Pasiece „Boża Iskierka” za tą niezwykłą lekcję przyrody.


XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania DzieciomW dniach 3 – 10 czerwca 2017 r. odbył się  XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XVI OTCD), pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W naszym przedszkolu tydzień czytania był pełen wrażeń i emocji. Postanowiliśmy każdy dzień rozpocząć krótką sesją czytania krótkich wierszyków bądź książki towarzyszącej nam przez cały tydzień. Zachęciłyśmy dzieci, aby również w domu wprowadziły ten rytuał każdego dnia przez czytający tydzień.  W ciągu ostatniego tygodnia  odwiedziło nas wielu lokalnych osobistości, dyrektorzy szkół, przedszkoli, pracownicy  sanepidu, dyrektor poradni  psychologiczno- pedagogicznej, ratownik medyczny, policjanci, kierownik parku przemysłowego i absolwenci. Zaproszeni goście prezentowali piękne wiersze, opowiadania tematycznie związane z ich zawodem, wykonywaną pracą. Starali się przez to przybliżyć dzieciom znaczenie ich wykonywanego zawodu dla lokalnej społeczności. Przedszkolaki z rodzinami brali udział w imprezach czytelniczych, bajkowych paradach, festynach organizowanych na terenie miasta. Zabawy w przedszkolu inspirowane były literaturą dziecięcą. Życzymy wszystkim, by chwile czytania sprawiły dużo przyjemności, a  w ostatecznym rozrachunku do rozpropagowania przekonania, że czytanie zbliża i tworzy więzi między ludźmi.


Bezpieczne wakacje – spotkanie z palicjantami

Dnia 12 czerwca 2017
roku gosciliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim aspiranta sztabowego Dariusza  Tomczuka i starszego aspiranta Wojciecha Antoniaka.
Spotkanie zorganizowano w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Podczas pogadanki panowie policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zasady zachowania  bezpieczeństwa podczas wyjazdów wakacyjnych, podczas spędzania wakacji nad wodą i w górach oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych.
Serdecznie dziękujemy panom policjantom za przekazanie naszym przedszkolakom cennych rad i wskazówek.


Wycieczka grupy Kubusie

Czy wiecie jak śpi koń? My tak. Wielu ciekawych informacji dowiedzieliśmy się w piątek. 9 czerwca 2017 roku dzieci z grupy ,, Kubusie” wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Stajnia Pasja" w Skuszewie. Był to dzień pod hasłem ,,Dziki zachód na wesoło”. Położenie stajni stwarza wyjątkowe warunki do wypoczynku i relaksu blisko natury. Na początek zwiedziliśmy całą stadninę. Mieszkańcami gospodarstwa są nie tylko konie i kucyki, ale również psy, koty, króliki i kozy. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat koni ich pielęgnacji i odżywiania, zasad użytkowania oraz zapoznały się ze sprzętem jeździeckim. Wspaniałą frajdę sprawiało dzieciom karmienie zwierząt marchewką. Klacz Cesarzowa i koza Marysia z przyjemnością zajadały serwowane marchewki. W zamian za smakołyki zwierzęta pozwalały się dzieciom głaskać do woli. Inną atrakcją wycieczki był quiz oraz kalambury z wiedzy o życiu na dzikim zachodzie. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci brały udział w zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych i wykonywały przepiękne pióropusze. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na jazdę konną. Po pokazach jeździeckich zaprezentowanych przez panią Olę każde dziecko indywidualnie w siodle ćwiczyło jazdę konną. Wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwy jeźdźca. Brawo za odwagę, niektóre z nich próbowały naśladować panią Olę i całkiem dobrze im to wychodziło. Kolejną niespodzianką była przejażdżka żółtym pojazdem,, ciuchcią” po okolicy. Dzieci mogły podziwiać starorzecze Bugu , wyschnięte bagna oraz poczuć zapach lasu. Były jeszcze zawody w stylu Western wśród konkurencji był rzut podkową do celu. Bardzo chętnie dzieci korzystały również z placu zabaw gdzie czekały na nie trampoliny, domki, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa, huśtawki z opon i wiele innych zabawek. Wycieczkę uważamy za udaną. Obcowanie z przyrodą wyzwoliło wiele pozytywnych emocji.


"Misie” i „Smerfy” z wizytą w „Czwórce”

8 czerwca 2017 roku
dzieci z grupy „Misie” i „Smerfy” były na wycieczce w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim. Dzieci powitała Pani Dyrektor szkoły zapraszając do obejrzenia przedstawienia pt.: „Piotruś Pan i Piraci” w wykonaniu uczniów tej szkoły. Po obejrzeniu bajki przedszkolaki przystąpiły do zwiedzania szkoły - oglądały piękne kolorowe klasy, świetlice, boisko. Starszaki przez chwilę poczuły się uczniami, zasiadając w szkolnych ławkach - brały czynny udział w lekcji przyrody w klasie pierwszej.
Pobyt w szkole, to dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy dyrekcji i uczniom szkoły za zaproszenie, gratulujemy pięknej i nowoczesnej szkoły oraz przyjaznej i ciepłej atmosfery.Miś Śpioszek zakończył podróż po domach przedszkolaków – zasięg przedszkolny

8 czerwca 2017 roku
Miś Śpioszek zakończył wędrówkę po domach przedszkolaków. Zaprosiły go w odwiedziny 6-latki z grupy „Smerfy” i 5-latki z grupy „Krasnale”.
Zadaniem dziecka było zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica - poczytać misiowi na dobranoc. Należało też w „dzienniczku podróży” zostawić misiowi pamiątkę – odrysować dłoń dziecka i zachęcić  pociechę do wykonania rysunku dla misia. Należało także wpisać imię dziecka, tytuł bajki/książeczki przeczytanej wspólnie misiowi.W czytanie wieczorne dla misia w domach włączyli się nie tylko rodzice, ale również rodzeństwo i dziadkowie.
Dzieci były szczęśliwe z możliwości zabrania swojego ulubieńca do domu. Bardzo o niego dbały i z wielkim zaangażowaniem wspólnie z najbliższymi czytały misiowi bajeczki na dobranoc.Realizacja programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

Nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sokołowie Podlaskim zakończyło działania edukacyjne realizowane w ramach programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”. Program stanowi integralną część Kampanii „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Zapobiegaj! Zaszczep się!”. Organizatorem programu była Fundacja „Aby Żyć”.
Głównym celem podjętych działań było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci już od najmłodszych lat, a zwłaszcza edukacja w zakresie zagrożeń wywoływanych przez kleszcze oraz sposobów stosowania profilaktyki chorób odkleszczowych. Adresatami programu były zarówno dzieci 5 i 6-letnie, jak i rodzice, opiekunowie, a także kadra pedagogiczna naszego przedszkola.
W ramach realizacji programu rodzice dzieci 5 i 6-letnich zostali poinformowani o udziale naszego przedszkola w programie edukacyjnym – zostali zapoznani z celami i założeniami programu, z materiałami edukacyjnymi.


6 czerwca 2017 roku
odwiedził nasze przedszkole Ratownik Medyczny Ochotniczej Straży Pożarnej „Cukrownia” w Sokołowie Podlaskim – pan Robert Golatowski. Ratownik wyjaśnił dzieciom, na czym polega jego praca, dlaczego nosi on jaskrawy, pomarańczowy strój. Opowiedział również przedszkolakom, że wiosną i latemjesteśmy narażeni na kontakt z kleszczami, gdyż spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu: spacerując, biegając i jeżdżąc na rowerze.Dlatego bardzo ważne jest, by po powrocie do domu obejrzeć dokładnie całe ciało.

7 czerwca 2017 roku
odbyło się spotkanie z pielęgniarką, podczas którego dzieci dowiedziały się czym są kleszcze, gdzie występują, poznały  sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi, dowiedziały się, jakie choroby mogą przenosić kleszcze oraz o możliwości zaszczepieniu się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

W czerwcu zostały również przeprowadzone zajęcia dydaktyczne
- pogadanka poświęcona sposobom zapobiegania chorobom odkleszczowym. Dzieci poznały metody zabezpieczenia się przed wczepieniem się kleszcza w ciało człowieka, poznały miejsca na ciele człowieka, najbardziej narażone na ugryzienie przez kleszcza oraz poznały podstawowe zasady postępowania po ugryzieniu przez kleszcza. Obejrzały film edukacyjny przedstawiający w jaki sposób usunąć kleszcza z naszego ciała.
Profilaktyka w zakresie kleszczy jest bardzo istotna wobec rosnącego problemu ukąszeń przez te pajęczaki i przenoszeniu przez nie bardzo niebezpiecznych chorób. Dzięki programowi realizowanemu w naszym przedszkolu wzrosła świadomość na temat kleszczy i umiejętność ochrony przed nimi.


Koordynatorki programu:
Katarzyna Żebrowska
Beata DrzewieckaSpotkanie z ratownikiem medycznym

6 czerwca 2017 roku
dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Pan Robert Golatowski opowiedział przedszkolakom, na czym polega praca ratownika medycznego. Przypomniał numery alarmowe do pogotowia, policji i straży pożarnej. Pan Robert opowiedział dzieciom, co należy robić, aby bezpiecznie spędzić wakacje. Przypomniał wszystkim o konieczności noszenia kamizelek odblaskowych wieczorową porą, o ostrożności przy przechodzeniu przez ulicę, o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą oraz o zagrożeniach jakie niosą kleszcze i jak można się przed nimi chronić.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wskazówek ratownika medycznego, Spotkanie wywarło wiele pozytywnych emocji.


Wiewiórki na wycieczce w Nowej Wsi Kosowskiej

2 czerwca 2017 roku
dzieci z grupy „Wiewiórki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Gospodarstwa Agroturystycznego w  Nowej Wsi Kosowskiej. Była to wycieczka integracyjna o charakterze edukacyjno – rekreacyjnym. Na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez gospodarzy: zwiedzanie gospodarstwa, przejażdżka bryczką po okolicy, przejażdżka konno, zabawy na placu zabaw oraz smaczny obiad i pieczenie kiełbasek.  Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola bardzo zadowolone i pełne wrażeń po pierwszej w ich życiu wycieczce.


Wita Was słoneczny ranek,
tyle dzisiaj niespodzianek,
tyle przygód czeka nas.
Pierwszy czerwca! Wstawać czas!
Dzisiaj święto wszystkich dzieci –
to szczególny dla nas dzień.
Jasne, złote słonko świeci,
spoza chmur uśmiecha się.
Dzisiaj święto wszystkich dzieci,
niech nam pięknie słońce świeci.
Wszyscy śmieją się od rana,
każda buzia roześmiana.
Czar zabawy dziś panuje,
każde serce się raduje.
Oj! Jak ptaszki dziś śpiewają,
tak życzenia Wam składają.


W przedszkolu każdy dzień jest ciekawy, dzieci bawią się, doświadczają, eksperymentują, obserwują – a wszystko to jest nauką poprzez zabawę. Jest jednak taki dzień w roku, kiedy dzieci czują się szczególnie ważne, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. To Dzień Dziecka
. Jak co roku, w tym dniu dla wszystkich naszych pociech nie zabrakło niespodzianek. W ogrodzie przedszkolnym podczas zabawy dyskotekowej dzieci wspólnie tańczyły i śpiewały. Po wspaniałej zabawie, dla ochłody, zajadały się smacznymi lodami. Następnie przyszedł czas na zabawę na trampolinie, w piaskownicy oraz grę w piłkę nożną. Dzieciom uatrakcyjniły zabawę nowe zabawki do piasku oraz bramki do piłki nożnej ufundowane przez rodziców. Przedszkolaki otrzymały również klocki, puzzle i układanki dydaktyczne.  Przez cały dzień  towarzyszył im dobry humor i uśmiech na twarzy. Na koniec  wręczono dzieciom upominki. To był niezapomniany dzień.


Piknik Rodzinny

W środę 31 maja  2017 roku w naszym Przedszkolu odbył się Piknik Rodzinny. To już kolejna edycja corocznej imprezy, jaka tradycyjnie odbywa się w ogrodzie placówki. Plac przedszkolny stał się miejscem spotkań i zabaw dzieci, rodziców, dziadków i babć oraz innych przybyłych gości. Chociaż  poranek w tym dniu  nie nastrajał optymistycznie to na szczęście pogoda nam dopisała i dzieci wraz z rodzicami mogły bawić się na tradycyjnym już festynie. Celem naszej imprezy było zachęcanie rodziców do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi, a także dostarczenie uczestnikom pikniku wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju. Już od rana do placówki podążali rodzice z dziećmi niosąc własnoręczne wypieki natomiast około 15.00 przedszkolny plac zabaw zaczął się wypełniać się ludźmi. Na wyznaczone miejsca wychowawczynie sprowadzały z budynku przedszkolnego kolejne grupy przedszkolaków, które przebrane były zakupione na tę okazję piękne stroje. Nadszedł moment na czas spędzony miło i atrakcyjnie, w naszej wielkiej „przedszkolnej rodzinie”. Dla tych, którzy odwiedzili  nasze przedszkole na  przygotowano wiele atrakcji. Sercem festynu stała się scena, na której występowały dzieci. Uroczystość rozpoczęła Pani  dyrektor Jolanta Krysiak ,która powitała wszystkich zebranych szczególnie serdecznie powitała  naszego gościa specjalnego panią Marię Grądzką Skarbnik Urzędu Miasta i zaprosiła do obejrzenia części artystycznej. Prezentacje artystyczne rozpoczął występ dwóch grup formacji tanecznych PNC prowadzonych przez pana Huberta Krasnodębskiego, a działających przy Sokołowskim Ośrodku Kultury, wśród tancerzy mogliśmy podziwiać  także naszych przedszkolaków . W dalszym ciągu części artystycznej  swoje tańce przedstawili laureaci Konkursu tanecznego „Tańczyć Każdy może” krakowiaka zatańczyły dzieci z Miejskiego Żłobka, kujawiaka zaś 6-latki z grupy Misie. Natomiast występy taneczne przygotowane przez dzieci i nauczycieli  rozpoczęły 3-latki  Wiewiórki zaprezentowały utwór „Na majowej łące”, Muchomorki i Krasnale pokazały tańce ludowe krakowiaka i polkę, Kubusie zatańczyły Taniec Wróżek do muzyki Piotra Czajkowskiego. Na naszej scenie nie zabrakło też tańców nowoczesnych rytmiczną Zumbę Limbo zaprezentowały 4-latki z grupy Biedronki , taniec nowoczesny Smerfy , 6-latki Misie  dziewczynki zatańczyły taniec z pomponami do utworu toca, toca, zaś chłopcy zaprezentowali taniec Gandam Style. Dzieci przedstawiły ciekawy i różnorodny repertuar, dzięki któremu udowodniły, że potrafią przepięknie, tańczyć  i pokazywać swoje umiejętności, wszystkie prezentacje nagradzano gromkimi brawami bo bardzo podobały się publiczności. Na zakończenie wszystkie dzieci z całego przedszkola zaśpiewały swoim Rodzicom piosenkę Tato drogi, Mamo złota, rodzice otrzymali też od swoich pociech niespodzianki. Po występach przedszkolaków nasz gość specjalny pani Skarbnik Urzędu Miasta Maria Grądzka w imieniu Pana Burmistrza przekazała życzenia  i słodycze wszystkim dzieciom, także i Przewodniczący Rady Rodziców Przedszkola i Żłobka wraz z paniami Dyrektorkami  złożyli  życzenia zarówno Rodzicom jak i Dzieciom i wręczyli prezenty w postaci zabawek do sal (klocki, układanki) jak ido ogrodu (bramki, piłki, zabawki do piaskownicy). Każdy uczestnik pikniku znalazł coś ciekawego dla siebie i miło spędził czas z rodziną na świeżym powietrzu. Warto podkreślić, iż dzięki hojności rodziców  atrakcje dla dzieci były darmowe dmuchańce, malowanie twarzy, dyskoteka. Oprócz atrakcji scenicznych zapewniono wszystkim różne smakołyki na ustawionych stoiskach. Każdy mógł skosztować domowych wypieków. Można było spróbować kiełbaski z grilla czy też przedszkolnego bigosiku.
Piknik trwał do późnych godzin popołudniowych Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ofiarowali nam swój czas, pomysły, środki materialne, aby uświetnić wspólne przedsięwzięcie. Niech wyrazy wdzięczności przyjmą wszyscy przyjaciele naszej placówki.

Filmik z piknikuPrzedszkoliada – III etap

29 maja 2017 roku
na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim odbył się Finał IX edycji Sokołowskiej Przedszkoliady. W zawodach sportowych uczestniczyły przedszkola z naszego miasta i powiatu sokołowskiego. Reprezentacja naszego przedszkola liczyła 16 dzieci w wieku od 5 do 6 lat. Dzieci startowały w konkurencjach takich jak: „Ruchomy kosz”, „Skoki z woreczkiem”, „Rzuty dodawane”, „Skoki dodawane”, „Ranny skoczek”. Wszystkie dzieci nie tylko wspaniale się bawiły, ale uczyły się także sportowej rywalizacji. Na zakończenie wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, natomiast przedszkola otrzymały dyplom oraz nagrody w postaci zabawek i sprzętu sportowego.


Piknik Rodzinny w Caritasie

W sobotę 27 maja 2017 roku
przy Domu Miłosierdzia odbył się  Piknik Rodzinny, którego hasło przewodnie brzmiało  „Zdrowa Rodzina to najlepsza drużyna”. Impreza ta organizowana była we współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, Fundacją PZU oraz siecią sklepów Biedronka. Po uroczystej części na scenie zaprezentowały się dzieci z sokołowskich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Misie” w tańcu ludowym „Kujawiak”. Piękny występ dzieci uwieńczony został gromkimi brawami, dyplomem  oraz słodkimi upominkami dla każdego uczestnika tańca. Serdecznie gratulujemy zaangażowania dzieciom, a rodzicom dziękujemy za pomoc.


Wycieczka do Łomży

26 maja 2017 roku w słoneczny piątek dzieci z grupy „Krasnale”, „Misie” i „Smerfy”
wybrały się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl teatralny ,,Miś Tymoteusz”. Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających historii dla dzieci napisanych przez Jana Wilkowskiego mówiąca o przyjaźni, odpowiedzialności i poszukiwaniu zrozumienia. Miś Tymoteusz to przeuroczy łobuziak o wrażliwym usposobieniu, ale i też zwyczajny chłopiec, który poszukuje swego świata wartości. Nade wszystko chce poznać świat i być kochanym. Poznajemy także jego Tatę, który nie pała sympatią do piesków. A to właśnie Psiunio, bezdomny pies stał się przyjacielem Tymoteusza.
Po spektaklu dzieci wzięły udział w zajęciach teatralnych, na których dowiedziały się jak powstają lalki biorące udział w przedstawieniach. Mogły także spróbować swoich sił na scenie i wcielić się w postacie małych aktorów. Zwiedziły pomieszczenia teatralne. Następnie przedszkolaki udały się na spacer po Łomży, podziwiając uroki miasta.
W drodze powrotnej do przedszkola zjadły posiłek w restauracji Mc Donald’s. Każde dziecko otrzymało zestaw Happy Meal. Radosne i pełne wrażeń wróciły do przedszkola, gdzie czekali stęsknieni rodzice.


Sukcesy naszych przedszkolaków


26 maja 2017 roku
w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Listy dla Ziemi”. Na konkurs wpłynęły 243 prace z 10 jednostek oświatowych. Komisja Konkursowa wyłoniła 12 prac nagrodzonych oraz 47 prac wyróżnionych.
Mamy przyjemność poinformować, że nasze dzieci zostały nagrodzone w konkursie „Listy dla Ziemi” organizowanym przez Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim oraz Fundację „Arka”. Jakub Kościukiewicz
z grupy „Smerfy” zajął III miejsce, natomiast wyróżnienia otrzymali: Anna Ambroziak, Natalia Remiszewska z grupy „Smerfy”, Maja Dyoniziak, Alicja Zalewska z grupy „Misie”, Mikołaj Małczuk oraz Julia Rozbicka z grupy „Kubusie”.
Podczas spotkania podsumowującego konkurs Zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski, pan Krzysztof Dąbrowski, podziękował wszystkim jednostkom oświatowym za uczestnictwo w konkursie oraz wręczył nagrody i dyplomy dla zwycięzców oraz wyróżnionych.
Do konkursu przygotowała dzieci z grupy „Smerfy” pani Katarzyna Żebrowska, z grupy „Misie” pani Lilla Rybarczuk, z grupy „Kubusie” panie: Wioletta Skorupka i Urszula Ciach.
Naszym przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Przedszkolaki na Przeglądzie Małych Form Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego

24 maja
2017 roku zostaliśmy zaproszeni na  Przegląd Małych Form Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego, który odbył się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Przegląd Małych Form na stałe zagościł w kalendarzu imprez kulturalnych w Sokołowie Podl. W tym roku imprezę zorganizowano już po raz dwudziesty.  Repertuar zaprezentowany przez artystów amatorów był bardzo różnorodny. Widzowie mieli okazję zobaczyć występ grupy tanecznej, przedstawienia teatralne  i  muzyczno- wokalne. Oprócz wspaniałej gry aktorskiej mogliśmy podziwiać perfekcyjnie wykonane kostiumy, rekwizyty, scenografie oraz dobrze dobraną oprawę muzyczną, w rezultacie czego obejrzeliśmy 11 pięknych występów. Za serce, zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie się do udziału w Przeglądzie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Przedstawienia teatralne przygotowane przez niepełnosprawnych wywołują wiele wzruszeń. Ich zaangażowanie, pomysłowość i wyobraźnia często wywołują emocje porównywalne do tych, jakie towarzyszą grze profesjonalnych aktorów. Wyrazy ogromnego uznania należą się nauczycielom pracującym z uczniami szkół specjalnych. My w szczególności dziękujemy prowadzącym w sposób perfekcyjny imprezę, naszym rodzicom Pani Marcie Łach-Woźniak i Panu Grzegorzowi Nowotniakowi, którzy swoim ogromnym poczuciem humoru, profesjonalizmem i zaangażowaniem sprawili, iż udział w tym przedsięwzięciu był dla nas niezapomnianym przeżyciem. Jesteście wielcy. Dziękujemy za zaproszenie.


Zajęcia z rytmiki w Konkatedrze

22 maja 2017 roku
pan Michał Soszka w ramach rytmiki zaprosił dzieci z grup: Misie, Smerfy, Krasnale i Kubusie na wyjątkowe zajęcia do Konkatedry. Przedszkolaki mogły z bliska obejrzeć organy kościelne, zapoznać się z ich budową oraz samodzielnie zagrać na tym dużym instrumencie muzycznym. Dzieci przekonały się, że aby wydobyć wspaniałe dźwięki z tego instrumentu trzeba się sporo napracować, ponieważ trzeba używać zarówno rąk, jak i nóg. Z zajęć dzieci wróciły bardzo podekscytowane i zadowolone.


Dzień Dobrych Uczynków z Małym Misiem

„Człowiek jest wielki
nie przez to, co ma,
nie przez to, kim jest,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II


19 maja 2017 roku
obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dobrych Uczynków realizowany w ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkich wartości”. W każdej grupie przeprowadzono zajęcia i zabawy, których celem i motywem przewodnim było wprowadzanie dziecka w świat wartości uniwersalnych, takich jak dobro, bezinteresowna pomoc  i życzliwość wobec drugiego człowieka. Dzieci zostały zapoznane przez nauczycielki z ideą Dnia Dobrych Uczynków. Prowadzone były rozmowy o tym, jak pomagać innym, w jakich okolicznościach należy używać słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Tego dnia dzieci wspólnie z paniami wykonały m. in. plakat „Warto być dobrym”, „Drzewa Dobrych Uczynków”, na których przyczepiały serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami, jakie zrobiły dzień wcześniej. W czasie zabaw i zajęć dzieci starały się nie kłócić, tylko pomagać sobie nawzajem – pożyczać sobie zabawki, kredki, bawić się zgodnie i wspólnie sprzątać. „Smerfy” zrobiły upominki z masy porcelanowej dla najbliższych oraz rozdawały pracownikom przedszkola, rodzicom i dzieciom kolorowe buźki z dedykacją „Uśmiechniętych zawsze dni, by spełniały wszystkie marzenia i sny”. Na szatni wywieszony został plakat promujący wzajemną pomoc, życzliwość wobec drugiego człowieka, na którym wymienione były uczynki, zachęcające do bezinteresownych działań na rzecz ludzi i środowiska.
Dzień Dobrych Uczynków wniósł wiele radości i uśmiechu w przedszkolną codzienność. Przyczynił się również do chwilowego zatrzymania i zastanowienia się nad tym, co najważniejsze, iż niewiele trzeba, aby każda czynność niosła miano dobra.


Przedszkolaki z wizytą w szkole

18 maja 2017 roku
dzieci z grupy „Misie” i „Smerfy” udały się na wycieczkę do Publicznej Szkoły nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Przedszkolaków powitała w szkole Pani Dyrektor i zaprosiła do spaceru po szkole, obdarowując wszystkich słodkim upominkiem. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wygląda sala lekcyjna oraz wzięły udział w prawdziwej lekcji. Dzieci z grupy „Misie” uczestniczyły w lekcji wychowania fizycznego - brały udział w różnych konkurencjach sportowych, natomiast dzieci z grupy „Smerfy” brały udział w zajęciach plastycznych. Podczas spaceru po szkole dzieci zwiedziły świetlicę, bibliotekę oraz salę gimnastyczną. Na koniec wizyty obejrzały przedstawienie w wykonaniu małych artystów ze szkolnego teatrzyku „TEATRZYK RAZ-DWA-TRZY” prowadzonego przez panią Bożenę Głażewską. Dzieciom bardzo podobała się wizyta w szkole.  Pełne wrażeń wróciły do przedszkola, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi przedszkolakami.


„Biedronki” i „Muchomorki” na wycieczce w Warszawie

Wycieczki są jedną z ciekawych form prowadzenia zajęć wychowawczo-dydaktycznych w przedszkolu. Służą one bezpośredniemu poznaniu rzeczywistości i pozwalają obserwować rzeczy, zjawiska, procesy i sytuacje w „naturalnych warunkach i naturalnym ich przebiegu”. Przedszkolaki posiadają  w sobie ogromną potrzebę poznawania otaczającego świata, chętnie podpatrują rzeczywistość i zadają wiele pytań.
Nie tylko w dziedzinie poznawczej uwidacznia się pozytywny wpływ wycieczki na rozwój dzieci. Uczestnicząc w wycieczce, przedszkolaki podporządkowują się ogólnie przyjętym zasadom, a tym samym przystosowują się do przyjętych norm współżycia społecznego, kształtując swoją postawę prospołeczną.
W naszym przedszkolu, wyjazdy z dziećmi są na stałe wpisane w całoroczny kalendarz wydarzeń. Planujemy wycieczki krótkie - takie w pobliże przedszkola, a także dłuższe - autokarowe. Do każdej z wycieczek przygotowujemy się starannie, tak, aby przyniosły jak najwięcej zadowolenia naszym wychowankom i spełniały wszystkie warunki bezpieczeństwa.
Wśród dzieci każda zapowiedź wycieczki wywołuje radość i szczególne ożywienie. Dzieci cieszą się, że znajdą się na powietrzu, że zetkną się z przyrodą, ciekawymi zjawiskami, z nowym środowiskiem, przeżyją przygody. Ogólne ożywienie przed wycieczką udziela się także i nam, nauczycielkom, chociaż nie ukrywamy, że praca nauczyciela w czasie wycieczki wymaga wielkiej zapobiegliwości, odpowiedzialności i przysłowiowych „oczu dookoła głowy”. Jednakże gra ta jest „warta świeczki”, gdyż efekty wycieczki są nieporównywalnie większe niż zajęcia odbywające się w przedszkolu. Dostarczają wszechstronnej wiedzy i głębszych przeżyć, bo popartych bezpośrednim doświadczeniem.
Wycieczki niosą także ze sobą cały pakiet wartości wychowawczych, takich, jak aktywność i chęć współdziałania w grupie, zaradność, uspołecznienie, koleżeńskość, a nauczycielowi dają możliwość pełniejszego poznania wychowanka. Wycieczka stwarza wyjątkowo korzystne warunki dla zwrócenia uwagi na charakter dziecka, na jego moralną i społeczną postawę, poziom wiadomości, stopień zainteresowań.
16 maja 2017 roku
dzieci  3 i 4-letnie z grupy „Biedronki” i „Muchomorki” wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym przystankiem  było zwiedzenie  ZOO, Mc Donald’s oraz  Manufaktura Cukierków. Głównym celem wycieczki było pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w różnych regionach świata, a także pokazanie dzieciom jak wyrabia się ręcznie ich największe smakołyki – cukierki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i podziwiały wszystkie zwierzęta, najbardziej jednak podobały im się piękne i kolorowe rybki. W Manufakturze cukierków miały okazję nie tylko zobaczyć jak wyrabia się cukierki, ale przede wszystkim mogły spróbować tych wspaniałości. Wycieczka była dla dzieci wspaniałym przeżyciem. Wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.


Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu ,,Moja książeczka”

10 maja
2017 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste podsumowanie rodzinnego konkursu „Moja książeczka”, którego celem było wprowadzenie dzieci i ich rodziców w świat wartości estetycznych oraz rozwijanie i kształtowanie wartości twórczych, a przede wszystkim wyobraźni plastycznej i zainteresowań czytelniczych. Na konkurs wpłynęło 15 prac, których autorami były dzieci i członkowie ich rodzin. Podczas podsumowania konkursu każde z dzieci wraz z rodzicem opowiedziało o pracy nad powstaniem ich książeczki. Różnorodność form i atrakcyjność wykonania poszczególnych książeczek sprawiła, iż laureatami pierwszego miejsca zostali wszyscy uczestnicy konkursu. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Podsumowanie konkursu uświetniła inscenizacja bajki „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów - pań pracujących w Żłobku Miejskim. Gościem specjalnym uroczystości była pani Renata Jaroszewska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Sokołowie- Podl., która zaprezentowała w naszym przedszkolu kolejną część wystawy „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki”. Pierwszą część wystawy nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć już we wrześniu i stała się ona inspiracją do podjęcia przez naszą placówkę różnych ciekawych form aktywności rozwijających czytelnictwo wśród najmłodszych.
Rodzinny konkurs „Moja książeczka” odbył się w ramach realizowanego w naszym przedszkolu projektu edukacyjnego „Książka przyjacielem przedszkolaka” autorstwa Beaty Nowakowskiej, Barbary Skłodowskiej i Alicji Złotkowskiej. Nasza placówka przez cały rok szkolny podejmuje szereg różnorodnych działań mających na celu upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci, a konkurs „Moja książeczka” był podsumowaniem tych działań.


Zbiórka karmy dla psów z sokołowskiego schroniska

W  kwietniu 2017 roku dzieci z grupy Misie pod opieką pani Beaty Drzewieckiej zorganizowały w naszym przedszkolu zbiórkę karmy dla bezdomnych psiaków z sokołowskiego schroniska. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce żywności. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Zebraliśmy około 118 kg karmy, miski oraz zabawki dla piesków. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za aktywny udział w tym przedsięwzięciu.


Sześciolatki z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej  

W dniu 8 maja 2017
roku dzieci z grup „Smerfy” oraz  „Misie” z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek  odwiedziły  Miejską Bibliotekę Publiczną w Sokołowie Podlaskim. W trakcie pobytu obejrzały spektakl wystawiony przez grupę  teatralną „Wiraż” pod tytułem: „Chroń środowisko”. Nasze przedszkolaki podczas ciekawego przedstawienia mogły utrwalić wiedzę o ochronie lasów przed  nadmiernym ich zaśmiecaniem, dowiedzieć się jakie korzyści dla człowieka  ma odpoczynek na łonie pięknej polskiej przyrody  oraz  poszerzyć wiadomości o konieczności   segregacji śmieci . Po spektaklu wszyscy odśpiewali  „Sto Lat”  dla pracowników biblioteki a nasze przedszkolaki chętnie pozowały do zdjęć z grupą  teatralną  oraz naszą sokołowska poetką i bibliotekarką Bożeną  Mrozowską . Mamy nadzieję,  ze takie spotkania uświadamiające dzieciom o czynnikach wpływających niszcząco na przyrodę i ich skutkach rozwiną właściwy stosunek do niej oraz  rozbudzą  więź emocjonalną z naturą oraz  wrażliwość na jej piękno.  


Podsumowanie projektu "Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi"

24 kwietnia 2017 roku
w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie międzynarodowego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami "Mały miś w świecie wielkiej literatury" - etap gminny "Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi". Autorem projektu jest Aneta Konefał - dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Głównym koordynatorem projektu gminnego jest Anna Przesmycka-Krysiak - nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 5 w Sokołowie Podlaskim. Celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 i współpraca między przedszkolami z gminy Sokołów Podlaski. W projekcie tym wzięło udział 10 placówek z Sokołowa Podlaskiego, z Czerwonki i Grochowa.
Podczas podsumowania projektu w pierwszej części spotkania zgromadzona widownia obejrzała przedstawienie teatralne pt. "Bajka o niedźwiedziach, niedźwiedziątku i o małym złotowłosym dziewczątku" w wykonaniu dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 5.
W drugiej części spotkania odbył się Miejsko-Gminny Przegląd Misiowych Wierszy i Piosenek pt. "Misiowi Przyjaciele".
W trakcie przeglądu uczestnicy zaprezentowali piosenki i wiersze o misiu oraz odbyła się prezentacja pluszowych misiów biorących udział w projekcie. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy "Smerfy": Kornelia Zalewska, Natalia Remiszewska i Lidia Deniszewska. Dziewczynki zaprezentowały piosenkę "Pluszowy miś". W czasie występu towarzyszył dziewczynkom nasz pluszowy miś Śpioszek. Dzieci do przeglądu przygotowały panie: Katarzyna Żebrowska i Jolanta Kościuczyk.
Uczestnicy przeglądu z rąk pani Hanny Czartoryjskiej - dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 5 w Sokołowie Podlaskim otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy oraz koordynatorzy projektu z poszczególnych placówek - podziękowania za udział w projekcie. Na koniec spotkania został odśpiewany misiowy hymn pt. "Mały miś".
Gorące podziękowania kierujemy do Miejskiego Przedszkola nr 5 - organizatora Przeglądu Misiowych Wierszy i Piosenek "Misiowi Przyjaciele" oraz pani Ani - głównej koordynatorki projektu za możliwość udziału w projekcie "Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi".Uroczyste obchody świąt majowych

W pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczyciele naszego przedszkola starają się od najmłodszych lat kształtować u dzieci postawy patriotyczne. Na zajęciach przedszkolnych w salach dzieci poznały legendę o powstaniu państwa polskiego, utrwaliły wygląd flagi narodowej i godła Polski, zrozumiały, że hymn narodowy jest pieśnią wszystkich Polaków. Chętnie wykonywały prace plastyczno - techniczne, wśród których nie mogło zabraknąć tematów związanych z polskimi symbolami a zwłaszcza chorągiewek. 27 kwietnia 2017 roku  w naszym przedszkolu uroczyście uczczono obchody świąt majowych
- Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszystkie przedszkolaki odświętnie ubrane zgromadziły się na pięknie udekorowanej Sali i wysłuchały Pani Dyrektor, która w kilku słowach wprowadziła w tematykę majowych świąt narodowych. Część artystyczną przygotowała grupa 6-latków „Smerfy” ubrana w biało-czerwone stroje. Podczas montażu słowno-muzycznego przypomniano dzieciom historię państwa polskiego, znaczenie symboli  narodowych: flagi, godła, hymnu. ”Smerfy” recytowały  m.in. wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”,Władysława  Bełzy "Katechizm polskiego dziecka” i odśpiewały z powagą w pozycji na baczność  zwrotkę i refren Mazurka Dąbrowskiego. Podczas uroczystości  sześciolatki przedstawiły  całej społeczności przedszkolnej wiele innych wierszy i piosenek o naszej ojczyźnie. Publiczność również włączała się do uroczystości i żywiołowo reagowała słysząc związane z tematyką skoczne melodie. Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.


Konkurs „Moja ulubiona bajka”

W dniu 28 kwietnia 2017 roku
odbyło się rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci 3–letnich pt. „Moja ulubiona bajka” zorganizowanym przez Żłobek Miejski w Sokołowie Podlaskim.
Nasze przedszkole reprezentowały Ania Artych i Natalka Dobrowolska z grupy „Wiewiórki”. Uroczystość rozpoczęło przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu organizatorów konkursu. Dzieci były zaciekawione i razem z bohaterami przeżywały tę bajkę. Wszystkie prace zostały nagrodzone pięknymi dyplomami oraz wspaniałymi upominkami. Zorganizowany również został słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Gratulujemy organizatorom wspaniałego występu i organizacji.Dzień Ziemi

Dziś ekologia modne słowo
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową
Jej strażnikami się ogłaszamy
Od dziś przyrodzie my pomagamy
Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci
Musisz takiemu uwagę zwrócić
Nie można przecież bezkarnie śmiecić
To wiedzą nawet przedszkolne dzieci


Pracując z dziećmi w przedszkolu mamy doskonałą okazję, żeby kształtować w nich postawy i zachowania proekologiczne, staramy się czynić ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego. Organizujemy bardzo dużą ilość zajęć podczas których uczymy dzieci jak ważna dla nas jest ,,zdrowa przyroda”, wycieczki i patrole ekologiczne, konkursy o tematyce ekologicznej zbieramy również plastikowe nakrętki pomagając w ten sposób chorym dzieciom, bierzemy udział w szeregu projektach i programach edukacyjnych między innymi ,,Czyste powietrze wokół nas”. W naszym przedszkolu dzieci o ekologii wiedzą już naprawdę bardzo dużo. Mogliśmy się o tym przekonać w trakcie obchodów Światowego Dnia Ziemi. Dzień Ziemi to święto planety, obchodzimy je 22 kwietnia. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy - mali i duzi - choć przez chwilę pomyśleć o planecie na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasza planeta jest naszym domem, daje nam powietrze, wodę, żywność. Musimy o nią dbać, ważne jest co robimy w celu ochrony środowiska  w którym żyjemy np. sadzenie drzewek, segregacja śmieci, oszczędzanie wody. W trakcie obchodów Światowego Dnia Ziemi nasze dzieci przedstawiły piękny program artystyczny
, na który składały się teatrzyk o tematyce ekologicznej w wykonaniu dzieci z grupy Krasnale, Misie, piosenki, wiersze oraz zabawy ruchowe. Były pogadanki na temat ,,Jak dzieci mogą chronić przyrodę” oraz uroczyste przyrzeczenie, że wszyscy będziemy dbać o naszą planetę Ziemię. Punktem kulminacyjnym naszych obchodów był przemarsz przez miasto z transparentami nawołującymi do dbania o środowisko naturalne. Wśród haseł były między innymi ,,Las jest naszym przyjacielem”, ,,Pamiętaj gdzie mieszkają śmieci” czy ,,Szanuj zieleń”. Wierzymy, że pomimo tego, że Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz do roku to nasi wychowankowie będą postępowali tak jakby trwał on cały rok.          


Miejsko - Gminny Przegląd Misiowych Wierszy i Piosenek "Misiowi Przyjaciele" - nagranie z uroczystego podsumowania międzynarodowego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami "Mały miś w świecie wielkiej literatury - Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi".


Pamiętamy o innych - akcja charytatywna „Marzycielska Poczta” w „Smerfach”

W naszym przedszkolu chętnie angażujemy się z dziećmi w różnego rodzaju akcje charytatywne. Dlatego też zastanawialiśmy się wspólnie w jaki inny sposób możemy pomóc chorym dzieciom. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi 10 kwietnia 2017 roku
dzieci 6-letnie z grupy „Smerfy” z wychowawczynią Katarzyną Żebrowską wzięły udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.
Przyświecała nam idea zawarta w słowach „Więcej radości jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych postanowiliśmy wysłać do Tobiasza Nowickiego z Lublina
– dziesięciolatka, który choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Marzeniem Tobiasza jest zostać paleontologiem i mieć własny park dinozaurów.
Dzieci włożyły wiele serca i zapału w przygotowanie kartek z życzeniami. Mamy nadzieję, że życzenia świąteczne sprawiły wiele radości Tobiaszowi - podopiecznemu „Marzycielskiej Poczty” oraz dodadzą siły do walki z chorobą. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiamy Tobiasza i jego rodzinę.


Wielkanocne spotkanie z Rodzicami w Muchomorkach

Wielkanoc to czas pełen nadziei, radości i rodzinnego ciepła. Pielęgnując tradycje świąteczne 21
kwietnia 2017 roku w grupie Muchomorki odbyło się wielkanocne spotkanie z Rodzicami. Tym razem dzieci wystąpiły w roli aktorów w przedstawieniu teatralnym „Wielkanoc w literaturze”. W pięknych, kolorowych strojach zaśpiewały i opowiedziały o wielkanocnych tradycjach i zwyczajach, przedłużając ten świąteczny nastrój. Rodzice wyrazili ogromny podziw dla małych aktorów, którzy w profesjonalny sposób odegrały swoje role.
Następnie w niezwykle serdecznej atmosferze wszyscy usiedli do pięknie udekorowanego, świątecznego stołu, na którym nie zabrakło wielkanocnych babek, sękacza i wiosennych kanapek. Ta jeszcze świąteczna atmosfera zachęciła rodziców do wspólnego biesiadowania. Radości było co niemiara. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom
za przyjęcie naszego zaproszenia i tak liczne przybycie oraz za pomoc w przygotowaniu świątecznego stołu i niespodzianek dla dzieci.W poniedziałek 24. kwietnia 2017 roku od godz. 9:30 zapraszamy na transmisję na żywo z podsumowania międzynarodowego projektu "Mały miś w świecie wielkiej literatury. Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi" w Sokołowskim Ośrodku Kultury. TRANSMISJA LIVEZdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie
rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego „Alleluja”


Wszystkim Rodzicom, dzieciom oraz zaprzyjaźnionym instytucjom serdeczne życzenia wielkanocne składają Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3.


Śniadanie Wielkanocne oraz Wielkanoc w literaturze – przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci z grupy „Muchomorki”.

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.
W dniu 11 kwietnia tradycyjnie w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Śniadanie Wielkanocne”. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w przygotowania. Wcześniej wspólnie z nauczycielkami dekorowały sale, malowały pisanki, siały owies, rzeżuchę, wykonywały stroiki. Wszystkie te wspólnie wytworzone akcenty wielkanocne znalazły się na stole. Tego dnia dzieci w odświętnych strojach zasiadły do stołu, który uginał się od świątecznych przysmaków, aby w gronie najbliższych kolegów i koleżanek podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia. O znaczeniu  pokarmów, jako symbolach świątecznych, dzieci dowiedziały się wcześniej na zajęciach. Przed rozpoczęciem posiłku każdą grupę odwiedziła pani dyrektor, składając wszystkim ciepłe życzenia. Następnie na sali gimnastycznej dzieci z grupy „Muchomorki” wystąpiły w przedstawieniu teatralnym opowiadającym zabawną historyjkę o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych. Dzieci po kolei przypominają sobie co należy włożyć do wielkanocnego koszyczka ze święconką i w tym celu udają się do owieczki po baranka, do kurki po jajka  następnie do zajęczycy po zajączka oraz do koguta po kurczęta. Przedstawienie pełne radości przybliżyło wszystkim dzieciom zwyczaje i tradycje wielkanocne. Na koniec spotkania aktorzy złożyli wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Po czym zajączki obdarowały dzieci słodkimi upominkami.


Udział przedszkola w Międzynarodowym Konkursie „Gdy myślę o Wielkanocy…”

Nasze przedszkole wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie literacko-plastycznym „Gdy myślę o Wielkanocy…”
przeprowadzonym w ramach projektu „Mały Miś i tradycje wielkanocne”. Organizatorem konkursu jest Przedszkole Publiczne nr 1 w Kolbuszowej we współpracy z Przedszkolem Margaspalvis Aitvarelis Malowany Latawiec (Wilno), Szkołą Polską w Leuven (Belgia) oraz Przedszkolem „Mała Akademia” (Dublin-Knocklyon). Celem konkursu jest m. in.:
– rozwijanie inwencji twórczej dzieci;
– poznawanie tradycji wielkanocnych;
– rozwijanie współpracy miedzy przedszkolami.
Pracę plastyczną na konkurs wykonała Natalka Remiszewska z grupy „Smerfy”
. Przygotowaniem dziecka do konkursu zajęła się pani Katarzyna Żebrowska. Trzymamy kciuki za Natalkę i z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.


Przedszkolaki z życzeniami wielkanocnymi  w Urzędzie Miasta

W przedświątecznej aurze 10 kwietnia 2017
roku roku Urząd Miasta odwiedziły dzieci  z grup „Smerfy” oraz „Misie”. W imieniu społeczności przedszkolnej dzieci złożyły najserdeczniejsze życzenia Burmistrzowi Miasta Sokołów Podlaski  Panu Bogusławowi Karakuli oraz pracownikom Urzędu Miasta z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych .


Policja w przedszkolu

W dniu 7 kwietnia 2017 roku
nasze przedszkole odwiedziły policjantki z sokołowskiej komendy; starszy sierżant Aleksandra Suchożebrska oraz starszy sierżant Dominika Rozbicka. Panie przeprowadziły prelekcję na temat bezpieczeństwa na drodze, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz zapamiętały ważne znaki drogowe. Policjantki uświadomiły przedszkolaków o konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami oraz o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać podczas swojej codziennej drogi do przedszkola. Podczas spotkania dzieci mogły obejrzeć sprzęt, jakim posługują się policjanci w czasie codziennej służby; ochraniacze, kask, pałki, kajdanki. Na zakończenie  panie miały dla dzieci słodkie niespodzianki. Spotkanie to było doskonałym utrwaleniem wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za ciekawe i ważne zajęcia oraz za poświęcony czas.


III EDYCJA KONKURSU TAŃCA

Kulturo narodowa-cudna twoja krasa
Wszystkich nas urzekasz
i wszystkich zapraszasz.
Kulturo narodowa-ty cudna dziedzino
dopóki Ty żyjesz naród nie zaginie.


6 kwietnia 2017 roku
nasze przedszkole po raz trzeci było gospodarzem Konkursu Tańca Przedszkolaków. Tym razem była to III edycja Konkursu ,, Tańczyć każdy może- polskie tańce narodowe”. Nauka tańca ma wielostronny wpływ na dziecko. Wpływa na jego poczucie rytmu, słuch, płynność ruchów zaś nauka tańców narodowych to również wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Do konkursu zgłosiło się i wzięło udział 4 Miejskie Przedszkola i Żłobek Miejski. Gościliśmy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2, Miejskiego Przedszkola nr 3, Miejskiego Przedszkola nr 4 ,,Leśna Kraina” oraz Miejskiego Przedszkola nr 5 im.,,Kubusia Puchatka” i dzieci ze Żłobka Miejskiego. Bardzo miło było nam gościć zaproszonych gości. Wśród gości byli: Sekretarz Miasta Sokołów Podlaski pani Maria Truszkowska, Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach pani Grażyna Staręga, Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski pan Krzysztof Dąbrowski, instruktor tańca w Sokołowskim Ośrodku Kultury pan Kamil Zaliwski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Sokołów Podlaski pan Mieczysław Sobieszczak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców w naszym przedszkolu pani Beata Kosieradzka. Na początku pani dyrektor Jolanta Krysiak powitała gości, dyrektorów placówek oraz Jury w składzie: przewodniczący pan Krzysztof Dąbrowski, członkowie pani Grażyna Staręga, pani Maria Truszkowska, pani Beata Kosieradzka oraz pan Kamil Zaliwski. Konkurs poprowadziły nauczycielki Miejskiego Przedszkola nr 3 Wioletta Skorupka oraz Urszula Ciach. Podczas konkursu zaprezentowane zostało 4 tańce narodowe. Dzieci miały doskonałą okazję poznania charakteru i temperamentu takich tańców narodowych jak polonez, krakowiak oraz kujawiak. Było barwnie , ciekawie i skocznie. Podczas prezentacji tanecznych zostały ukazane charakterystyczne cechy muzyczne, taneczne oraz piękne stroje tancerzy. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Każda grupa taneczna przygotowywała się do konkursu z ogromnym zaangażowaniem, każde dziecko zasłużyło na nagrodę. Mali tancerze w swoich zespołach spełnili wszystkie kryteria oceny. Było to piękne widowisko. Wszyscy uhonorowani zostali przepięknymi statuetkami,dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Tomaszewskiej, prezesowi Sieci Handlowej,, EDEN” panu Wiesławowi Skorupka, państwu Bożenie i Robertowi Soszyńskim, prezesowi firmy,, STALFA' oraz pani Katarzynie Więzak.


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Razem w pełni sprawni”

31 marca 2017 roku
w Miejskim Przedszkolu Nr 5 im. Kubusia Puchatka odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Razem w pełni sprawni”, adresowanego do przedszkolaków w wieku od 5 do 6 lat i ich wychowawców. Celem konkursu było kształtowanie prawidłowych postaw wobec osób niepełnosprawnych oraz rozwijanie u dzieci wyobraźni plastycznej. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci 6-letnie: Kaja Galczinskij z grupy „Smerfy” i Kamil Żółkowski z grupy „Misie”. Ze względu na atrakcyjność prac konkursowych komisja podjęła decyzję o przyznaniu wszystkim uczestnikom pierwszego miejsca. Do konkursu przygotowały dzieci panie: Katarzyna Żebrowska i Lilla Rybarczyk. Naszym przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Miś Śpioszek podróżuje po domach – wersja grupowa

31 marca 2017 roku
dzieci 6-letnie z grupy „Smerfy” zakończyły realizację grupowej wersji międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.
Natomiast 7 kwietnia 2017 roku
do realizacji tego projektu przystąpiła kolejna grupa dzieci 5-letnich „Krasnale”.
Miś Śpioszek brał udział w gminnym projekcie rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi”. Teraz udaje się do domu każdego przedszkolaka z grupy „Krasnale”.
Zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Należy też w „dzienniczku podróży” zostawić misiowi pamiątkę – zadanie dla rodzica: pomóc dziecku odrysować jego dłoń i zachęcić  pociechę do wykonania rysunku dla misia. Należy wpisać imię dziecka, tytuł bajki/książeczki przeczytanej wspólnie misiowi.
Dzieci są szczęśliwe z możliwości zabrania swojego ulubieńca do domu. Bardzo o niego dbają i z wielkim zaangażowaniem wspólnie z rodzicami czytają misiowi bajeczki na dobranoc.


Przedszkoliada na basenie – II etap

5 kwietnia 2017 roku
na krytej pływalni w Sokołowie Podlaskim odbył się drugi etap IX edycji Sokołowskiej „Przedszkoliady”, którą zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. W zawodach uczestniczyły przedszkola z naszego miasta i powiatu sokołowskiego. Nasze przedszkole reprezentowane przez ośmioro dzieci w wieku od 5 do 6 lat oraz panie: Katarzynę Żebrowską i Martę Mroczkowską znakomicie zaprezentowało się podczas konkurencji sportowych: szczelne dłonie, strzelanie karnych, sztafeta bieżna, wyścig okrętów, poławianie skarbów, fruwająca piłka. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy dyplom.


Koncert zespołu Limbos

4 kwietnia we wtorek w naszym przedszkolu wystąpił zespół muzyczny ,,Limbos”. Artyści zaprezentowali instrumentalne i wokalno-instrumentalne wersje zarówno polskich jak i zagranicznych wykonawców. Koncert miał nazwę,, Wiosenne gwiazdy muzyki. Nasi wychowankowie wysłuchali między innymi utwór z filmu Rocky, ,,Herbatka we dwoje” Franka Sinatry, w repertuarze nie zabrakło muzyki Wolfganga Amadeusa Mozarta, zespołu The Blatles,, Yesterday”, wiosenny rocke n roll,, Obladi, oblada”, ,, Stawka większa niż życie- Był taki czas' Bob Dylan.Bardzo pięknie wraz z panem Leszkiem śpiewały,, My jesteśmy krasnoludki” i ,, Czarne jagódki”a piosenka Natalii Nykiel,, Error” porwała publiczność do aktywności ruchowej. Po raz kolejny muzycy wprowadzili wszystkich w niesamowity nastrój i pozostawili bogate wspomnienia. Była to niezwykła lekcja żywej muzyki.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w przedszkolu

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena,  autora takich bajek jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).
Nasze przedszkole obchodziło to święto w poniedziałek 3 kwietnia.  W każdej grupie wiekowej odbyły się zajęcia przypominające o święcie książki dla dzieci. Były zagadki zarówno słowne, jak i obrazkowe dotyczące znajomości bajek, baśni, legend dla dzieci oraz postaci w nich występujących. Zagadki przeplatane były różnymi zabawami i oczywiście czytaniem utworów, polskich i zagranicznych pisarzy i poetów tworzących dla dzieci. Z tej okazji w niektórych grupach literaturę dziecięcą czytali absolwenci naszego przedszkola czy zaproszeni członkowie rodzin. By święto zapadło wszystkim na dłużej w pamięci dzieci wykonały kolorowe zakładki do swoich ulubionych książek.
Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która organizowana jest od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą obcować ze światem literatury.


MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY - Podsumowanie projektu.

Mały miś w świecie wielkiej literatury" to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami pod patronatem ogólnopolskiego czasopisma "Przedszkolnego ABC". Jego autorem jest Aneta Konefał, dyrektor przedszkola w Kolbuszowej. 380 misiaczków z całej Polski wyruszyło w niezwykła podróż literacką. Nasze przedszkole również zgłosiło swoje uczestnictwo w tym ciekawym projekcie.
Organizator projektu zaplanował dla każdego misia trasę składającą się z dziesięciu przedszkoli. Każdy pluszak wraz z przedszkolakami u których zagościł bawił się, zwiedzał przedszkole oraz najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słuchał bajek, czytanych przez nauczycieli i zaproszonych rodziców oraz gości. Miś wyposażony był w dzienniczek w którym dzieci wpisały tytuł czytanej misiowi bajki, wklejały zdjęcie swojej grupy oraz dedykację na pamiątkę, Odbijały również swoje paluszki umaczane w farbce oraz wpisywały samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona.
Naszą placówkę reprezentowała urocza Misia Pysia, która wyruszyła w wielką literacką  podróż po Polsce w dniu 25 listopada w Święto Pluszowego Misia. Podczas swojej 4-miesięcznej podróży  odwiedziła dzieci z 9 przedszkoli i wysłuchała czytanych specjalnie dla niej i dzieci bajek, baśni, opowiadań. Podczas jej nieobecności  nasze przedszkole również odwiedziło 9 misiów z innych przedszkoli z całej Polski min: z Wrocławia, Starej Wsi, Piecek, Szczyrzyca, ze Strzelec, Gliwic. Dzieci troskliwie się opiekowały przybyłymi gośćmi. Misie uczestniczyły w akcji Góra Grosza, w spotkaniu z Mikołajem, w Jasełkach, przedszkolnej Wigilii, zakładały ogródek zielony, przyrządzały kanapki i słuchały pięknej literatury tematycznie związanej z podjętymi działaniami.  Jednak po 4 miesiącach podróż literacka dobiegła końca  i  Misia Pysia  wróciła do przedszkolaków oczytana i pełna wrażeń ku uciesze dzieci. Nadal jednak pełni ważną funkcję- przypomina o czytaniu. To dzięki niej nasze przedszkole odwiedzają zaproszeni goście, aby przeczytać dzieciom bajeczkę czy chociażby wierszyk. W naszych progach mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli władz  naszego miasta, dyrektorów miejskich szkół i przedszkoli, Biblioteki Pedagogicznej, Sokołowskiego Ośrodka Kultury i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, jak również Przedstawicieli Kuratorium Oświaty.

Udział w projekcie  przyniósł wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęcił do czytania oraz przyczynił się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi. Warto podkreślić, iż nauczyciele biorący  udział w projekcie w niezwykle kreatywny sposób podjęli się jego realizacji.


Zajęcia otwarte w Kubusiach

Dnia 30 marca 2017 roku
w grupie dzieci 5-letnich Kubusie odbyły się zajęcia otwarte, których tematem były ,,Wielkanocne zwyczaje”. W ten dzień gościliśmy rodziców. Przyszli oni zobaczyć jak pracują i bawią się ich pociechy. Podczas zajęć bawiliśmy się zgodnie z regułami pedagogiki zabawy. Wszyscy aktywnie brali  w nich udział, nie było widzów. Doskonaliliśmy umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby i głoski, ćwiczyliśmy przeliczanie elementów oraz segregowanie ich ze względu na określoną cechę. Wykonaliśmy zespołowo kreatywne pisanki poznając przy tym nowe techniki plastyczne, bawiliśmy się z rysowanym wierszykiem, rozwiązywaliśmy zagadki, doskonaliliśmy spostrzegawczość, relaksowaliśmy się w trakcie masażyków. A wszystko to się działo przy miłej dla ucha muzyce i serdecznej atmosferze.


Zdrowie na talerzu

28 marca 2017 roku
dzieci z grupy „Wiewiórki” przygotowywały sobie smaczne i zdrowe kanapki na śniadanie. Zajęcia te miały na celu: rozwijanie praktycznych umiejętności dzieci podczas przygotowywania kanapek, utrwalenie zasad zdrowego odżywiania w oparciu o piramidę żywieniową oraz  wzbogacanie swojego codziennego jedzenia w warzywa. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zrobienia sobie samodzielnie swojej ulubionej kanapki z tym wszystkim co było na stole, ale przede wszystkim sprawiło im to wiele radości. Takie śniadania to świetny pomysł na wprowadzanie warzyw do diety dzieci.


Witaj Wiosno!!!

21 marca do naszego przedszkola zawitała wiosna
- najpiękniejsza i najbardziej oczekiwana pora roku. Na jej powitanie najmłodsze przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” przedstawiły inscenizację na podstawie opowiadania Hanny Zdzitowieckiej „Szukamy wiosny”. Przebrane za piękne wiosenne kwiaty, motyle, biedronki, żaby, bociany- dzieci szukały wiosny. Na scenie zawitało też wiosenne słońce, wiatr i deszcz. Kiedy już upragniona wiosna zawitała, wszystkie grupy przedszkolaków śpiewały jej piosenki i wesoło razem się bawiły. Piękna scenografia i kolorowe stroje oraz zaangażowanie dzieci uświetniły oprawę przedstawienia jak również pozwoliły poczuć Wiosnę!!! Jesteśmy pewni, że starania naszych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawitała do nas na dobre.


Kącik przyrody w Wiewiórkach

Wraz z nadejściem wiosny dzieci z grupy „Wiewiórki” postanowiły założyć zielony kącik przyrody. Przy pomocy pań przygotowały ziemię, nasiona, doniczki i wodę. Przedszkolaki miały możliwość samodzielnego sadzenia roślinek i siania nasion . Wszystkie dzieci dowiedziały się jak należy dbać i pielęgnować rośliny. Przedszkolaki obiecały, że będą codziennie pielęgnować nasz kącik. Z niecierpliwością czekamy, kiedy pojawią się zielone roślinki.


Zajęcia otwarte dla Rodziców w grupie „Smerfy”

16 marca 2017 roku
w grupie straszaków „Smerfy” odbyły się  zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Podróż do Grenlandii”. Przy pomocy mapy oraz licznych ilustracji wszyscy mogli dowiedzieć się, gdzie leży pokryta lodem wyspa, poznać cechy charakterystyczne dla krajobrazu arktycznego oraz zwierzęta które tam zamieszkują. Uczestnicy zajęć poznali  zwyczaje eskimoskie i dowiedzieli się, że Eskimosi - Inuici to ludność posiadająca wiele umiejętności. Zajęcia były wzbogacone szeregiem zabaw integracyjnych z rodzicami. Ważnym celem było wzbogacenie słownictwa czynnego naszych wychowanków poprzez wprowadzenie nowych pojęć. Nie zabrakło także ciekawych zabaw z rodzicami i zagadek kształtujących prawidłową analizę i syntezę głoskową oraz sylabową nowo wprowadzanych wyrazów odnoszących się do tematu spotkania, oraz związanych z tematem zabaw matematycznych. Spotkanie zakończone zostało działaniem plastycznym - dzieci z rodzicami wspólnie wykonali pingwinki. Mamy nadzieję, że wspólna nauka połączona z zabawą podobała się wszystkim uczestnikom o czym świadczy przeprowadzona  po zajęciach ewaluacja. Po naszej podróży do mroźnej krainy zostały miłe wspomnienia  w postaci pamiątkowych zdjęć, a dzieci dostały drobne upominki. Podczas takich zajęć rodzice mieli możliwość obserwacji swoich pociech, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz posiadanych wiadomości i umiejętności, jak również towarzyszenia dzieciom w wykonaniu nową techniką pracy plastycznej.


Nasz Przedszkolak laureatem V Warszawskiego Konkursu Plastycznego

17 marca 2017 roku
odbył się finał Warszawskiego Konkursu Plastycznego pt.: „Tak żyć, jak żyłem, warto było…” Józef Piłsudksi. Laureatem konkursu został nasz przedszkolak - Kamil Żółkowski z grupy „Misie”. Temat piątej edycji konkursu dotyczył życia i działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego. Honorowy patronat nad Konkursem sprawowali : Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty, Prezydent m. st. Warszawy, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy, Muzeum Niepodległości, Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Patronat medialny nad Konkursem sprawowała Nowa Gazeta Praska. Organizatorem Konkursu było LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży postaci i idei Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego działalności niepodległościowej i państwotwórczej. Pogłębienie wiedzy na temat dziejów II Rzeczypospolitej, a także kształtowanie postaw patriotycznych. Konkurs przeznaczony był dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych z terenu Warszawy oraz województwa mazowieckiego. Konkurs składał się z dwóch etapów- pierwszy etap, to etap przedszkolny, drugi etap, to etap warszawski.

Pracę którą wykonał Kamil dotyczyła zilustrowania kartki z dziecięcego pamiętnika małego Józia. Komisja konkursowa z 400 nadesłanych prac, wyróżniła 40 prac. Wśród prac nagrodzonych znalazła się praca Kamila, za którą otrzymał wyróżnienie.

Uroczystość finałowa Konkursu rozpoczęła się od benefisu poświęconego życiu i działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego w wykonaniu uczniów LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po części artystycznej rozpoczęło się wręczanie laureatom konkursu dyplomów i nagród. Następnie laureaci wszystkich etapów edukacyjnych zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie przy fotelu „z postacią Marszałka”.

Laureatowi Kamilowi Żółkowskiemu życzymy wielu sukcesów w konkursach plastycznych.Zajęcia otwarte dla Rodziców w grupie „Krasnale”

17 marca 2017 roku
w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Rodzice mieli okazję zobaczyć swoje pociechy w roli małych aktorów. Dzieci przedstawiły inscenizację utworu ,,Rzepka” Juliana Tuwima. Całe przedstawienie zostało wykonane bardzo profesjonalnie. Mali aktorzy wzbudzili podziw i zainteresowanie u swoich rodziców. Przybyli goście byli dumni ze swoich podopiecznych, którzy  dobrze odegrali swoje role. Wszyscy występujący w przedstawieniu zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wspaniały występ dopełniła piękna scenografia.  Po przedstawieniu odbyły się zajęcia edukacyjne, w których udział brali rodzice wspólnie z dziećmi wykonując pracę plastyczną - ilustrację do utworu ,,Rzepka” Juliana Tuwima. Po grupowym zdjęciu i podsumowaniu zajęć dzieci otrzymały nagrody książkowe.W oczekiwaniu na wiosnę dzieci zakładają zielone ogródki w salach

Na początku marca przedszkolaki rozpoczęły wiosenne przebudzenie w kąciku przyrody – pomagały oraz same sadziły cebulki na szczypiorek, kwiatki, założyły hodowlę fasoli, a także siały owies, rzeżuchę i miętę – tym samym poszerzyły wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin. Dzieci wyposażone w odpowiednie narzędzia ogrodowe tj. grabki, łopatki, konewkę oraz gumowe rękawiczki dzielnie napełniały doniczki ziemią oraz bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w pracach z tym związanych. Zabawa przy tym była wyśmienita i pełna wrażeń. Teraz dzieci codziennie doglądają zielonego kącika i cierpliwie czekają na efekty swojej pracy.


Akcja charytatywna „Kapela serc dla Wiktorka”

"Człowiek jest wielki nie przez to ,co posiada, lecz przez to kim jest,
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

Jan Paweł II


W dniach 13-16
marca 2017 roku w naszym przedszkolu została zorganizowana zbiórka pieniędzy na rzecz 2,5-letniego Wiktorka Rudnickiego, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Jest to choroba genetyczna, postępująca i na chwilę obecną nieuleczalna.
Podczas zbiórki w przedszkolnym holu wywieszony został również plakat informujący o koncercie charytatywnym „Kapela serc dla Wiktorka”
, który odbył się 16 marca 2017 roku o godz. 17.00 w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Zachęcaliśmy rodziców do zakupu cegiełek uprawniających do wejścia na koncert charytatywny do nabycia w Miejskim Przedszkolu nr 4 „Leśna Kraina” oraz w punkcie informacji Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Podczas koncertu odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez ludzi dobrego serca oraz zbiórka do puszek. W trakcie finałowego koncertu wylicytowano przedmioty za ponad dwadzieścia osiem tysięcy złotych! A to jeszcze nie koniec, ponieważ do końca marca będą trwały aukcje internetowe, dzięki którym ta kwota z pewnością wzrośnie.
W imieniu Wiktorka, jego rodziców i Komitetu Społecznego „Kapela serc Miejskiego Przedszkola nr 4” – organizatora akcji, serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, Rodzicom, Babciom, Dziadkom dzieci przedszkolnych i żłobkowych oraz pracownikom naszego przedszkola i Miejskiego Żłobka za wsparcie finansowe podczas kwesty oraz za uczestnictwo w koncercie charytatywnym „Kapela serc dla Wiktorka”. Zebrane środki finansowe przeznaczone będą na leczenie i rehabilitację Wiktorka.

„Kapela serc dla Wiktorka”

Zapraszamy na koncert charytatywny „Kapela serc dla Wiktorka”
, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Jest to choroba genetyczna, postępująca i na chwilę obecną nieuleczalna. Jego możliwości ruchowe są znacznie ograniczone. Jedynym sposobem opóźnienia choroby jest wyjątkowo intensywna rehabilitacja i specjalistyczny sprzęt. W ramach programu EAP w wielu krajach europejskich podawany jest lek opóźniający postęp choroby. W grudniu 2016 r. amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) ogłosiła, że nusinersen jest skuteczny w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni we wszystkich postaciach, i zezwoliła firmie Biogen na wprowadzenie go na rynek amerykański. W lutym 2017 r. lek ten był dostępny we Francji, a w marcu u nas w Polsce. W ubiegłym tygodniu Wiktor zakwalifikowany został na leczenie w Polsce. Znalazł się w dziesiątce dzieci, którym podano ten innowacyjny lek. Wierzymy, że ten lek oraz intensywna rehabilitacja (niestety kosztowna) przyniosą oczekiwane rezultaty.
Dlatego zwracamy się do Państwa z PROŚBĄ o pomoc w rozłożeniu skrzydeł Wiktorkowi i Wasz udział w koncercie organizowanym dla niego. Wiktor jest wrażliwym, radosnym i ciekawym świata dzieckiem. Mimo swoich ogromnych ograniczeń cieszy się każdym dniem, pragnie zobaczyć i odkryć jeszcze wiele.

Koncert odbędzie się 16 marca o godz. 17.00 w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Cegiełki uprawniające do wejścia na koncert (cena: minimum 20 zł.) do nabycia w punkcie informacji Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz w Miejskim Przedszkolu nr 4 „Leśna Kraina” (ul. Węgrowska 22).


Gośćmi specjalnymi koncertu i zarazem prowadzącymi, będą Marek Bukowski i Maciej Dancewicz, a podczas koncertu wystąpią: Manufaktura Dźwięków, SąLepsi, Voci Cantati, Voci Bambini, Chór Kameralny KOE, Gimnazjal-Band, Siostry Kisielińskie oraz ZPiT "Sokołowianie".

W trakcie koncertu odbędzie się aukcja charytatywna przedmiotów podarowanych przez ludzi dobrego serca oraz zbiórka do puszek.
Zebrane środki finansowe przeznaczone będą na leczenie i rehabilitację 2,5 letniego Wiktora Rudnickiego, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 505 578 534 lub 606 203 526.
Przedmioty na aukcję można przekazywać do Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina ul. Węgrowska 22

Organizator:
Komitet Społeczny „Kapela Serc Miejskiego Przedszkola nr 4” przy współpracy z Urzędem Miasta Sokołów Podlaski, Sokołowskim Ośrodkiem Kultury oraz Miejską Biblioteką Publiczną.  Patronat honorowy nad koncertem objęli: Maria Koc Wicemarszałek RP, Waldemar Kraska Senator RP oraz Bogusław Karakula Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski. Patronat medialny: Wieści Sokołowskie, Życie Sokołowa, Katolickie Radio Podlasie, Portal Podlasie24.

Więcej informacji o chorobie Wiktora: https://www.facebook.com/WiktorekRudnicki/?fref=ts
lub http://www.wiktorus.pl/Zajęcia otwarte dla Rodziców w grupie „Misie”

10 marca 2017 roku
w grupie „Misie” odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców. Rodzice mieli okazję zobaczyć swoje pociechy w nieco innej roli - w roli aktorów. Dzieci wystawiły przedstawienie pt:. „Kopciuszek. Całe przedstawienie było wykonane przez dzieci profesjonalnie. Gra aktorska dzieci wzbudziła wśród rodziców duży podziw. Rodzice byli dumni ze swoich dzieci aktorów, którzy bardzo dobrze odegrały swoje role. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Przedstawienie okazało się wielkim sukcesem. Na zakończenie Kopciuszek obdarował wszystkich słodkim upominkiem.
Po przedstawieniu odbyły się zajęcia edukacyjne na temat „Czy znasz tą bajkę”. W zajęciach tych uczestniczyli rodzice, których zadaniem było odczytanie fragmentu bajki, a zadaniem dziecka odgadnąć z jakiej bajki pochodzi odczytany fragment i odszukać odpowiedni rekwizyt. Rodzice mieli okazję do całkowitego oderwania się od szarej rzeczywistości i przeniesienia się w świat baśni.  Na koniec odbył się wspólny taniec dzieci i rodziców.Sześciolatki  z wizytą w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6  w Sokołowie Podlaskim

9 marca 2017 roku
dzieci z grupy „Misie” i „Smerfy” udały się na wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Sokołowie Podlaskim.
Sześciolatków powitał Dyrektor szkoły Pan Kazimierz Soszka. Największe emocje u naszych przedszkolaków wzbudziły występy artystyczno-akrobatyczne uczniów tej szkoły. Po obejrzeniu części artystycznej dzieci udały się na zwiedzanie szkoły. W miłej atmosferze czas szybko minął i trzeba było wracać do przedszkola. Sześciolatki zostały zaproszone na kolejne spotkanie w szkole, tym razem ze swoimi rodzicami. Przedszkolaki przekonały się na własne oczy, że w szkole jest bezpiecznie, miło i niezwykle ciekawie. Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały słodki upominek. Wizyta miała na celu integrację przedszkolaków ze szkołą, jako przyszłych uczniów pierwszej klasy. Dla maluchów takie spotkanie, to nie lada przeżycie, ponieważ niektórzy z nich po raz pierwszy przekroczyły próg szkoły.Wystawienie „Kopciuszka” dla Miejskich Przedszkoli w Sokołowie Podlaskim

7 marca 2017 roku
do naszego przedszkola przybyły dzieci  z Miejskich Przedszkoli (Miejskie Przedszkole nr 2, 5 i 4). W tym dniu dla naszych gości dzieci z grupy „Misie” wystawiły przedstawienie pt.: „Kopciuszek”.  Przepiękne stroje oraz wspaniale dobrana oprawa muzyczna sprawiły, że wszyscy z otwartym tchem i z ogromną niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Goście z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawienie, podziwiając grę aktorską. Po przedstawieniu odbyła się wspólna zabawa z Kopciuszkiem. Dzieci - aktorzy  w podziękowaniu za swoją grę otrzymali od gości dyplomy i słodkie upominki.


Bal u Kopciuszka - filmik z przedstawienia


Miś Śpioszek podróżuje po domach – wersja grupowa

6 marca 2017 roku
dzieci 6-letnie z grupy „Smerfy” przystąpiły do realizacji grupowej wersji międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Jego autorem jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej.
Miś Śpioszek brał udział w gminnym projekcie rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Gmina Sokołów Podlaski czyta małemu misiowi”. Teraz udaje się do domu każdego przedszkolaka z grupy „Smerfy”.
Zadaniem dziecka jest zaopiekować się misiem, a zadaniem rodzica jest poczytanie misiowi na dobranoc. Należy też w „dzienniczku podróży” zostawić misiowi pamiątkę – zadanie dla rodzica: pomóc dziecku odrysować jego dłoń i zachęcić  pociechę do wykonania rysunku dla misia. Należy wpisać imię dziecka, tytuł bajki/książeczki przeczytanej wspólnie misiowi.
Dzieci są szczęśliwe z możliwości zabrania swojego ulubieńca do domu. Bardzo o niego dbają i z wielkim zaangażowaniem wspólnie z rodzicami czytają misiowi bajeczki na dobranoc.
Kornel Makuszyński powiedział, iż: „Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca.” Zaproście dzisiaj proszę to słońce do Waszego domu wraz z pluszowym przyjacielem dzieci.


Warsztaty dla nauczycieli

Dnia 02 marca 2017 roku
nauczyciele wychowania przedszkolnego uczestniczyli w szkoleniu ,,Dziecko w grupie rówieśniczej, kompetencje  społeczno – emocjonalne” zorganizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli wydział  w Siedlcach. Warsztaty szkoleniowe prowadziła psycholog pani Maria Senenko.

Zagadnienia szkolenia

1.Grupa rówieśnicza jako miejsce ważnych doświadczeń i uczenia się społecznego.
2.Znaczenie motywacji w podejmowaniu działań przez dziecko.
3.Zabawy wspomagające rozwój sfery emocjonalnej i umiejętności społecznych u dzieci.

Podczas warsztatów pani Maria pokazała mnóstwo przykładów sprawdzonych działań, propozycji ćwiczeń, zabaw i zadań do wdrażania w pracy dydaktycznej od zaraz. To wszystko uświadomiło nauczycielom jak ważna jest sfera społeczno - emocjonalna w rozwoju dziecka. Jesteśmy przekonani, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia wzbogacą pracę dydaktyczną w naszym przedszkolu.Smacznie, zdrowo, kolorowo w Kubusiach

Zdrowie dziecka, jego prawidłowy rozwój i wzrost, dobre samopoczucie, zdrowe relacje między rówieśnikami zależą między innymi od odpowiedniego żywienia. Nauka samodzielnego komponowania posiłków idzie w parze z edukacją zdrowotną i ma na celu przede wszystkim wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Dnia 28 lutego
w ramach zajęć edukacyjnych dzieci z grupy Kubusie zamieniły się w małych kucharzy i samodzielnie przygotowały kanapki. Przygotowanie kanapek poprzedziła zabawa muzyczna ,,Zupa Romana”, wizyta w przedszkolnej kuchni oraz przeprowadzenie doświadczenia krystalizacji soli. Podczas zajęć dzieci mogły przekonać się iż przygotowywanie kanapek jest łatwe i przyjemne. Nasi wychowankowie rozwijali swoje praktyczne umiejętności kulinarne, uczyli się pracy w grupie, podziału obowiązków i dogodnego rozplanowania czasu potrzebnego do przygotowania posiłku, czerpały dużą radość ze wspólnego przygotowywania kanapek. Zwracano również uwagę na tworzenie higienicznych warunków pracy podczas przygotowywania i spożywania kanapek. Dzieci utrwaliły zasady zdrowego odżywiania zgodnie z Piramidą Żywieniową. Zajęcia umożliwiły również dzieciom poznanie zawodów takich jak intendent, kucharz, kelner. Wielką radość sprawiło dzieciom układanie na kanapkach kompozycji z ulubionych produktów, miały pole do popisu. Niektóre kanapki to prawdziwe, wielobarwne dzieła sztuki, wszystkie wyglądały smakowicie, wszyscy jedli z wielkim apetytem.


Akcja „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”

„Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”
to kolejna akcja w ramach międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego autorką jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Każda „misiowa” akcja opiera się na dwóch filarach: postaci tytułowego misia oraz czytaniu. Temat ważny, bo dotyczy przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety, laptopy...
Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach to również jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017. Projekt jest również odpowiedzią na zaproszenie Polskiego Centrum Programu Safer Internet do organizowania inicjatyw z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.
8 lutego 2017
w ramach międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” obchodziliśmy w naszym przedszkolu kolejną akcję pt. „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”. W akcji tej brały udział dzieci 5 i 6-letnie z grup: „Krasnale”, „Kubusie” „Smerfy” oraz „Misie”. Głównym celem akcji było przekazanie dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci.
Tego dnia przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Mój przyjaciel Necio”
i wysłuchały piosenki „Fajnie w Internecie” w wykonaniu dzieci z grupy „Smerfy”. Towarzyszył w tym dniu dzieciom Misio Pysio z Oddziału Przedszkolnego mieszczącego się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dołholisce, który przybył do naszej placówki w ramach ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – edycja I. Dzieci obejrzały także bajkę edukacyjną o przedszkolaku Jasiu, który podczas wakacyjnej przerwy, z niepotrzebnych elektronicznych urządzeń (odkurzacz, stare radio, mikser) skonstruował robocika o imieniu Necio. Necio przybliżył dzieciom pojęcie i zastosowanie Internetu. Na zajęciach dzieci poznały także z „bliska” laptop, czyli komputer przenośny. Wiedzą już, co to jest monitor, klawiatura, myszka. Podczas zabawy ruchowej dzieci stały się małymi „komputerami” - rzucając do siebie kłębek wełny stworzyły internetową sieć. Poznały także bezpieczną stronę internetową, z której korzystać mogą dzieci www.necio.pl. Strona ta zawiera gry, piosenki, animacje oraz porady dla rodziców i nauczycieli wprowadzające w świat bezpiecznego Internetu. Na kartach pracy - odnajdywały wybrane litery na klawiaturze, robiły robota Necia z papieru, rozwiązywały zagadki, stworzyły wspólnie z Neciem Kodeks Bezpiecznego Internetu. Dzieci 6-letnie z grupy „Smerfy” i „Misie” wykonały prace na wystawkę pt. „Necio i Sieciuchy”.
Na początku lutego odbyło się spotkanie z policjantem panem Dariuszem Tomczukiem, który rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu podczas ferii zimowych oraz wspomniał o zasadach i zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu.
Dzięki tej akcji dzieci, które coraz częściej sięgają po urządzenia mobilne: smartfon, telefon, komputer, tablet, laptop dowiedziały się jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób, oczywiście z pomocą rodziców.
Przeprowadzeniem akcji w przedszkolu zajęła się pani Katarzyna Żebrowska – nauczycielka grupy „Smerfy”.Kopciuszek w przedszkolu

9 lutego 2017 roku dzieci z grupy „Misie” wystawiły sztukę pt:. „Kopciuszek”. W przepięknej scenerii, przy odpowiednio dobranej muzyce wychowankowie przedszkola mogli przeżyć losy bohaterów ulubionej bajki.
W tytułowej roli wystąpiła Natalka Wesołowska, partnerował jej książę - Szymon Milik. Kopciuszek gnębiony przez macochę - Iga Zdybel i złośliwe siostry (w te role wcieliły się Maja Ciok i Patrycja Ładziak), pragnął udać się na bal. Z pomocą przyszła jej dobra wróżka - Zosia Goworek. Wspaniałą zabawę młodym widzom zapewnili aktorzy drugiego planu - dworzanie i urocze damy (pozostałe dzieci z grupy „Misie”). Narratorami przedstawienia byli: Hania Zawadzka i Kamil Żółkowski. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie, które zapewniło im niezapomniane przeżycia. Dzieciom bardzo spodobał się spektakl i na zakończenie nagrodziły wszystkich aktorów gromkimi brawami. Po przedstawieniu odbył się wspaniały „Bal u Kopciuszka”. Przedszkolaki bawiły się razem z Kopciuszkiem przy dworskiej muzyce, przebrani w kolorowe stroje.


Podsumowanie akcji „Góra Grosza”

Nasze przedszkole po raz kolejny przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Akcja rozpoczęła się 28 listopada i trwała do 9 grudnia 2016 roku. W tym czasie w każdej grupie przedszkolnej stanęły skarbonki, do których można było wrzucać „grosiki". Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce. Podczas akcji udało się zebrać kwotę w wysokości 399 zł 31gr.
3 lutego 2017 roku
odbyło się w naszym przedszkolu podsumowanie XVII edycji akcji „Góra Grosza”. Pani Beata Rosak odczytała protokół zbiórki oraz serdecznie podziękowała wszystkim dzieciom, rodzicom, dziadkom oraz pracownikom przedszkola za aktywny udział w akcji „Góra Grosza” wręczając podziękowania dla każdej grupy na ręce przedstawiciela. Cieszy nas fakt, że dzieci potrafią dzielić się z innymi i nie pozostają obojętne na los osieroconych dzieci. Przeprowadzeniem akcji „Góra Grosza” w przedszkolu zajęły się panie nauczycielki: Katarzyna Żebrowska, Grażyna Woźniak i Urszula Ciach.


Przedszkoliada - I etap

2 lutego 2017 roku
na hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbyła się IX edycja Sokołowskiej „Przedszkoliady”, którą zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokołowie Podlaskim. O godzinie 9.30 przedszkolaki wmaszerowały na halę sportową do wydzielonych sektorów w reprezentacyjnych koszulkach charakterystycznych dla każdego przedszkola, na których widniał numer i logo danej placówki. W zawodach sportowych uczestniczyło 14 przedszkoli z naszego miasta i powiatu sokołowskiego. Nasze przedszkole reprezentowane przez siedemnaścioro dzieci w wieku od 5 do 6 lat oraz panie: Katarzynę Żebrowską, Grażynę Woźniak i Urszulę Ciach znakomicie zaprezentowało się podczas konkurencji sportowych. W czasie rozgrywanych konkurencji rozbrzmiewała muzyka, słychać było dopingujące okrzyki. Każdy z zawodników otrzymał dyplom i drobne upominki. Czekamy na kolejny etap rozgrywek, który odbędzie się na krytej pływalni.


Bezpieczne ferie – spotkanie z policjantem

Ferie to czas odpreżenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu. Dbając o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków, w środę 1 lutego 2017
roku przybył do przedszkola zaproszony gość aspirant sztabowy Dariusz Tomczuk z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Pan policjant przedstawił prezentację multimedialną, która zawierała kodeks bezpiecznych zabaw i zachowań dzieci w czasie przebywania na świeżym powietrzu zimową porą. Omówił zagrożenia oraz sposoby ich unikania, szczególnie, jeśli chodzi o zabawy w pobliżu drogi oraz wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Zwrócił uwagę najmłodszych, aby do zjeżdżania i ślizgania wybierali tylko miejsca do tego przeznaczone, znajdujące się z dala od ulicy.
Tego typu działania mają na celu wyrabianie wśród dzieci właściwych nawyków zachowania się w różnych sytuacjach oraz uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać.
Serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi Tomczukowi za współpracę oraz za wykazanie troski o bezpieczeństwo dzieci.  


Inscenizacja „Rzepki” Juliana Tuwima w wykonaniu grupy „Krasnale”

27 stycznia 2017 roku
dzieci z grupy „Krasnale” przemieniły się w małych aktorów i zaprezentowały dla swoich kolegów z całego przedszkola inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima. Przedstawienie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „Książka przyjacielem przedszkolaka”. „Krasnale” z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tego wydarzenia ucząc się swoich ról i cierpliwie ćwicząc na próbach. Wspaniały występ małych aktorów dopełniła piękna scenografia przygotowana przez panie z grupy. Zgromadzonej publiczności podczas występów kolegów towarzyszył dobry humor, a zabawne scenki bardzo się podobały wywołując uśmiechy na buziach dzieci. Przedszkolaki były pod dużym wrażeniem występów swoich kolegów. Na zakończenie aktorzy w nagrodę dostali mnóstwo gromkich braw oraz upominki.


Choinka Noworoczna


26 stycznia 2017 roku
w Miejskim Przedszkolu nr 3 przedszkolaki bawiły się na balu choinkowym z Mikołajem przy dziecięcych przebojach. Różnorodność strojów i kostiumów, takich jak: księżniczki, królewny, spider many i przeróżne zwierzątka ubarwiła salę dyskotekową. Mikołaj miał miłe niespodzianki, każde dziecko otrzymało słodycze oraz zabawki do swojej sali przedszkolnej. Imprezę uwieczniono na wspólnym zdjęciu. Na koniec balu na dzieci czekał słodki poczęstunek.


Festiwal Kolęd i Pastorałek „Sokołowska Kolęda”

25 stycznia 2017 roku
dziewczynki z grupy „Misie” wzięły udział w II Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Sokołowska Kolęda”, który odbył się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Celem festiwalu była popularyzacja zwyczaju związanego z kolędowaniem i tradycją rodzinnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Uczestniczki zaprezentowały dwa utwory: kolędę „Przybieżeli do Betlejem”- Iga Zdybel oraz pastorałkę „Spójrz na Jezusa”- Hania Zawadzka. Wokalistki muzykalnie wspierał chór w składzie: Zuzia Bonisławska, Natalka Borowy, Gabrysia Grabowska, Daria Kosieradzka, Patrycja Ładziak, Ala Zalewska, Zosia Gaworek, Maja Ciok, Maja Dyoniziak, Natalka Wesołowska. Małym artystkom akompaniował na gitarze Pan Tomasz Zawadzki. Za udział w festiwalu dziewczynki otrzymały wyróżnienie.
Małym wokalistkom życzymy dalszych sukcesów na muzycznej drodze.

Zapraszamy do oglądania filmiku z występu dzieci.

Spotkania opłatkowe

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem pełnym chłodnych dni są takie dwa dni, jedyne dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto kochanych babć i dziadków. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W naszym przedszkolu wspólne świętowanie Rodziców, Dziadków i wnuków stało się już tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Jak zawsze kochane Babcie i Dziadziusiowie licznie odpowiedzieli na zaproszenie dzieci i przez dwa tygodnie przybywali do przedszkola by uczestniczyć w uroczystościach. Podczas spotkań dzieci z poszczególnych grup pod kierunkiem nauczycieli prezentowały
"Cud Betlejemskiej Nocy” Wcielały się w postacie Biblijne związane z Narodzeniem Jezusa. Mali aktorzy w rolach Świętego Józefa, Maryi, pasterzy, królów, gwiazdeczek przepięknie odzwierciedlali wydarzenia tamtej cudownej nocy. Całym swoim sercem recytowali swoje role, śpiewali kolędy i pastorałki. Podczas spotkań odczytywany był fragment Pisma Świętego o Narodzeniu Jezusa oraz symboliczne dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Zaproszeni goście- babcie i dziadkowie otrzymywali od wnucząt kolorowe upominki, Rodzice zaś przygotowali poczęstunki. Święto Babci i Dziadka to dni w których w sposób szczególny okazujemy wdzięczność naszym przodkom za ich miłość i okazywaną pomoc, a takie spotkania to wspaniała okazja do integracji środowiska rodzinnego i przedszkolnego naszych wychowanków. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.


25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W tym roku nasze przedszkole po raz drugi włączyło się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to już 25 Finał WOŚP
„Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólno pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.
Podczas spotkania z organizatorem Orkiestry w Sokołowie – Konradem Koselem 5 i 6-latki dowiedziały się, czym zajmuje się fundacja WOŚP i jaki jest cel tegorocznej zbiórki pieniędzy.
Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych wychowanków, podjęliśmy się zbierania datków do finałowych puszek tylko na terenie naszego przedszkola. Nasze przedszkolaki razem z paniami nauczycielkami na ten szczytny cel zbierały pieniążki 11, 12 i 13 stycznia 2017 roku.

15 stycznia 2017 roku
 podczas 25 Finału WOŚP w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim wszystkie nasze sokołowskie przedszkola uroczyście na ręce Konrada Kosela przekazały zebrane podczas kwesty w swoich placówkach na rzecz WOŚP pieniądze na łączną kwotę 3903,73 tysięcy złotych oraz 50 euro centów i 3 painds.
Około godziny 14:30 odbyły się prezentacje artystyczne wszystkich przedszkolaków. Naszą placówkę reprezentowała sześcioosobowa grupa sześciolatków z grupy „Smerfy”, która zaprezentowała „Taniec hiszpański”.
Po występach odbyła się licytacja prac plastycznych przygotowanych przez dzieci. Prace plastyczne dotyczące WOŚP wykonała: Ania Ambroziak z grupy „Smerfy”.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Babciom, Dziadkom dzieci przedszkolnych i żłobkowych, za wsparcie finansowe podczas kwesty przez dzieci w naszym przedszkolu.


Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2017
roku w Sokołowie Podlaskim odbył się po raz pierwszy Orszak Trzech Króli. Orszak wyruszył spod Konkatedry ulicą Wolności na plac przed SOK. Po drodze minął trzy scenki, w których opowiedziana została ewangeliczna historia o tym jak Trzej Mędrcy ze Wschodu podążają za Gwiazdą by w ubogiej betlejemskiej szopie odkryć prawdziwego Boga. W orszaku udział wzięły również dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami. Mimo bardzo mroźnej pogody społeczność naszej placówki podążała w orszaku chcąc spędzić ten wyjątkowy dzień na wspólnym świętowaniu i kolędowaniu.Niech cudowna moc
Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila
Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2017 obdarowuje Wszystkich
pomyślnością i szczęściem.


Wszystkim Rodzicom i Dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczne składają Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3.


Dzielimy się opłatkiem


21 grudnia 2016 roku
w przedszkolu odbyło się spotkanie opłatkowe. W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia dzieci i panie w swoich grupach podzieliły się opłatkiem, składając sobie przy tym życzenia zdrowych i radosnych świąt oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku, a także śpiewały wspólnie kolędy. Następnie przy świątecznie udekorowanych stołach, w radosnej i życzliwej atmosferze przedszkolaki z apetytem zajadały smakołyki znajdujące się na stołach.


XVI Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach

19 grudnia 2016 roku
dzieci 5,6-letnie z naszego przedszkola wybrały się na plac przed budynkiem SOK, aby jak co roku podziwiać Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach. Tradycja ta jest bardzo stara. W okresie adwentu na Podlasiu gra na ligawce nabierała obrzędowego charakteru. Wierzono, że głos ligawek przypomina o nadchodzących świętach, potrzebie skupienia, powagi i modlitwy. Gra na ligawkach przetrwała na naszych terenach do dnia dzisiejszego. Tę umiejętność posiada wielu młodszych i starszych mieszkańców naszego regionu. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały grania na niecodziennych instrumentach. Kultywowanie obyczajów i tradycji ludowych wśród małych dzieci jest ważne, gdyż my dorośli mamy pewność, że polska historia nigdy nie zostanie zapomniana.


Ubieramy choinkę w przedszkolu

Ubierzemy dziś choinkę
w kolorowe bombki.
Zawiesimy srebrny łańcuch
i czerwone wstążki.
Bo najpiękniejsza będzie choinka
w sali przedszkolaków.
I najpiękniejsze będą prezenty
dla małych i starszaków.

/T. Wójcik/


Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinek w swoich grupach. Zawieszały bombki, gwiazdki, aniołki, łańcuchy, pierniczki, światełka. Dzięki kolorowym ozdobom nasze choinki wyglądają prześlicznie. Ileż było radości wśród dzieci, a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.


Podsumowanie uczestnictwa przedszkola w VI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”


Nasze przedszkole już po raz szósty brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”
. Program ten stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej.
W ramach realizacji założeń programu przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych. Inspiracją do zajęć były dostarczone m. in. scenariusze, plansze edukacyjne, tablice sprawności z naklejkami. W zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie: Pastusie – Milky, Lilly, Billy oraz Zębuś, Szczotkuś, Robaczek Próchniaczek i Barney. Podczas zajęć dzieci uczyły się m. in. jak prawidłowo dbać o zęby i nie dopuścić do spotkania z Robaczkiem Próchniaczkiem, dlaczego należy chodzić do dentysty, co należy jeść, aby zdrowe zęby mieć, dlaczego cukier jest niezdrowy, jak należy prawidłowo myć rączki i dlaczego jest to tak istotne, obejrzały filmy edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej oraz kolorowały obrazki z bohaterami. W grupie „Muchomorki” odbyło się również spotkanie z lekarzami stomatologami Państwem Małgorzatą i Janem Dudek, którzy poruszyli zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną, m.in.: jak prawidłowo dbać o  zęby, skąd się one biorą, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby.
Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymało Paszport Pastusiowego Przyjaciela, Pastusiową Odznakę Zdrowego Uśmiechu oraz Pastusiowy kalendarz mycia ząbków, gdzie wraz z rodzicami będzie kontrolować systematyczność dbania o swoje ząbki.
W programie również aktywnie uczestniczyli rodzice, którym przekazaliśmy ulotki informacyjno-edukacyjne w celu mobilizacji ich do wspólnego działania, kontynuowania edukacji z zakresu dbania o higienę jamy ustnej w domu. Wywiesiliśmy również w przedszkolu plakat konkursowy informujący o możliwości wzięcia udziału rodziców w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla rodzin pt. „Uśmiech Dziecka”.
Zdobyta przez dzieci wiedza przy wspierającej postawie rodziców oraz nauczycieli pozwoli im uniknąć poważnego problemu jakim jest próchnica.

Koordynatorki programu:
Agnieszka Gromek
Katarzyna Żebrowska
Beata Drzewiecka
W ramach współpracy z Rodzicami 16 grudnia 2016 roku grupa Misie gościła mamę Ali Zalewskiej. Pani Kasia korzystając z wieloletniego praktyki pedagogicznej zapoznała dzieci z nieznaną im dotąd techniką plastyczną Iris Folding. Ta na pozór trudna sztuka wykonywania wzorów z nachodzących na siebie kolorowych pasków przyniosła dzieciom wiele radości i satysfakcji  oraz niesamowity efekt końcowy. Powstały przepiękne prace plastyczne bombek, które mogą podziwiać wszyscy rodzice. Bardzo dziękujemy Pani Kasi za wielkie zaangażowanie w zajęciach oraz rozwinięcie inwencji twórczej poprzez naukę przez sztukę.


Przedszkolaki z życzeniami świątecznymi w Urzędzie Miasta

W przedświątecznej aurze 15 grudnia 2016 roku
Urząd Miasta odwiedziły dzieci z naszego przedszkola. W imieniu społeczności przedszkolnej dzieci złożyły najserdeczniejsze życzenia Burmistrzowi Miasta Sokołów Podlaski  Panu Bogusławowi Karakuli oraz pracownikom Urzędu Miasta z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


Czytający goście

15 grudnia 2016 roku
do naszego przedszkola przyszli przedstawiciele Urzędu Miasta: Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych pan Mieczysław Sobieszczak i Skarbnik Miasta pani Grażyna Grądzka, aby czytać dzieciom bajki w ramach projektu „GMINA SOKOŁÓW PODLASKI CZYTA MAŁEMU MISIOWI”. Przedszkolaki w skupieniu słuchały bajek i wierszy. Dzieci w podziękowaniu złożyły życzenia bożonarodzeniowe gościom. Przedpołudnie szybko i miło minęło przedszkolakom na słuchaniu dziecięcej literatury.


Biały gość w ogrodzie przedszkolnym

12 grudnia 2016 roku
zagościł w naszym przedszkolnym ogrodzie ogromny, podświetlany bałwan. Dzieci przywitały gościa piosenką i tańcem. Wspólna zabawa z bałwanem, spacer po ogrodzie przedszkolnym, pobyt na świeżym powietrzu sprawiły dzieciom wiele radości. Za kilka dni przyjdzie do nas zima. Nie możemy się już doczekać, by móc ulepić prawdziwego bałwana.


Przedszkolak na spektaklu „Czarodziejska Kraina”

8. grudnia 2016 roku
dzieci z grupy „Misie”, „Smerfy” i „Kubusie” wybrały się do Oratorium na bajkę „Czarodziejska Kraina” organizowaną przez Impresariat Artystyczny Ha-Bart. Celem przedstawienia było propagowanie poprzez zabawę z bohaterami - Miłusią i Milusiem stylu zdrowego życia. Udział przedszkolaków w wyżej wymienionym przedstawieniu uświadomił, że warto prawidłowo się odżywiać, aby być zdrowym.


Ogólnopolski konkurs plastyczny „Kocham moje przedszkole”

Mamy przyjemność poinformować, że nasze dzieci jako jedyne z Sokołowa Podlaskiego zostały nagrodzone w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Kocham moje przedszkole” organizowanym przez wydawnictwo WSiP. Dzieci 6-letnie z grupy „Smerfy” wspólnie z wychowawczynią Katarzyną Żebrowską
wykonały pracę plastyczną, która zakwalifikowała się do pierwszych 100 nadesłanych prac z całej Polski do wyd. WSiP. Dzieci otrzymały nagrodę - kuferek „Galeria Możliwości”, a w nim przydatne pomoce dydaktyczne.

Serdecznie gratulujemy 6-latkom oraz życzymy dalszych sukcesów!
Jadą, jadą sanie księżyc złoty świeci
Hej, jedzie w nich Mikołaj do kochanych dzieci.


Wizyta Św. Mikołaja w naszym przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne, płaskie i przestrzenne na których króluje postać Św. Mikołaja. Różnorakie techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa.
6 grudnia
nasze przedszkolaki wyglądały jak małe Mikołaje ponieważ wszystkie ubrane były wyjątkowo po prostu mikołajkowo. Tuż po śniadaniu wszystkie dzieci udały się na salę gimnastyczną aby uczestniczyć w programie słowno – muzycznym przygotowanym przez dzieci z grupy „Kubusie” pod kierunkiem p. Wioletty Skorupka i p. Urszuli Ciach. Po zakończeniu części artystycznej pojawił się długo oczekiwany gość. Najpierw słychać było dzwoneczki, potem donośne „hou, hou” i pojawił się on, nasz ukochany Św. Mikołaj. Mikołaj opowiedział dzieciom o sobie, o swojej krainie i o tym jak przygotowuje dla dzieci prezenty. Następnie został zaproszony przez dzieci do zabawy, tańca i śpiewu. Św. Mikołaj ochoczo skorzystał z tej propozycji i chętnie uczestniczył w zabawie. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zajęcia oraz prezenty. Wizyta Św. Mikołaja sprawiła dzieciom ogromną radość i zaprosiły Mikołaja za rok.


"Jesteśmy Razem", koncert z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

5 grudnia 2016
roku dzieci z grup Misie, Smerfy, Kubusie oraz Krasnale w ramach obchodu Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zasiadły na widowni Sokołowskiego Ośrodka Kultury, aby gromkimi brawami nagradzać występujących artystów. Koncert "Jesteśmy Razem" ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, miał zwrócić uwagę na codzienne problemy osób zmagających się z niepełnosprawnością. Dzieci z naszego przedszkola jak co roku uczestniczą w tego typu imprezach. Udział w tego typu akcjach jest wspaniałą lekcją nauki do wartości, akceptacji i tolerancji , to doskonały sposób na zwalczanie uprzedzeń i uświadamianie dzieciom, że osoby niepełnosprawne mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.


KONKURS FOTOGRAFICZNY

Kilka dni temu wzięliśmy udział w konkursie fotograficznym skierowanym do uczestników I edycji ogólnopolskiego projektu „ Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Na konkurs wysłałyśmy fotograficzną relację z rozpoczęcia projektu w naszym przedszkolu w dniu Pluszowego Misia. Jest nam niezmiernie miło, że zdobyłyśmy trzecie miejsce w konkursie, tym bardziej,  że do udziału w projekcie zgłosiło się 380 przedszkoli z całej Polski. Jest to dla nas motywacja do dalszej pracy nad propagowaniem czytelnictwa wśród dzieci i ich rodzin.
Muchomorki w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh

W dniach od 28.11
.2016 – 02.12.2016 roku w naszej grupie odbyły się zajęcia edukacyjne z zakresu dbania o higienę jamy ustnej. W tym roku dzieci dowiedziały się dlaczego cukier jest niezdrowy, jak należy prawidłowo myć rączki. Dzieci spotkały się z lekarzami stomatologami Państwem Małgorzatą i Janem Dudek, którzy poruszyli zagadnienia związane z profilaktyką stomatologiczną, m.in.: jak prawidłowo dbać o  zęby, skąd się one biorą, dlaczego należy chodzić do lekarza dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby.
Bardzo ważne jest, aby edukacja z zakresu dbania o higienę jamy ustnej była kontynuowana również w domu. Wspólnie dbajmy o zdrowy uśmiech naszych dzieci.


Rusza XVII edycja GÓRY GROSZA!

"Jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie".


Nasze Przedszkole po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Prosimy dzieci, Rodziców o aktywne włączenie się do akcji, o przynoszenie monet, które będą przekazane fundacji „NASZ DOM”. Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet (od 1 gr do 5 zł) i trwa od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku. Cel akcji pozostaje od lat niezmieniony - pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychować się we własnym domu rodzinnym.
Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w akcji!Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury czy różowy, z kokardką czy w kubraczku, każde dziecko posiada własnego ulubionego misia. Pluszowy miś jest nieodłącznie kojarzony z czasem beztroskiego dzieciństwa, jest kumplem do zabawy, kompanem w podróży, przyjacielem, któremu można powierzyć wszystkie tajemnice, te radosne, ale też i te smutne. Miś jest wyjątkowy dlatego też ma swoje święto, które obchodzimy 25 listopada
. W naszej placówce tego dnia wszystkie dzieci mogły przyjść do przedszkola ze swoim ulubionym misiem. W każdej grupie odbyły się w tym dniu zabawy muzyczno-ruchowe z misiami, quizy o misiach, konkursy, zagadki o miniowych bohaterach bajek, a także próbowaliśmy misiowych przysmaków. Podsumowaniem obchodów tegorocznego Święta Pluszowego Misia było przygotowanie i przedstawienie przez dzieci i panie z grupy „Biedronki” inscenizacji do utworu Cz. Janczarskiego pt. „Przygoda Misia Uszatka z jeżem”. Przedstawienie to odbyło się w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego „Książka Przyjacielem Przedszkolaka” cz. II i rozpoczęło cykl imprez promujących literaturę. Po zakończeniu inscenizacji wszystkie nasze przedszkolaki wspólnie zaśpiewały i zatańczyły piosenkę o misiu.
W tym dniu odbyła się też prezentacja naszej Misi Pysi
, która rozpocznie wędrówkę po innych przedszkolach w związku z przystąpieniem naszej placówki do Ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami „Mały miś w świecie wielkiej literatury” pod patronatem czasopisma „Przedszkolne ABC”. Nasza Misia Pysia wraz ze swoim dzienniczkiem podróży wyruszy w podróż do dziewięciu przedszkoli w całej Polsce, a do nas przybędą misie z innych placówek. Mamy nadzieję, że udział w tym projekcie przyniesie wiele korzyści dla przedszkolaków, przede wszystkim zachęci do czytania oraz przyczyni się do kształtowania postawy otwartości i poznawania innych ludzi. Na zakończenie tego pełnego wrażeń i emocji dnia wszystkie dzieci otrzymały do domu słodką niespodziankę.


Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2017 roku
po raz pierwszy w Sokołowie Podlaskim odbędzie się Orszak Trzech Króli. Udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowała również społeczność naszego przedszkola. Orszak przejdzie ulicami naszego miasta zaczynając trasę od Konkatedry i kończąc  przy SOK. W trakcie wystawiane będą scenki oparte na przekazie ewangelicznym. Z naszego rejonu tzn. parafii Salezjańskiej wyruszy orszak Króla azjatyckiego – kolor zielony, z parafii Konkatedralnej Króla afrykańskiego – kolor niebieski, natomiast z parafii Miłosierdzia Bożego orszak Króla Kacpra – kolor czerwony. Do orszaku przyłączyć może się każdy, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem tej wspaniałej imprezy.
Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest wspólne, radosne kolędowanie mieszkańców miasta, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Aby nasz sokołowski orszak był jak najbardziej wiarygodny Trzej Królowie będą jechać na koniach. Możemy również uświetnić naszą imprezę obecnością wielbłąda, którego miasto może wygrać w konkursie.
Należy tylko zagłosować od 15 do 30 listopada.
Szczegóły dotyczące głosowania są pod adresem:
http://orszak.org/aktualnosci/glosuj-na-wielblada-czas-start-78.htmlOgólnopolski Dzień Praw Dziecka


„Niech się wreszcie każdy dowie
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko to także człowiek,
tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to
należą się brawa,
chcąc wielu dzieci los odmienić,
stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta-
spróbujcie dobrze zapamiętać!”


20 listopada
obchodzony jest w całym kraju „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”. Dzień ten, to święto dzieci i dorosłych, czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach i troskach.
W naszym przedszkolu z tej okazji odbyły się różne zajęcia o tej tematyce i pogadanki na temat praw dziecka. Dzieci miały okazję do swobodnych wypowiedzi na temat swoich przeżyć, opowiadać co ich smuci a co sprawia radość i jak radzą sobie z tymi
emocjami. W tym dniu przybliżyliśmy dzieciom postać Janusza Kornaka i jego oddanie dzieciom, natomiast poprzez postać Króla Maciusia pierwszego dzieci mogły przenieść w kolorowy świat bajki. Tego dnia przede wszystkim nie zabrakło dużo zabawy, pląsów, tańców i uśmiechniętych buź naszych przedszkolaków.


Mali zwycięzcy

Nasze przedszkolaki gościły w dniu 16 listopada 2016 roku
w Miejskim Przedszkolu nr 2 na rozstrzygnięciu konkursu plastycznego pt. "Moja ulubiona postać z bajki czytanej na dobranoc". Julia Rydzewska z grupy "Muchomorki" zajęła I miejsce, a Amelia Retko z grupy ,,Krasnale" - II miejsce, również zaszczytne. Dziewczynki przeniosły się w świat bajki "Na leśną polanę''. Słuchały pięknych bajek i wierszy czytanych przez panie dyrektorki i nauczycielki przedszkola. Otrzymały dyplomy i  nagrody rzeczowe. Podziękowania otrzymały także nauczycielki: Grażyna Woźniak i Beata Rosak. Pełne wrażeń i zadowolone dziewczynki wróciły do przedszkola. Dzieciom życzymy dalszych sukcesów w innych konkursach.


Narodowe Święto Niepodległości

Dzisiaj wielka jest rocznica - Jedenasty listopada.
Tym co zmarli za ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa.
I my przedszkolaki o tym pamiętamy
i dlatego dzisiaj się tu spotykamy.

Dnia 10 listopada 2016 roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Narodowego - 11 listopada. Dzieci 5 letnie z grupy Kubusie zaprezentowały montaż słowno – muzyczny  ,,Przedszkolaki Ojczyźnie”. Montaż przygotowały pani Wioletta Skorupka i pani Urszula Ciach. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci podeszły bardzo entuzjastycznie do przygotowania uroczystości z ciekawością dawnych dni a wierszy i pieśni patriotycznych nauczyły się błyskawicznie. Podczas uroczystej akademii zostały zaprezentowane wiersze tematycznie związane z tym świętem. Mieliśmy też okazję wysłuchać znanych pieśni legionowych między innymi ,,Przybyli ułani”, ,,Płynie Wisła płynie”. Okazało się, że 11 listopada to rocznica poważna i wielka ale możliwa do uczczenia również w przedszkolu. W dalszej części obchodów powyższej uroczystości dzieci 5 i 6 letnie wraz z harcerzami udały się pod pomnik Czynu Niepodległościowego gdzie po krótkim utrwaleniu wiadomości z historii złożyły kwiaty i zapaliły znicz.


Pasowanie na Przedszkolaka

9 listopada
2016 roku w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci z grup ,,Wiewiórki”, ,,Muchomorki” oraz ,,Biedronki”, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola oraz ich pierwszy publiczny występ. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Był to pierwszy tak ważny i poważny debiut przedszkolaków, które pierwszy rok uczęszczają do przedszkola. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek i wierszy. Cierpliwie znosiły próby części artystycznej. Był to dla nich duży, ale i miły wysiłek. Wszystko udało się doskonale! Głośny śpiew i piękna recytacja wierszy zachwyciła wszystkich gości, a mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami! Nie jednemu z rodziców łezka zakręciła się w oku.
Po części artystycznej dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i obiecały być dzielnymi przedszkolakami. Następnie Pani Dyrektor kładąc na ramieniu każdego dziecka „czarodziejski ołówek” dokonała uroczystego aktu pasowania nadając im miano Przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz upominek. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek. Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu!


Dzień Postaci z Bajek

„Witajcie w naszej bajce”- ta piosenka była motywem przewodnim w naszym przedszkolu w dniu 07 listopada 2016 roku
, kiedy to obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Baśń i bajka pojawiły się w zamierzchłej przeszłości. Zawsze wzbudzały zaciekawienie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Bohaterowie literaccy są bliskie dzieciom, stanowią cząstkę ich świata w którym ożywają lalki, zwierzęta, rośliny i przedmioty. Dzieci uwielbiają bajki i są wiernymi słuchaczami. Bajka to źródło bogatych przeżyć i wrażeń wzbogacająca wyobraźnię dzieci. Baśń i bajka wywierają największy wpływ na sferę emocjonalną dziecka. Utożsamia się ono z bohaterem, przeżywa to, co dotyczy jego: cierpi, wzrusza, bawi, walczy i zwyciężą wraz z nim. Dlatego Dzień Postaci z Bajek to wspaniała okazja do zaprezentowania swojej ulubionej postaci bajkowej. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola pięknie przebrane. Rozpoznawały bajki po zaprezentowanych rekwizytach. Bawiły się w teatr, będąc twórcami własnych scenek bajkowych, układały puzzle z ilustracjami z bajek, bawiły się w skojarzenia, rozpoznawali tytuł bajki na podstawie wysłuchanych zagadek. Duże emocje wzbudziła zabawa ruchowa „Bajkowe postacie” podczas której dzieci swobodnie tańcząc ilustrowały ruchem postacie z bajki i zabawa „Jak Kopciuszek”, gdzie dzieci rozdzielały groch od fasoli. Bajkowa impreza dostarczyła dzieciom wiele wrażeń i wzruszeń. A ponieważ bajki i baśnie są bardzo lubiane przez dzieci, stają się ważnym środkiem wychowawczym. Dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy wprowadzać dzieci w krainę bajek i baśni. Jest to niezastąpione pożywienie dla dziecięcego serca. ,,Czym chleb dla ciała, tym baśń dla duszy”.


Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie

W piątek 21 października 2016 roku
dzieci z naszego przedszkola obejrzały w Sokołowskim Ośrodku Kultury koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie. Artyści w barwnych i przepięknych strojach zaprezentowali dzieciom wybrane tańce narodowe. Podczas spotkania przedszkolaki uczestniczyli w konkursach i zabawach na scenie i widowni prowadzonych przez panią Iwonę Kopiwoda.


Zajęcia otwarte w grupie "Biedronki"

W dniu 19 października 2016
roku odbyło się zajęcie otwarte w grupie dzieci 4 letnich „Biedronki”. Zajęcia otwarte to forma współpracy przedszkola z rodzicami, podczas której mają oni możliwość zapoznania się ze sposobami pracy nauczyciela i ich dzieci. Ale chyba najważniejsze jest stworzenie rodzicom możliwości śledzenia postępów własnego dziecka w zakresie osiągania sprawności: umysłowych, ruchowych, muzycznych i plastycznych. Taka forma daje bowiem możliwość obserwacji całej grupy dzieci w naturalnych warunkach przedszkola. Dzięki zajęciom otwartym rodzice mogą zaobserwować tempo rozwoju własnego dziecka i porównać jego umiejętności z tym , co prezentują rówieśnicy.
Tematem naszych zajęć było ,,Spotkanie z Panią Jesienią” Celem zajęcia: rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem świata przyrodniczego w okresie jesieni;  zachęcenie rodziców do wspólnej zabawy.
Na wstępie dzieci zaprezentowały inscenizację wiersza „Na straganie” i piosenki „Ogórek” zapraszając rodziców do zabawy. Chętnie prezentowały się w zabawach ruchowo- muzycznych wg pedagogiki Klanzy i aktywnie słuchając muzyki wg metody Betti Strauss. Dmuchały na bibułkowe listeczki umieszczone w torebkach, wprawiając je w ruch. Rozpoznawały dary jesieni: odgadując zagadki czytane przez rodziców, wskazywały rysunkową odpowiedź, układając domino obrazkowe. Najwięcej emocji budziły konkurencje sportowe z rodzicami.  Rodzice z zapałem brali udział w działaniach dzieci za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczne, jak również za ufundowane nagrody. Serdeczne  zapraszamy  do dalszej współpracy.


III miejsce w konkursie ,,Raz, dwa, trzy patyczki zbieraj Ty”

Dnia 18 października
2016 roku w naszym przedszkolu gościliśmy przedstawicieli sieci sklepów Topaz z rąk których dzieci odebrały czek na kwotę 1500 zł. Jest to nagroda za zajęcie III miejsca w konkursie ,,Raz, dwa, trzy patyczki zbieraj Ty”. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się w zbiórkę patyczków po lodach Big Milk oraz Big Milk Trio zakupionych w sieci sklepów Topaz.


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 14 października 2016 roku odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wychowankowie naszego przedszkola pod przewodnictwem pani Wioletty Skorupka i pani Urszuli Ciach przygotowali montaż słowno- muzyczny, wśród którego były wiersze i piosenki obrazujące pracę nauczycieli i wszystkich pracowników przedszkola. Młodzi artyści słowem, śpiewem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych wszystkich pracowników. Następnie głos zabrała pani dyrektor Jolanta Krysiak, która mówiła o trudnej ale jakże pięknej pracy w przedszkolu. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie jakim jest zawód nauczyciela. Również przewodnicząca Rady Rodziców zwróciła się do naszych pracowników z najlepszymi życzeniami. Uroczystość zakończył  słodki poczęstunek.


S
pektakl teatralno-ekologiczny pt. „Zielony Kopciuszek”

11 października 2016 roku dzieci z grup starszych „Misie”, „Smerfy”, „Krasnale” oraz „Kubusie” udały się do SOK na spektakl teatralno-ekologiczny pt. „Zielony Kopciuszek”. Przedstawienie miało charakter bajki ekologicznej. Celem autorów spektaklu było przypomnienie najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec otaczającej nas przyrody. Bajka poprzez wspaniałą grę aktorów utrwaliła i poszerzyła wiedzę dzieci na temat zasad segregacji odpadów, które z dużym zaciekawieniem i skupieniem oglądały niezwykłą historię Kopciuszka.


Szkolenie dla nauczycieli przedszkola: „Ważniejsze wskazówki metodyczne i organizacyjne w realizacji zajęć z edukacji matematycznej dzieci”

Dnia 10
października 2016 roku w naszym przedszkolu odbyło się szkolenie dla nauczycieli przedszkola pt.: „Ważniejsze wskazówki metodyczne i organizacyjne w realizacji zajęć z edukacji matematycznej dzieci” prowadzone przez Panią Ewę Zielińską.
Pani Ewa Zielińska jest wieloletnią nauczycielką wychowania przedszkolnego, współautorką programów edukacyjnych, wielu publikacji dla nauczycieli, pakietów pomocy dydaktycznych oraz zabawek edukacyjnych dla dzieci, a także artykułów wspomagających rodziców w procesie wychowania.
Celem tego szkolenia było poznanie głównych przyczyn niepowodzeń w uczeniu się matematyki i sposobów jak im przeciwdziałać oraz nabycie umiejętności skutecznego wspomagania rozwoju umysłowego dzieci.


Zajęcia otwarte – współpraca z Rodzicami gwarancją sukcesu wychowawczego.

Jedną z form współpracy z Rodzicami są tzw. zajęcia otwarte. Rodzice tego dnia zapraszani są do przedszkola w celu obserwacji swoich dzieci wśród rówieśników. Właśnie podczas tego typu zajęć mają Państwo okazję przekonać się jak ważny jest okres przedszkolny w życiu Waszego dziecka, jak wiele już potrafi zrobić i jak wiele już się nauczyło. Udział Rodziców w życiu przedszkolnym dziecka mobilizuje je do zwiększenia swojej aktywności a także daje mu poczucie, że są kochane i akceptowane. Podczas zabaw Rodziców ze swoimi dziećmi stajecie się Państwo aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego. W dniu 7 października
w grupie „Muchomorki” odbyły się zajęcia z Rodzicami pod hasłem „Święto Ziemniaka”. Celem spotkania było integrowanie się rodziców i dzieci podczas wspólnych zabaw oraz przestrzeganie zasad i reguł obowiązujących podczas zawodów i konkursów. W czasie zajęć dzieci odgadywały zagadki, przy muzyce jesiennej wraz z Rodzicami brały udział w różnych konkurencjach sprawnościowych. Wykorzystując ilustracje odgadywały, co można zrobić z ziemniaka? Następną atrakcją dla dzieci i rodziców było wykonanie z różnych materiałów  „Ziemniaczanych ludzików”. Praca ta dostarczyła wszystkim uczestnikom dużo radości i satysfakcji. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody za inwencję twórczą i piękne wykonanie pracy. Uwieńczeniem zajęć była degustacja potraw z ziemniaka (pierogi, babka ziemniaczana, frytki, pieczone ziemniaczki). Serdecznie dziękujemy Rodzicom za liczne uczestnictwo na naszych zajęciach, za przygotowanie pysznych potraw oraz za zasponsorowanie nagród dla dzieci. Przed nami drodzy Państwo, wielkie zadania: mądrze kochać, mądrze wychowywać, mądrze uczyć.


Koncert „Dzieci Ojcu Świętemu”

7 października 2016 roku
jak co roku w ramach Dnia Papieskiego nasze przedszkolaki wzięły udział w koncercie "Dzieci Ojcu Świętemu". Tego dnia na deskach sceny Sokołowskiego Ośrodka Kultury dzieci z grupy „Smerfy” z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały utwory: "Anioł", "Chrześcijanin tańczy". Dzień Papieski dla dzieci był dniem wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który kochał i obdarzał je szczególną troską, poświęcał im wiele uwagi. Po koncercie dzieci udały się pod pomnik Jana Pawła II, aby w imieniu swoim, rodziców oraz wszystkich pracowników przedszkola oddać hołd Wielkiemu Polakowi. Pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.


"Krasnale" i "Misie" w Centrum Nauki Kopernik


6 października 2016 roku
dzieci z grupy ''Krasnale'' i ''Misie'' odwiedziły Warszawę i Centrum Nauki Kopernik. Przedszkolaki w Galerii BZZY samodzielnie przeprowadziły  doświadczenia, które mogły odbierać różnymi zmysłami, co bardzo im przypadło do gustu. Obejrzały spektakl w Teatrze Robotycznym. Spacerowały takze po Parku Odkrywców, który znajduje sie wokół budynku Centrum Nauki Kopernik. Pełne wrażeń wrociły do przedszkola.


Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”

Nasze przedszkole już po raz szósty bierze udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”
, który koncentruje się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Program realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych. Jego celem jest budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby i nawyków dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszenie tak poważnego problemu, jakim jest próchnica u dzieci. Program będzie realizowany do grudnia 2016 roku.


Czytające przedszkole

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” 30 września gościliśmy w naszej placówce panią Katarzynę Skibniewską wraz z uczennicami  klasy I  Liceum Ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim: Klaudią Danielak, Sylwią Kosowską oraz Natalią Kudelską. W specjalnie przygotowanym kąciku  uczennice czytały naszym przedszkolakom Bajki Ezopa. Spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem, a dzieci pokazały, że są wspaniałymi i oddanymi słuchaczami.


Książka przyjacielem przedszkolaka

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" Wisława Szymborska.


Tę prawdę znamy, ale coraz częściej, w codziennej gonitwie o niej zapominamy. XXI wiek, w którym przyszło nam żyć, to czas daleko rozwiniętej nauki i techniki, czas komputerów i rzeczywistości wirtualnej. Z całą pewnością telewizja i komputer jest częścią naszej rzeczywistości i nie da się uniknąć kontaktu dziecka z nimi. Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. W pracy przedszkola bardzo szeroko wykorzystywana jest literatura dziecięca zwłaszcza bajki, wiersze, opowiadania czy baśnie. Pomaga ona dotrzeć do dzieci i w przystępny dla nich sposób przybliżyć im wartości moralne, zrozumieć pewne zależności. Wiersze, bajki, opowiadania są często podstawą do organizowania zajęć edukacyjnych, ponieważ sprzyjają rozwijaniu wyobraźni, stanowią inspirację do prac plastycznych, jak również zachęcają dzieci do odtwarzania ich treści w zabawach twórczych i ciekawych formach aktywności teatralnej. Słuchanie opowiadania nauczyciela, rozmowy o treści ilustracji książkowej, oglądanie inscenizacji teatralnej emocjonalnie angażuje dzieci i wyzwala w nich spontaniczne reakcje.
W naszym przedszkolu staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez odpowiedni dobór literatury, organizowanie spotkań z książką, czytaną przez ciekawych ludzi, tworzenie wystawek czytelniczych będących źródłem wiadomości z różnych dziedzin. Nasze przedszkole od wielu lat jest członkiem ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom”
. Koordynatorem akcji w ostatnich latach były Pani Barbara Skłodowska i Alicja Złotkowska współpracujące ze wszystkimi nauczycielkami naszego przedszkola, rodzicami i środowiskiem lokalnym. Przedszkolak, chociaż nie zawsze rozumie treść, wsłuchuje się w brzmienie głosu nauczyciela, często utożsamia się z losami głównych bohaterów, a zainteresowanie dziecka tekstem literackim to krok w stronę wywołania potrzeby obcowania z literaturą.
Upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży
to jeden z realizowanych  kierunków polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym. Wychodząc im naprzeciw i kierując się wybranymi priorytetami w naszym przedszkolu realizujemy drugą część Projektu edukacyjnego "Książka przyjacielem przedszkolaka", który pozwala na tworzenie wielu form aktywności czytelniczych, sytuacji edukacyjnych,  we współpracy z rodzicami i sokołowskimi bibliotekami. Podczas wrześniowych zebrań z rodzicami, zachęcałyśmy ich do aktywnego udziału w naszych działaniach. Rodzice nie pozostali bierni, licznie zgłaszając chęć wzięcia udziału w zaplanowanych akcjach. Widząc tak wielkie zaangażowanie rodziców w akcję oraz radość dzieci podczas czytania, a także aby jeszcze bardziej zmotywować i pobudzić rodziców do szerszego czytelnictwa dzieci zrodził się pomysł zorganizowania ,,Przedszkolnego kącika książki” w sali dydaktyczno-gimnastycznej, do którego zapraszamy wszystkich członków rodziny. „Kącik” utworzony został w miejscu ogólnie dostępnym codziennie dla wszystkich. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, z czego jesteśmy bardzo dumni. Do naszych działań promujących czytanie dzieciom, włączymy również gości naszego przedszkola. Po ciekawym spotkaniu naszych przedszkolaków np. ze strażakiem, pielęgniarką, leśnikiem, policjantem czy lekarzem goście będą czytali dzieciom opowiadania związanego z tematem ich pracy. Już we wrześniu wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie Przedszkolnego ABC promujący czytelnictwo wśród najmłodszych i przedstawiający kąciki książek - czyli miejsca tak zaaranżowane w przedszkolnych salach, by dzieci mogły podejmować w nich różne aktywności związane z czytelnictwem. My również pochwaliliśmy się swoim kącikiem z czytelnikami czasopisma. Rozstrzygnięcie konkursu niebawem, ale już dziś nagrodzeni zostaliśmy dyplomem i książką za kreatywność podczas aranżacji przestrzeni sprzyjającej promowaniu czytelnictwa:). 22 września nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć wystawę "Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki", którą przygotowała i zaprezentowała w naszym przedszkolu pani Renata Jaroszewska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Sokołowie Podlaskim.  
Dzieciństwo to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się jego postawy determinujące przyszłe zachowania. Przedszkole może mieć duży wpływ na kształtowanie tych postaw, dlatego rozwijanie kompetencji czytelniczych należy rozpocząć jak najwcześniej by w przyszłości wychować  dobrych czytelników. Chciałybyśmy w przyszłości kontynuować nasze działania w zakresie rozwijania czytelnictwa u małych dzieci i podejmować inne działania związane z rozwijaniem zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, a mamy ich w bieżącym roku szkolnym wyjątkowo dużo. O wszystkich będziemy informować na naszej stronie internetowej, zachęcając jednocześnie do włączenia się w akcje czytelnicze a także dostarczanie nowych pomysłów promujących czytelnictwo wśród dzieci.

W obecnym roku szkolnym nasze przedszkole aktywnie bierze udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W związku z tym 27 września odbyło się spotkanie z postacią Mrówki z PSB. Mrówka czytała dzieciom książeczki o ruchu drogowym , propagując tym samym akcję „Bezpieczna droga do przedszkola”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały nowego gościa.  Na koniec spotkania Mrówka wręczyła wszystkim dzieciom książeczki oraz znaczki odblaskowe. Bardzo serdecznie dziękujemy pracownikom PSB-Mrówka za miłą współpracę.


Spotkanie z policjantem

27 września 2016
roku dzieci z naszego przedszkola ubrane w kamizelki odblaskowe wybrały się na pobliskie skrzyżowanie. Tam odbyło się spotkanie z policjantami z KPP w Sokołowie Podlaskim starszym aspirantem Krzysztofem Ciachem i młodszym aspirantem Łukaszem Mątkiewiczem w ramach akcji „Bezpieczna droga do przedszkola”. Funkcjonariusze policji przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci pod ich okiem mogły  same doświadczyć jak należy prawidłowo zachować się na przejściu dla pieszych. Utrwaliły także znajomość znaków drogowych i kulturę bycia pieszym. Dodatkową atrakcją była wizyta postaci Mrówki z PSB, która wspólnie z dziećmi aktywnie uczestniczyła w zajęciach z funkcjonariuszami policji.  Serdecznie dziękujemy panom policjantom za przekazanie naszym przedszkolakom cennych rad i wskazówek.


Wystawa książki "Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki"

Jak wybrać książkę dla dziecka, jak zachęcić je do czytania – to dylematy wielu rodziców i nauczycieli. W naszym przedszkolu staramy się zaszczepiać dzieciom ciekawość literacką oraz od najmłodszych lat kształtować zainteresowania czytelnicze.

22 września
2016 roku nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć wystawę "Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki", którą przygotowała i zaprezentowała w naszym przedszkolu pani Renata Jaroszewska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej im.  Heleny Radlińskiej w Sokołowie Podlaskim. Głównym założeniem programowym wystawy jest skupienie się na literaturze dziecięcej wartościowej pod względem formy i treści, niejednokrotnie publikowanej przez małe i niezależne wydawnictwa. Wystawa  promuje książki dla dzieci o wyróżniającej się estetyce, które w nowoczesny, mądry, a zarazem prosty i pełen humoru sposób pokazują dzieciom otaczający świat. Nie zabrakło też książek, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci, a także pomagają wprowadzić najmłodszych w bogaty świat sztuki i architektury zarówno współczesnej jak i klasycznej. Na wystawie można też znaleźć ciekawą lekturę edukacyjną a także nowe, jak i dobrze znane baśnie oraz opowieści w nowych wydaniach.
"Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować" to hasło przyświeca wielu działaniom edukacyjnym naszego przedszkola. Zaszczepione w najmłodszych latach nawyki czytelnicze zaprocentują w przyszłości.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

"Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat patrząc na nasze przedszkolaki radosne, wesołe i uśmiechnięte" przypominamy sobie motto Janusza Korczaka. Dzisiaj 20  września 2016 roku
nasze dzieci miały również wiele powodów do radości, albowiem obchodziliśmy po raz kolejny Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Hasłem tegorocznego święta było zawołanie: Przedszkolaki Święto mają kulturalnie czas spędzają. Dostarczając okazji  do świętowania, wesołej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem specjalnie na tę uroczystość przygotowaliśmy dla dzieci wiele niespodzianek, zabaw i konkursów . Wszystkie grupy w tym dniu ubrane były kolorowo. Dzieci  chętnie uczestniczyły we wspólnej zabawie. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz owocowego  poczęstunku. Było wesoło i ciekawie. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach tak ważnych w życiu każdego człowieka, a także o obowiązkach czyli kodeksie dobrego zachowania się. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dostarczył naszym podopiecznym wielu pozytywnych wrażeń, zintegrował przy wspólnej zabawie wszystkie dzieci. Na koniec dnia każde dziecko otrzymało też drobną niespodziankę.
Wszystkim przedszkolakom życzymy radości, spełnienia marzeń, uśmiechów na co dzień i samych wyjątkowych dni spędzonych w naszym przedszkolu."Sprzątanie Świata"

W piątek 16 września 2016 roku
dzieci z wszystkich grup wiekowych po raz kolejny uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji "Sprzątania Świata" pt. "Podaruj drugie życie odpadom". W ramach tegorocznej akcji zwracamy uwagę na rolę jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. Akcja została zorganizowana przez fundację Nasza Ziemia i Urząd Miasta. 3-latki sprzątały teren w ogrodzie przedszkolnym, 4-latki teren wokół przedszkola, 5-latki oczyściły ze śmieci teren wokół Sokołowskiego Ośrodka Kultury, a 6-latki teren wokół parku i Urzędu Miasta. Akcja ma na celu wyrobienie dobrych nawyków u dzieci, a także sprawianie, aby nasze środowisko stało się bardziej czyste.


Spotkanie adaptacyjne w przedszkolu

31 sierpnia 2016 roku
odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci, które od września  rozpoczną edukację w naszej placówce. Pani Dyrektor, Jolanta Krysiak przywitała rodziców wraz z ich pociechami oraz przedstawiła personel pracujący w poszczególnych grupach. Zajęcia adaptacyjne rozpoczęto od wręczenia dzieciom wizytówek z ich imionami. W dalszej części zajęć dzieci w raz z rodzicami tańczyły i śpiewały przy znanych piosenkach między innymi: „Wesoła gimnastyka”, ,,Krasnoludki’’, a następnie wyruszyły w podróż przy piosence ,,Jedzie pociąg’’. Dużym zainteresowaniem cieszył się basen z kulkami oraz zabawy z chustę animacyjną i balonikami. Przy poczęstunku, dzieci słuchały pląsów i piosenek przedszkolnych. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość poznania swoich sal przedszkolnych.
Mamy nadzieję, że dzięki uczestnictwu w zajęciach, zarówno dzieci jak i ich rodzice, nabrali przekonania, że czas spędzany w przedszkolu będzie bezpieczny, miły i radosny.Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2016/2017 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Kochane przedszkolaki!


Minął wakacji czas,
nasze przedszkole wita Was.
Na naukę i zabawę jest najwyższa pora,
wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.
Lalki w kącie już czekają,
klocki wszystkich Was wzywają.
A na półkach samochody,
już szykują się do drogi.
Lada dzień jest pierwszy września.
Wszyscy razem się spotkamy
i rok szkolny przywitamy!Zapraszamy do oglądania filmiku z Jubileuszu 40-lecia powstania przedszkola.


OGŁOSZENIE


Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr3 w Sokołowie Podlaskim informuje,
iż w dniu 31 sierpnia 2016 roku (środa) w godzinach od 10:00 do 12:00
odbędzie się spotkanie adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych do naszego przedszkola na rok szkolny 2016/2017.Niech żyją wakacje,
niech żyje pole i las,
i niebo, i słońce,
wolny, swobodny czas.

Pojedzie z nami piłka
i kajak, i skakanka.
Będziemy grać w siatkówkę
od samiutkiego ranka.
Gorące, złote słońce
na ciemno nas opali.
W srebrzystej, bystrej rzece
będziemy się kąpali.


Już wakacje, upragniony czas każdego dziecka!


Wszystkim wychowankom życzymy przyjemnych i udanych wakacji, niezapomnianych wrażeń i podróży, czasu spędzonego z rodzicami na wspólnej zabawie oraz pięknej słonecznej pogody. Niech ten czas będzie pełen wypoczynku, abyście z nową energią powrócili do Przedszkola.
Do zobaczenia we wrześniu!

Dyrektor Jolanta Krysiak
oraz pracownicy
Miejskiego Przedszkola nr 3Drodzy Rodzice!!!


Rok szkolny 2015/2016 dobiega końca. Dziękujemy z całego serca za wspaniałą współpracę i aktywne włączanie się w życie przedszkola. W ciągu całego roku każdy ofiarował cząstkę siebie. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc z Waszej strony. DZIĘKUJEMY za wszelkie gesty wdzięczności i podziękowań oraz chwile wzruszeń!!!

Dyrektor Jolanta Krysiak

wraz z pracownikami

Spotkanie z ratownikiem medycznym

29 czerwca 2016 roku
dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym. Pan Robert Golatowski opowiedział przedszkolakom na czym polega praca ratownika medycznego. Przypomniał numery alarmowe do pogotowia, policji i straży pożarnej. Na fantomie demonstrował w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy poszkodowanemu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wskazówek ratownika medycznego, Spotkanie wywarło wiele pozytywnych emocji.


Wizyta uczestników terapii zajęciowej Caritas


Rozpocząć rozmowę o niepełnosprawności można już z dziećmi w wieku przedszkolnym.
23 czerwca 2016 roku
grupy dzieci 5 i 6-letnich odwiedziły osoby niepełnosprawne pod opieką pana Jarosława Panufnika – terapeuty. Wizyta uświadomiła przedszkolakom, że wózek inwalidzki nie stanowi bariery w nawiązywaniu dziecięcych przyjaźni, a osoby niepełnosprawne mogą normalnie funkcjonować w naszym społeczeństwie. Dziękujemy za cenne spotkanie, które nauczyło najmłodszych mądrej postawy wobec osób niepełnosprawnych.


Bezpieczne wakacje- spotkanie z panem policjantem

Wakacje to czas wypoczynku oraz wesołych i ciekawych przygód dla dzieci. Dnia 23 czerwca 2016 roku
gościliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim aspiranta sztabowego Dariusza Tomczuka oraz aspiranta Wojciecha Antoniaka. Panowie policjanci podczas pogadanki połączonej z zabawą w pytania i odpowiedzi przybliżyli dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas wyjazdów wakacyjnych, podczas spędzania wakacji nad wodą i w górach oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Oprócz tego dzieci utrwaliły również zasady bezpiecznego spędzania czasu w domu podczas nieobecności rodziców.  Przedszkolaki udowodniły, że posiadają szeroką wiedzę na temat bezpieczeństwa własnego i innych. Serdecznie dziękujemy panom policjantom za przybycie oraz w miłej atmosferze przekazanie cennych rad i wskazówek.


Uroczyste pożegnanie starszaków z przedszkolem

21 czerwca 2016 roku
odbyła się w przedszkolu uroczystość pożegnania dzieci odchodzących do szkoły. Przedszkolaki w odświętnych strojach wystąpiły przed rodzicami i zaproszonym gościem panią Grażyną Grądzką - Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski. Do występu przygotowały się z dużym zaangażowaniem. Przedstawiony program wszystkim bardzo się podobał, co potwierdziły głośne brawa. Na pamiątkę pobytu w przedszkolu dzieci otrzymały dyplomy, ksiązki i upominki. Podczas uroczystości pani dyrektor podziękowała Rodzicom za współpracę, wieloletnie zaangażowanie na rzecz dzieci i naszej placówki. Rodzice również złożyli podziękowania pani dyrektor, nauczycielom i pozostałemu personelowi za trud włożony w naukę i wychowanie dzieci. Pod koniec uroczystości dzieci udały się do przygotowanego przez rodziców, pięknie udekorowanego stołu na pożegnalny poczęstunek. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości. Życzymy sukcesów w szkole wszystkim przedszkolakom.


Pożegnanie starszaków przez młodszych kolegów

20 czerwca 2016 roku
w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pożegnanie starszaków przez młodszych kolegów z grupy „Smerfy” i „Misie”. Dzieci młodsze recytowały pożegnalne  wiersze i śpiewały  piosenki. Żal dzieciom było rozstawać się po tylu wspólnych przeżyciach, po tylu wspólnie spędzonych dniach. Na pamiątkę młodsi koledzy wręczyli starszakom upominki.


Jubileusz 40-lecia powstania przedszkola

Dnia 16 czerwca 2016 r
oku w naszym przedszkolu  odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 40-lecia powstania placówki. Jubileusz 40-lecia przedszkola to bardzo ważna chwila dla nas wszystkich. Historię tworzą ludzie.
W  przedszkolu  czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To  dni, miesiące i lata napędzają machinę przedszkolnego świata. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki  którym możliwe jest dokonanie oglądu, zbudowanie refleksji nad pracą własną  i przedszkola. Do takich wydarzeń należy jubileusz. Ten dorobek to praca wielu osób – grona pedagogicznego, dzieci, rodziców  oraz  pracowników administracji i obsługi.
Uroczystość rozpoczęła swoim wystąpieniem Pani dyrektor Jolanta Krysiak. Powitała zaproszonych gości i przedstawiła krótką historię przedszkola. Swoją obecnością  zaszczycili  nas: Przedstawiciele Władz Miasta z Panem Burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele, pani Grażyna Staręga wizytator  Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach, Dyrektorzy Miejskich Placówek Oświatowych, Dyrektorzy i Kierownicy zaprzyjaźnionych z przedszkolem instytucji oraz byli pracownicy naszej placówki. Podczas części artystycznej mieliśmy okazję obejrzeć występy wychowanków przedszkola. Dzieci zaprezentowały ciekawy i różnorodny repertuar. Zachwyciły tańcami narodów UE – tarantellą, tańcem hiszpańskim oraz naszymi tańcami narodowymi: polką i krakowiakiem. Dziecięca orkiestra zagrała również  Marsza Radeckiego na instrumentach perkusyjnych pod batutą nauczyciela rytmiki Pana Michała Soszki, a do muzyki Johanna Straussa przedszkolaki zatańczyły taniec krasnali. Na przedszkolnych występach nie zabrakło również tańca nowoczesnego, oraz układu tanecznego do piosenki Mai. Po występach przedszkolaków przyszedł czas na wystąpienia i gratulacje zaproszonych gości. Oficjalną część uroczystości  zakończył jubileuszowy tort dla całej społeczności przedszkolnej, a następnie wszyscy świętowali na przygotowanym przez rodziców pikniku.
Nasze przedszkole  nigdy nie było jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia dzieci  i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali tutaj  swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół przedszkola  zawsze gromadziły się osoby  twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć  Miejskie Przedszkole nr 3 takie, jakie widzimy je dzisiaj – przyjazne, kolorowe i otwarte  na nowe wyzwania. Pragniemy wyrazić najgłębszą wdzięczność wszystkim, którzy wspierali  i  wspierają nasze przedszkole. To wielka dla nas  radość i przywilej mieć takich sprzymierzeńców. W imieniu całej społeczności przedszkolnej dziękujemy wszystkim za życzenia, gratulacje oraz za okazane serce i dobrą wolę a także za wspieranie naszego Przedszkola przez te wszystkie lata.


Więcej informacji na stronie podlasie24.pl ; sokolowpodl.pl„Miłosierdzie w mojej rodzinie„ – wystawa prac plastycznych

W bieżącym roku, Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia dzieci z naszego przedszkola brały udział w przygotowaniu prac plastycznych na wystawę „Miłosierdzie w mojej rodzinie” zorganizowaną w Domu Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Wszystkie prace były piękne i oryginalne. Za przygotowane prace dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy wdzięczności od organizatorów.


Wycieczka do Magicznych Ogrodów

W piękny słoneczny dzień 10 czerwca 2016 roku
grupy „Misie” i „Smerfy” wybrały się na wycieczkę autokarową do Magicznych Ogrodów. Podczas pobytu w ogrodach dzieci czekało mnóstwo atrakcji: gry i zabawy z animatorką, przejazd kolejką w Kwiatowej Dolinie, wizyta w krainie wróżek Smużek, zabawy w Grodzie Krasnoludzkim i Podgrodziu szkoleniowym, zabawy w krainie Bulwiaków, zabawy na Robankowej Łące, Smoczym placu zabaw i dmuchawcach. Największe wrażenie na dzieciach zrobiło pole z gigantycznymi marchewkami, śpiewający skrzat, mruczące drzewa. W tym dniu nikomu nie groziła nuda, każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Szczęśliwi, choć bardzo zmęczeni, wróciliśmy do domu.


Wycieczka "Biedronek" do Zespołu Szkół Specjalnych

W ramach integracji i poznawania najbliższego środowiska w dniu 10 czerwca 2016 roku
dzieci z grupy "Biedronki" uczestniczyły w dniu otwartym organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych  im. Jana Pawła II. Obejrzeliśmy  teatrzyk w wykonaniu uczniów tej szkoły pt. "Szewczyk Dratewka", zwiedziliśmy również szkołę. Dzieci miały możliwość zobaczenia sal i pracowni, w których uczniowie uczą się i w ramach swoich możliwości przygotowują się do życia. Wizyta  w tej szkole to doskonała okazja do poznania dzieci niepełnosprawnych i uczenia się  tolerancji i empatii dla innych. Dziękujemy naszym Rodzicom i jednocześnie nauczycielom tej szkoły za zaproszenie.


Kubusie na wycieczce w Warszawie

8 czerwca 2016 roku
dzieci z grupy Kubusie wybrały się na wycieczkę do ZOO i Manufaktury Cukierków. Głównym celem wycieczki było pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w różnych regionach świata a także pokazanie dzieciom jak wyrabia się ręcznie ich największe smakołyki – cukierki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały i podziwiały wszystkie zwierzęta, najbardziej jednak podobały im się piękne i kolorowe rybki. W Manufakturze cukierków miały okazję nie tylko zobaczyć jak wyrabia się cukierki ale przede wszystkim mogły spróbować tych wspaniałości. Wycieczka była dla dzieci wspaniałym przeżyciem, które wspominają do dnia dzisiejszego.


Wycieczka integracyjna dzieci z grupy „Biedronki” i „Muchomorki”

31 maja 2016
roku dzieci z grupy „Biedronki” i „Muchomorki” wybrały się na wycieczkę autokarową do Gospodarstwa Agroturystycznego w  Nowej Wsi Kosowskiej. Była to wycieczka integracyjna o charakterze edukacyjno - rekreacyjnym. Na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez gospodarzy: zwiedzanie gospodarstwa, przejażdżka bryczką po okolicy, przejażdżka konno, zabawy na placu zabaw oraz smaczny obiad i pieczenie kiełbasek .  Wszystkie dzieci wróciły do przedszkola bardzo zadowolone i pełne wrażeń po pierwszej w ich życiu wycieczce.


Realizacja programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”

Nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sokołowie Podlaskim zakończyło działania edukacyjne realizowane w ramach programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”. Program stanowi integralną część Kampanii „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Zapobiegaj! Zaszczep się!”. Organizatorem programu była Fundacja „Aby Żyć”.
Głównym celem podjętych działań było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci już od najmłodszych lat, a zwłaszcza edukacja w zakresie zagrożeń wywoływanych przez kleszcze oraz sposobów stosowania profilaktyki chorób odkleszczowych. Adresatami programu były zarówno dzieci 5 i 6-letnie, jak i rodzice, opiekunowie, a także kadra pedagogiczna naszego przedszkola.
W ramach realizacji programu rodzice dzieci 5 i 6-letnich zostali poinformowani o udziale naszego przedszkola w programie edukacyjnym – zostali zapoznani z celami i założeniami programu, z materiałami edukacyjnymi.
W kwietniu odbyło się spotkanie z pielęgniarką, podczas którego dzieci dowiedziały się czym są kleszcze, gdzie występują, poznały  sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi, dowiedziały się, jakie choroby mogą przenosić kleszcze oraz o możliwości zaszczepieniu się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dzieci miały możliwość obejrzenia żywego eksponatu kleszcza przez mikroskop i lupę.
W maju zorganizowana została wycieczka do Parku Edukacji Leśnej, położonego przy siedzibie Nadleśnictwa Sokołów, podczas której pracownik Nadleśnictwa Sokołów przestrzegał dzieci przed kleszczami, opowiedział dzieciom jak się przed nimi zabezpieczyć, gdy idziemy do lasu.
W czerwcu zostały przeprowadzone zajęcia dydaktyczne poświęcone sposobom zapobiegania chorobom odkleszczowym. Dzieci poznały metody zabezpieczenia się przed wczepieniem się kleszcza w ciało człowieka, poznały miejsca na ciele człowieka, najbardziej narażone na ugryzienie przez kleszcza oraz poznały podstawowe zasady postępowania po ugryzieniu przez kleszcza. Obejrzały film edukacyjny przedstawiający w jaki sposób usunąć kleszcza z naszego ciała.
Profilaktyka w zakresie kleszczy jest bardzo istotna wobec rosnącego problemu ukąszeń przez te pajęczaki i przenoszeniu przez nie bardzo niebezpiecznych chorób. Dzięki programowi realizowanemu w naszym przedszkolu wzrosła świadomość na temat kleszczy i umiejętność ochrony przed nimi.

Koordynatorki programu:
Katarzyna Żebrowska
Marta Mroczkowska„Wiewiórki” z wizytą w szkole

7 czerwca 2016 roku
dzieci 6-letnie z grupy „Wiewiórki” odwiedziły Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim. Przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny pt. „Krasnale w opałach” w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej „Mini - Kacperek”. Wśród aktorów mieliśmy okazję podziwiać naszych absolwentów. Dzieci brały udział w zajęciach przygotowanych w bibliotece szkolnej. Zapoznały się z najważniejszymi pomieszczeniami szkoły. Zobaczyły, jak wyglądają sale lekcyjne, do których uczęszczają uczniowie klas I – III. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych oraz usiąść w szkolnych „ławkach” i poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Obejrzały m. in. salę gimnastyczną, szatnię, stołówkę. Dzieci bardzo zadowolone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Dziękujemy Pani Dyrektor oraz całej społeczności szkoły za zaproszenie oraz bardzo miłą i życzliwą atmosferę.


Obchody Rodzinnego Dnia Dziecka

5 czerwca 2016 roku
odbyły się Obchody Rodzinnego Dnia Dziecka, które rozpoczęły się od Marszu Dla Życia i Rodziny. Po części uroczystej na scenie zaprezentowały się dzieci z naszych sokołowskich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Smerfy” w „Tańcu hiszpańskim” oraz dzieci z grup „Wiewiórki” i „Misie” w „Polce warszawskiej”. Za wspaniałe występy dzieci dostały wielkie brawa.


Dzień Dziecka w przedszkolu

Jak co roku pierwszego czerwca dzieci obchodzą swoje święto - Dzień Dziecka. Największą atrakcją tego dnia był film pt. „Angry Birds”, który dzieci obejrzały w kinie Sokołowskiego Ośrodka Kultury. W tym dniu w poszczególnych grupach odbyły się także liczne quizy, konkursy, zabawy, zawody zręcznościowo-sportowe. Dzień osłodziły pyszne kolorowe lody, które dzieci zajadały ze smakiem. W tym dniu uśmiech gościł na buziach przedszkolaków przez cały dzień.


Zajęcia otwarte z rodzicami w grupie „Wiewiórki”

W wieku przedszkolnym u dzieci zaczyna się żywy i wielokierunkowy rozwój ruchowy. Dzieci są bardzo podatne na kształtowanie się nawyków niezbędnych dla zdrowia, właściwego rozwoju, sprawności fizycznej i zdolności ruchowych. W obecnych czasach zauważamy zmniejszanie się spontanicznego zapotrzebowania na wysiłek fizyczny, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chcąc zwrócić uwagę rodziców na zaspokajanie potrzeby ruchu wśród przedszkolaków zorganizowane zostały zajęcia otwarte  pt. „Ścieżka zdrowia” w grupie ,,Wiewiórki”. 31 maja 2016 roku
pani Kasia i pani Beata zaprosiły do wspólnych zabaw sportowych rodziców swoich wychowanków. Zajęcia rozpoczęły się piosenką „Wesoła gimnastyka”. Podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami, podzieleni na dwie drużyny brali udział w kilku konkurencjach sprawnościowych, w których ważna była nie tylko szybkość, ale i dokładność, siła czy wyobraźnia. Należy podkreślić, że nie tylko dzieci, ale i rodzice z wielkim zaangażowaniem brali udział w proponowanych zabawach: rzut do celu, bieg z „plecakiem”, „slalom w workach, przeciąganie liny czy sportowe kalambury. Ciekawą konkurencją było  również rozpoznawanie podłoża, po którym przechodziły małe stopy przedszkolaków. Dzieci miały do rozpoznawania różnego rodzaju podłoże przyrodnicze: korę, mech, kamyki. Wszystkie konkurencje podlegały ocenie sędziego, czyli naszej pani Dyrektor, która komentowała wykonywane zadania. Zmagania sportowe zakończyły się satysfakcjonującym wynikiem dla obu drużyn - remisem. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Takie zajęcia nie tylko rozwijają sprawność ruchową, integrują środowisko, ale i zachęcają dzieci i rodziców do aktywnego i zdrowego stylu życia. Zgodnie z przysłowiem „W zdrowym ciele zdrowy duch” już od najmłodszych lat należy w dzieciach zaszczepiać miłość do sportu, do ruchu w różnych formach, by mogły się dobrze rozwijać we wszystkich sferach życia. Dziękujemy rodzicom za stuprocentową frekwencję i wspaniałą wspólną zabawę!


Przedszkolaki  na Przeglądzie Małych Form Artystycznych

31 maja 2016 roku
dzieci z grupy „Smerfy” oraz „Misie” udały się do sali kinowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury na XIX Przegląd Małych Form Artystycznych Szkolnictwa Specjalnego. Gospodarzami i organizatorami tego przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Celem Przeglądu Małych Form Artystycznych jest prezentacja umiejętności dzieci ich talentów, wspólny śpiew i tańce. Nasze przedszkolaki miały możliwość podziwiania gospodarzy w przedstawieniu „Szewczyk Dratewka” oraz występów dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stoku Lackim, z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Łosicach, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej w Siedlcach, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Ignacowie, z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Garwolinie, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zuzeli.


Quiz o Unii Europejskiej

25 maja 2016
roku w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego „Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami Świata - przedszkolne podróże po Europie” w naszym przedszkolu odbył się quiz o Unii Europejskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele  pięcio i sześciolatków z grup: Smerfy, Misie i Wiewiórki. Celem quizu było utrwalenie wiadomości o zwyczajach i krajach Unii  Europejskiej. Dzieci świetnie   poradziły sobie z pytaniami i zagadkami  o Unii. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy za udział w quizie.


Z przyrodą za pan brat

23 maja 2016 roku
odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu dla nauczycieli "Z przyrodą za pan brat", którego organizatorem było  Miejskie Przedszkole nr 4 LEŚNA KRAINA pod patronatem Nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów i Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski. Konkurs skierowany był dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy inicjują, wdrażają i upowszechniają w twórczy i ciekawy dla dzieci sposób, działania edukacyjne służące rozwijaniu postaw w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego oraz przybliżeniu i ułatwieniu zrozumienia koncepcji zachowania równowagi pomiędzy potrzebami ludzi, gospodarką i ochroną środowiska przyrodniczego w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. Z naszej placówki do konkursu przystąpiły nauczycielki Beata Drzewiecka oraz Marta Mroczkowska. Spośród nadesłanych prac Komisja konkursowa wyłoniła najlepsze scenariusze. Miło nam poinformować, iż wśród laureatów konkursu nauczycielki z naszej placówki otrzymały wyróżnienie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.


„Wiewiórki” na warsztatach czerpania papieru w Miejskiej Bibliotece Publicznej

25 maja 2016 roku
dzieci z grupy „Wiewiórki” wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego na warsztaty papiernicze pt. „Papier ręcznie czerpany” prowadzone przez Firmę Kalander z Gliwic. Dzieci miały okazję zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Każdy przedszkolak mógł osobiście wyczerpać kartkę papieru z zatopionymi roślinami, stworzyć techniką japońską swoją własną, barwną kompozycję na papierze oraz odcisnąć pieczęć lakową, a także napisać gęsim piórem własne imię. Osoby prowadzące warsztaty przebrane były w stroje mnichów. Papier czerpany był z dębowej kadzi i odciskany w zabytkowej prasie, co dodatkowo uatrakcyjniło warsztaty. Zajęcia mające na celu przybliżenie historii papiernictwa w połączeniu z dobrą zabawą zapewne na długo zapadną w pamięci naszych wychowanków.


„Mój Brzechwa” – Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

W maju 2016 roku
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego zorganizował dla dzieci Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Mój Brzechwa”. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni oraz zachęcanie do czytania i poznawania najpiękniejszych bajek, wierszy i utworów poety.
Dzieci z naszego przedszkola również przystąpiły do tego konkursu. Piękne i oryginalne prace przygotowały dzieci z następujących grup wiekowych:
- Dominika Trębicka lat 3,
- Julia Rydzewska lat 3,
- Michał Stelmaszczuk lat 4,
- Lena Sobieska lat 4,
- Staś Gałązka-Lisicki lat 4,
- Cezary Rutkowski lat 4,
- Natalia Wesołowska lat 5,
- Zofia Świderska lat 5,
- Klaudia Rybak lat 6.


Przedszkolaki na wystawie książek w Bibliotece Pedagogicznej

W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek dzieci z naszego przedszkola miały okazję wybrać się na wystawę „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki”
zorganizowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sokołowie Podlaskim. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć nietypowo wydane książki w oryginalnych kształtach, miniaturki, 3D oraz książki nagrodzone na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii. Dużą atrakcją były też obcojęzyczne książki dla dzieci – urdu, jidysz, chiński, wietnamski, amharski, francuski, szwecki, czeski itd. Dziecięcą ciekawość rozbudzały również książki napisane alfabetem Braille’a oraz powieści graficzne.
We współczesnym świecie niestety pozycja książki maleje, w dobie różnorodności środków masowego przekazu literatura ma mniejsze możliwości oddziaływania. Także wystawy są okazją do zaszczepienia wśród młodego pokolenia pasji czytelniczych. Różne oblicza książki rozbudzają u dzieci ciekawość oraz dają możliwość przeżycia licznych doznań i emocji związanych z czytaniem. Warto więc także wystawy odwiedzać i odbywać magiczne podróże po literaturze.


Zajęcia otwarte w Grupie „Smerfy”

W dniu 19 maja
2016 roku w grupie „Smerfy” odbyły się zajęcia otwarte pod  hasłem „Sport to zdrowie.” Nasze przedszkolaki  podczas  zadawanych pytań oraz rozwiązywanych zagadek  wykazały się dużą wiedzą na temat  znaczenia aktywnego spędzania czasu dla zachowania dobrego zdrowia. Znały doskonale zasady zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania różnych sportów. Podczas zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych ze śpiewem. Najwięcej radości zarówno wśród  dzieci jak i rodziców wzbudziły konkurencje sportowe m.in.  przeciąganie liny, skakanie na dużych piłkach, utrzymanie równowagi na nietypowych przyrządach gimnastycznych. Wszyscy zawodnicy, zarówno Ci najmłodsi jak i dorośli okazali się wspaniałymi sportowcami. Wszystkim przedszkolakom z grupy „Smerfy” oraz rodzicom i innym członkom rodziny dziękujemy za liczne przybycie oraz aktywny udział w zajęciach.


„Wiewiórki” na spektaklu w Miejskiej Bibliotece Publicznej

17 maja 2016 roku
dzieci z grupy „Wiewiórki” miały możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Jest taki kwiat” w wykonaniu grupy teatralnej „Wiraż” działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego. Grupa ta jest prowadzona przez p. Bożenę Mrozowską-Gozdołek. Spektakl ten oparty jest na podstawie opowiadania ks. Mieczysława Malińskiego.
„Jest taki kwiat” to bajka o złej królewnie Semiramidzie, która przysparzała rodzinie królewskiej wiele zmartwień i kłopotów. Egoistyczna i kapryśna królewna kochała jedynie kwiaty i godzinami przesiadywała w ogrodzie, rozmawiając z nimi. Jak to w bajkach bywa, zakochał się w niej królewicz Gustaw i postanowił ją zmienić. Pomógł mu w tym czarodziejski kwiat, który zakwita w nocy, ale tylko przy dobrym człowieku. Pewnego razu królewna postanowiła sprawdzić jego czarodziejską moc. Zmieniła swe zachowanie wobec służby, rodziców, a wtedy niezwykły kwiat  zakwitł. Bajka zawiera bardzo ważne przesłanie: szczęście daje człowiekowi dobro czynione innym. Barwna scenografia, rekwizyty i stroje sprawiły, że publiczność przeniosła się na moment w baśniowy świat przeżywając razem z aktorami przygody bohaterów. Dziękujemy pani Dyrektor Hannie Lecyk za zaproszenie i za serdeczne przyjęcie. Aktorom wśród których byli również nasi absolwenci oraz pani Bożenie gratulujemy tak świetnego występu i życzymy dalszych sukcesów.


„Wiewiórki” i „Krasnale” w Parku Edukacji Leśnej

11 maja 2016 roku
dzieci z grupy „Krasnale” i „Wiewiórki” udały się na wycieczkę do Parku Edukacji Leśnej, położonego przy siedzibie Nadleśnictwa Sokołów. Obiekt ten powstał z myślą o prowadzeniu w nim niezwykłych lekcji przyrody w formie gier i zabaw interaktywnych dla dzieci i młodzieży. Wizyta w Parku Edukacji Leśnej miała na celu przybliżenie dzieciom tematyki środowiska przyrodniczego lasu oraz rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych.
Przedszkolaki miały okazję obejrzeć film edukacyjny pt. „Dzik Ryjo”
, który przybliżył im pracę leśniczego i uwrażliwił na potrzeby środowiska leśnego. W związku z wyjątkowo dużym wysypem kleszczy w tę wiosnę dzieci dowiedziały się: jak wyglądają kleszcze, gdzie można je spotkać, jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza, w jaki sposób usuwać tego pajęczaka. Miały również możliwość oglądać eksponaty owadów umieszczonych w gablotach entomologicznych i eksponaty wypchanych zwierząt leśnych, zobaczyć różnorodność roślinności leśnej, obserwować płynące po stawie dzikie kaczki z pisklętami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się edukacyjna gra terenowa „Ośmiornica”, ,,Cymbały leśne”, na których każde dziecko miało okazję zagrać. Przedszkolaki obejrzały również „Galerię budek lęgowych” oraz rozpoznawały ukryte okazy przyrody za pomocą zmysłu dotyku. Dzięki uprzejmości pracowników Nadleśnictwa przedszkolaki miały też okazję spróbować kiełbasek pieczonych w ognisku. Smakowały wyśmienicie!
Pobyt w Parku Edukacji Leśnej to ciekawa lekcja przyrody, która na długo zostanie w pamięci dzieci. Inicjatywa Nadleśnictwa Sokołów to wspaniały ukłon w stronę edukacji najmłodszych mieszkańców naszego miasta.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Sokołów - panu Jerzemu Tomczukowi oraz pani Iwonie Bieli za zorganizowanie niecodziennej lekcji przyrody dla przedszkolaków w Parku Edukacji Leśnej oraz za serdeczne przyjęcie nas na obiekcie.


Święto Flagi Narodowej w naszym przedszkolu

2 maja
obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. My ten dzień uczciliśmy 29 kwietnia - z tej okazji po cyklu zrealizowanych treści o tematyce patriotycznej, dzieci z biało-czerwonymi chorągiewkami przeszły ulicami miasta. W ten sposób już od dzieciństwa kształtuje się w dzieciach uczucie miłości i przywiązanie do własnego kraju oraz promuje się polskie symbole narodowe.


Sukcesy naszych przedszkolaków

29 kwietnia 2016 roku nasze przedszkole wzięło udział w XVII Regionalnym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach
.
Zespół taneczny „Roztańczone Sokoliki”
(reprezentanci z gr. „Wiewiórki” i „Misie”) zajął II miejsce w kategorii „Taniec ludowy” prezentując „polkę warszawską”. Dzieci do występu przygotowała pani Katarzyna Żebrowska.
Natomiast sześcioro dzieci z grupy „Smerfy”
wystąpiło w kategorii „Taniec innych narodów” i zaprezentowało „taniec hiszpański” zajmując III miejsce. Przedszkolaki zatańczyły układ choreograficzny przygotowany przez panie: Jolantę Kościuczyk oraz Martę Mroczkowską.
Występy naszych przedszkolaków to nie tylko zaprezentowanie twórczości tanecznej najmłodszych, ale również promocja naszego miasta na forum regionu. Serdecznie gratulujemy dzieciom i życzymy dalszych sukcesów.


Światowy Dzień Ziemi w przedszkolu

22 kwietnia 2016 roku
dzieci z wszystkich grup wiekowych świętowały obchody Światowego Dnia Ziemi. Po wstępnych krótkich pogadankach w swoich salach przedszkolaki posadziły kwiaty i drzewka w przedszkolnym ogrodzie. Dzieci 6-letnie z grupy "Wiewiórki" przyszły do przedszkola ubrane na zielono i wykonały transparent z hasłem "Segreguj śmieci - tak radzą dzieci" i wyruszyły na spacer, podczas którego sprawdziły, czy w okolicy przedszkola jest porządek, a także z radością uczestniczyły w eko-zabawach  "Przyjaciela przyrody" i w grach sprawnościowych oraz obserwowały przyrodę pod mikroskopem. To był wspaniały dzień, który na długo pozostanie wszystkim przedszkolakom w pamięci.


Poczytaj mi szkoło

Dnia 20 i 21 kwietnia 2016 roku
w ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim nasze przedszkolaki zostały zaproszone na cykl zajęć pod tytułem „ Poczytaj mi szkoło” przygotowanym przez uczniów tej szkoły. Powitała nas pani Dyrektor M.Baranowska czytając wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. W dalszej części spotkania młodzież w ciekawy i zabawny sposób przedstawiła nam treść znanych utworów np. : „Pierwszy dzień w przedszkolu”, „Szanuj zabawki” oraz interesujące konkursy z nagrodami dla dzieci. Przedszkolaki miło spędziły czas i chętnie brały udział w zabawie. Bardzo dziękujemy pani Dyrektor oraz nauczycielom i młodzieży za zaproszenie nas do szkoły i za ciekawą interpretację utworów dla dzieci.


Zajęcia z rytmiki w Konkatedrze

18 kwietnia 2016 roku
dzieci z grup „Wiewiórki”, „Smerfy” i „Misie” udały się do Konkatedry Niepokalanego Serca NMP na nietypowe zajęcia z rytmiki. Pan Michał Soszka zaprezentował naszym wychowankom bardzo stary instrument muzyczny jakim są organy kościelne. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały opowieści Pana Michała, który również zaprezentował jak trudną sztuką jest gra na takim instrumencie, gdyż wymaga zarówno gry rękami jak i nogami. Po wysłuchaniu kilku pieśni kościelnych, maluchy miały możliwość spróbowania samodzielnej gry, co też bardzo chętnie uczyniły. Bardzo dziękujemy Panu Michałowi za tak cenną lekcję rytmiki.


Sokołowskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Wychowanie patriotyczne jest jednym z elementów edukacji przedszkolnej. Już od najmłodszych lat staramy się kształtować postawę patriotyczną naszych wychowanków.
14 kwietnia 2016 roku
w naszym mieście odbywały się obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jednym z elementów sokołowskich obchodów było uroczyste składanie kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej. Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola, w imieniu  jednostek oświatowych naszego miasta,  złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego.
Chrzest Polski był ważnym wydarzeniem w naszej historii, a udział w obchodach jego rocznicy zapadnie na długo w pamięci najmłodszego pokolenia naszego miasta.Goście z Jekabpils

13 kwietnia 2016 r
oku nasze przedszkole odwiedzili Dyrektorzy przedszkoli z zaprzyjaźnionego z Sokołowem Podlaskim miasta Jekabpils na Łotwie. Goście poznali zasady funkcjonowania naszego przedszkola. Mieli możliwość zobaczenia fragmentów zajęć w każdej grupie wiekowej. Na zakończenie spotkania specjalnie dla nich dzieci z grupy Wiewiórki i Misie zatańczyły Polkę Warszawską. Wizyta przebiegła w miłej i bardzo serdecznej atmosferze.


Wiosenny koncert zespołu „Limbos” pt. „Perełki z muzycznego oceanu”

13 kwietnia 2016 roku
mieliśmy przyjemność, po raz kolejny, gościć w naszym przedszkolu Zespół Muzyczny „LIMBOS”, z którym współpracujemy już od kilku lat. Każdy kolejny koncert zespołu to spotkanie niosące ze sobą wiele nowych wrażeń, których dostarczają utwory należące do różnych gatunków muzycznych, prezentowane przez artystów. Spotkanie odbyło się pod nazwą „Wiosenne perełki z muzycznego oceanu”. Wszystkie dzieci z wielką uwagą słuchały prezentowanych utworów, naśladowały ruchem wygrywane rytmy uderzając rękami o kolana, kołysząc się na boki i chętnie śpiewały znane przeboje grane przez zespół. Wszyscy świetnie się bawili.


Dzień Marchewki w Kubusiach

13 kwietnia 2016 roku
w ramach programu Kubusiowi Przyjaciele Natury zorganizowaliśmy w naszej grupie Dzień Marchewki. W tym dniu dzieci oraz panie przyszły ubrane na pomarańczowo. Wszyscy bawili się przy piosence,, Urodziny marchewki”, rozwiązywaliśmy zagadki, które przysłał nam króliczek Szaruś, układaliśmy marchewkowe kompozycje, piliśmy sok marchewkowy. Nie zabrakło również rozmów o charakterze prozdrowotnym, które pokazały jak wiele dzieci wiedzą na temat wartości odżywczych tego warzywa. Dzień ten poszerzył wiedzę dzieci na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców. Był to dzień wyjątkowy, witaminowy, marchewkowy i pomarańczowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie Kubusie będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.


Przedszkolaki z wizytą w szkole

Fakt pójścia do szkoły stanowi bardzo ważny moment w życiu dziecka i to, w jakim stopniu dziecko poradzi sobie w nowej rzeczywistości zależy od stopnia jego dojrzałości szkolnej. Ważnym elementem dla maksymalnego złagodzenia stresu związanego z przekroczeniem progu szkoły jest nawiązanie i utrzymywanie kontaktów ze szkołą. Dlatego też 11 kwietnia 2016 roku dzieci 6-letnie z grupy „Wiewiórki” odwiedziły Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim. Dzieci przywitała Pani Dyrektor Zofia Steć wraz z przedstawicielkami Samorządu Uczniowskiego. Następnie przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Podróż dookoła świata” w wykonaniu uczniów z koła teatralnego „Jutrzenka". Wśród aktorów mieliśmy okazję podziwiać naszych absolwentów. Dzieci brały udział w zajęciach przygotowanych w bibliotece szkolnej. Zapoznały się z najważniejszymi pomieszczeniami szkoły. Zobaczyły, jak wyglądają sale lekcyjne, do których uczęszczają uczniowie klas I – III. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych oraz usiąść w szkolnych „ławkach” i poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Obejrzały m. in. salę gimnastyczną, szatnię, świetlicę, stołówkę. Wiele radości sprawiło dzieciom spotkanie z kolegami i koleżankami, którzy są absolwentami naszego przedszkola. Dzieci bardzo zadowolone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Dziękujemy Pani Dyrektor oraz całej społeczności szkoły za zaproszenie oraz bardzo miłą i życzliwą atmosferę.Przedszkoliada na basenie

8 kwietnia 2016
roku dzieci 5 i 6-letnie z naszego przedszkola wzięły udział w sportowych zabawach na krytej pływalni w ramach VIII edycji Przedszkoliady. W kolejnym etapie przedszkoliady organizator przygotował kilka konkurencji w małym basenie między innymi: rzut piłką do bramki, napełnianie naczynia wodą, gra piłką plażową. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły, a nad ich bezpieczeństwem czuwali dzielni ratownicy.


Wyjście do SOK na spektakl "Fabryka zabawek"

8 kwietnia 2016 roku dzieci z grup pięciolatków oraz sześciolatków udały się do sali kinowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury  na spektakl teatralno-ekologiczny pt. „Fabryka zabawek”,  który miał na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci (oddziaływanie na wrażliwość i percepcję wyobraźni). Spektakl miał formę wesołej, wspólnej zabawy z dziecięcą publicznością. Oprócz walorów artystycznych spektakl zawierał także bogate treści wychowawcze. Przedstawienie miało charakter bajki o tematyce ekologicznej przypominającej najmłodszym jak ważny jest szacunek wobec przyrody. Utrwalał i poszerzał wiedzę na temat zasad segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania odpadami. Ponadto spektakl podkreślał, jak ważna jest ochrona powietrza oraz walka z niską emisją. Zachęcał również do walki z problemem zanieczyszczeń powietrza.Konkurs tańca ,, Tańczyć każdy może- tańce krajów Unii Europejskiej”

,, Taniec nie tylko bawi, ale daje pożytek, kształci i uczy.
Oswaja nas z widokiem pięknych form i roztacza
przed nami świat czarodziejskich dżwięków.
Łączy harmonijne piękno duchowe i piękno cielesne.
W ten sposób rozwija i kształci smak.”
Lukian Samosata

    
06 kwietnia 2016 roku nasze przedszkole po raz drugi było gospodarzem Konkursu Tańca Przedszkolaków. Tym razem była to II edycja Konkursu ,, Tańczyć każdy może- tańce krajów Unii Europejskiej”. Tego dnia do naszego przedszkola przybyły dzieci ze wszystkich publicznych miejskich przedszkoli oraz ze Żłobka Miejskiego wraz z paniami. Gościlismy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2, Miejskiego Przedszkola nr 3,  Miejskiego Przedszkola nr 4 ,, Leśna Kraina”oraz Miejskiego Przedszkola nr 5 im. Kubusia Puchatka. Bardzo miło było nam gościć zaproszonych gości. Wśród gości byli Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski pani Grażyna Grądzka, instruktor tańca w Sokołowskim Ośrodku Kultury pan Kamil Zaliwski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców w naszym przedszkolu pani Beata Kosieradzka. Na początku pani dyrektor Jolanta Krysiak powitała gości, dyrektorów placówek oraz Jury w składzie: przewodnicząca pani Grażyna Grądzka, członkowie pan Kamil Zaliwski oraz pani Beata Kosieradzka. Konkurs poprowadziły nauczycielki Miejskiego Przedszkola nr 3 Wioletta Skorupka oraz Urszula Ciach.Celem konkursuło popularyzowanie wśród dzieci tańca jako formy aktywności przejawiającej się w określonej formie ruchowej, prezentacja dziecięcej twórczości artystycznej w tańcu oraz przybliżenie kultury państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Konkurs został zorganizowany również w ramach realizacji w przedszkolu projektu edukacyjnego,, Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata- przedszkolne podróże po Europie”. Aby uświetnić imprezę organizatorki zaprosiły profesjonalną parę taneczną z Sokołowskiego Ośrodka Kultury Karolinę Iwańską oraz Patryka Częścika. Artyści wykonali taniec Krakowiak w formie towarzyskiej wprowadzając uczestników w odpowiedni klimat. Po pokazie przyszedł czas na prezentację zespołów tanecznych. Był krakowiak, taniec włoski tarantella oraz taniec hiszpański. Kolejne grupy reprezentowały bardzo wysoki poziom zarówno tańca jak też stroju. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Każda grupa przygotowywała się do konkursu z ogromnym zaangażowaniem, każde dziecko zasłużyło na nagrodę. Mali tancerze w swoich zespołach spełnili wszystkie kryteria oceny. Zaprezentowali wysokie artystyczne walory występu, dobre wyczucie stylu tańca, ciekawą choreografię układów. Było to piękne widowisko dostarczające cennych doświadczeń nauczycielom, a wszystkim widzom miłych wrażeń i bogatych przeżyć artystycznych. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Tomaszewskiej, panu Andrzejowi Czerkasowi, panu Sławomirowi Horowicz oraz prezesowi Banku Spółdzielczego za wsparcie finansowe, prezesowi Sieci Handlowej Eden panu Wiesławowi Skorupka, panu Robertowi Soszyńskiemu oraz pani Katarzynie Więzak za wsparcie rzeczowe.


Przedszkolaki na koncercie „Etno – wiosna z Sokołowianami”

5 kwietnia 2016 roku
wszystkie  nasze przedszkolaki uczestniczyły  w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”  pod hasłem  „Etno - wiosna z Sokołowianami”. Celem tego koncertu było propagowanie wśród dzieci i dorosłych tańców ludowych, narodowych i przyśpiewek szeroko rozumianego folkloru. Dzieci mogły się zapoznać z tańcami z regionu żywieckiego, Polką podlaską i warszawską oraz tańcem narodowym Polonez. Prowadząca koncert Iwona Kopiwoda Kierownik artystyczny i Choreograf zespołu  prezentowała nazwy poszczególnych elementów strojów, w których występują tancerze. Dzieci mogły też poznać krok podstawowy niektórych tańców. Prowadząca  w formie zabaw integracyjnych i konkursów przybliżała przyśpiewki ludowe włączając całą publiczność. Pani Iwona zachęcała chętne dzieci do zapisywania się do Zespołu. Był to wspaniały koncert, który dostarczył wszystkim wielu estetycznych wrażeń.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Każdego roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Obchodzenie tego święta ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji w piątek 1 kwietnia dzieci z grupy „Wiewiórki” odwiedziła nasza lokalna pisarka książek dla dzieci - pani Bożena Mrozowska-Gozdołek, która na co dzień jest pracownikiem Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim. Nasi wychowankowie mieli okazję nie tylko posłuchać znanych wierszy autorki, ale również dowiedzieli się w jaki sposób tworzy się książki i jak dostarczane są do księgarni czy biblioteki. Mamy nadzieję, że takie spotkania zachęcą młodych czytelników do częstszego sięgania po książki, a naszej pani Bożence życzymy wielu takich wspaniałych pomysłów w jej twórczości literackiej.Powitanie wiosny w grupach starszych

„WIOSNA”

Przyszła do nas wiosna,
ciepła i radosna.
Ptaszek pięknie śpiewa,
zielenią się drzewa.
Słonko w górze świeci,
weselą się dzieci.
Każdy dobry nastrój ma,
niechaj wiosna długo trwa!
/Magdalena Frączek/Od lat w naszym przedszkolu świętujemy nadejście wiosny. W tym roku 22 marca dzieci ze starszych grup przedszkolnych uczciły nie tylko Dzień Wiosny, ale również przypadający na 21 marca Dzień Lasu oraz 22 marca Dzień Wody. Barwne przedstawienie w wykonaniu „Wiewiórek”, które swoim przebraniem inscenizowały Wiosnę, „Smerfów”, które przedstawiały wodę oraz „Misiów”, które obrazowały las było doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Dzieci zaśpiewały wiele piosenek oraz recytowały wiersze zgodne z tematyką obchodzonego święta. Rozwiązywały także zagadki i wypowiadały ekologiczne hasła świadczące o tym, że troska o środowisko nie jest im obca. Dużą atrakcją był „Walc kwiatów” do muzyki Piotra Czajkowskiego oraz inscenizacja piosenki „Jesteśmy żaby, aby, aby” w wykonaniu najstarszych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu Wiosna zagości u nas na dobre, a środowisko lasu i wody będzie zawsze czyste.


Powitanie wiosny

„Maszeruje wiosna, a ptaki wokoło lecą i śpiewają głośno i wesoło”
We wtorek 22 marca 2016 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Wiosny. Tego dnia było u nas wyjątkowo kolorowo, a to za sprawą przedszkolaków, które na cześć wiosny włożyły ubranka w wiosennych kolorach. W przedszkolu zrobiło się barwnie i radośnie. Podczas spotkania na sali gimnastycznej każda grupa śpiewała piosenkę, recytowała wierszyk lub prezentowała wiosenny taniec. Dzieci dowiedziały się co to jest marzanna i jak dawniej żegnano zimę i witano wiosnę. Przedszkolaki wyszukiwały i nazywały oznaki wiosny, następnie udały się na spacer. Wszystkie grupy wesołym, barwnym korowodem szły osiedlowymi uliczkami. Podczas marszu dzieci uważnie rozglądały się i wypatrywały oznak wiosny, a słońce nagrzewało policzki dziecięcych twarzy. I tak oto tańcem, wierszem i piosenką pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.


„Wiewiórki” zakładają zielony ogródek w sali

W oczekiwaniu na nadejście wiosny 21 marca 2016 roku dzieci sześcioletnie z grupy „Wiewiórki” wspólnie założyły zielony ogródek w sali. Na początku zajęć wysłuchały opowiadania pt. „O żółtym tulipanie”, poznały etapy rozwoju rośliny oraz warunki jakich potrzebuje, aby prawidłowo rosnąć. Mali Ogrodnicy chętnie przystąpili do działania i posadzili cebulę na szczypiorek,  posiali owies, rzeżuchę, a także założyli hodowlę fasoli. Dzieciom bardzo spodobała się opieka nad roślinami, dlatego postanowiły zgromadzić w sali przedszkolnej także wiosenne kwiaty: żonkile, hiacynty. Teraz wspólnie opiekują się nimi oraz  przyglądają się, jak rosną i kwitną.Wycieczka do Włoch

Przedszkolaki z grupy Kubusie wraz ze swoimi rodzicami podczas zajęć otwartych 18 marca 2016 roku w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata- przedszkolne podróże po Europie" wyruszyły w podróż do Włoch. Włochy to kolejny kraj na trasie naszych europejskich wycieczek. Dzieci rozpoznały ten kraj na mapie bez problemu , wystarczyło przecież odnaleźć kontur w kształcie buta i gotowe. W ramach zajęć plastycznych uczestnicy wykonali flagę włoską z makaronu i poznały barwy flagi w języku włoskim. Dzięki przygotowanej "gondoli" dzieci mogły bliżej poznać środek lokomocji charakterystyczny dla Wenecji, a tata Fabrizia Paolo Fabri Calandrini zaprezentował ubiór gondoliera i opowiedział wiele ciekawostek na temat tego miasta. Ogromną frajdą było również tutaj dmuchanie na wcześniej wykonane przy pomocy rodziców łódki z papieru. W Pizie zainteresowała wszystkich Krzywa Wieża. Wyprawa na Sycylię dostarczyła dzieciom wielu wrażeń. Dowiedziały się i zobaczyły na czym polega erupcja wulkanu. Do wcześniej wykonanego z gipsu wulkanu mama Leny do wody z sodą dolewała zabarwiony ocet po czym następowała erupcja i z wulkanu wydostawała się lawa. Wszyscy wiedzą że Włosi słyną z miłości do sportu. W związku z tym był mecz piłki nożnej oraz wyścigi Formuły 1. Dzieci i rodzice bawili się przy pląsach śpiewanych po polsku i po włosku. Wszyscy wiemy także, że przysmakiem we Włoszech jest pizza. Dzieci miały możliwość własnoręcznego wykonania przepysznej pizzy. Kurs robienia pizzy przeprowadził pan Radek z Pizzerii Da Grasso. Wszystkie dzieci na koniec otrzymały dyplomy Małego Kucharza. Uwieńczeniem zajęć był przepiękny taniec włoski tarantella w wykonaniu dzieci. Mamy nadzieję że udało nam się podsycić apetyt na dalsze pogłębianie wiedzy o kolejnych państwach świata.


Zajęcia otwarte w grupie „Misie”

Dnia 17 marca 2016 roku
w grupie Misie odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami pt.„Wielkanoc tuż, tuż”. Celem zajęć było zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami świątecznymi oraz zachęcanie do kultywowania tradycji wielkanocnych. Podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez Panią Olgę Olszewską dzieci wraz z rodzicami poznały nową technikę plastyczną – odlew z gipsu. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i radością wykonując samodzielnie figurki baranków, pisanek, zajączków. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Radość i uśmiech towarzyszyły wszystkim uczestnikom spotkania. Tego typu zajęcia umiliły dzieciom oczekiwania na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.


Przedszkolaki na wycieczce w Warszawie

17 marca 2016 roku dzieci z grupy "Krasnale" i "Wiewiórki" pojechały na wycieczkę do Warszawy. Przedszkolaki zwiedziły wystawę budowli z klocków Lego na Stadionie Narodowym pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Na wystawie dzieci obejrzały wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków, eksponaty interaktywne - roboty, budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, sceny historyczne, wielką interaktywną mapę Europy, instrumenty muzyczne wykonane z klocków Lego (prezentacja na tabletach),  makietę - lądowania człowieka na Księżycu, a także wydarzenia historyczne zaprezentowane poprzez multimedia. W kinie edukacyjnym obejrzały znane sceny z filmów i bajek.
Największą atrakcją była strefa zabaw klockami Lego "Funpark" dla dzieci w każdym wieku: zjeżdżalnie samochodowe - autojump, skocznia dla samochodów, super shaker - klocki Duplo dla przedszkolaków, strefa do budowania wielkich budowli z ogromnch klocków, Brick Wall ściana do pisania klockami, Brick Mosaic Galery miejsce do malowania klockami, strefa gier Lego na Play Station 4 oraz wiele innych atrakcji dla dzieci.
W drodze powrotnej do Sokołowa dzieci zjadły posiłek w restauracji McDonald, zadowolone i pełne wielu wrażeń wróciły do przedszkola.Spotkanie z Sową

16 marca 2016 roku
w ramach współpracy z Nadleśnictwem dzieci naszego  przedszkola  miały okazję zobaczyć rzadki  gatunek sowy Płomykówki, która wraz ze swoim opiekunem panią Iwoną Biela oraz leśnikiem panem Jerzym Tomczukiem odwiedzili naszą placówkę. Dzieci mogły zobaczyć prawdziwą sowę, poznać jej upodobania oraz zwyczaje a także umiejętności, które sowa chętnie zaprezentowała. Natomiast pan leśnik przeprowadził zajęcia edukacyjne poświęcone zmianom w lesie w związku ze zbliżającą się wiosną. Pan Jerzy  przekazał dzieciom ważne informacje dotyczące leśnych mieszkańców. Dziękujemy Nadleśnictwu Sokołów za te ciekawe zajęcia edukacyjne dla nas wszystkich.


Rodzinny konkurs recytatorski „Wiersze Brzechwy i Tuwima”

W naszym przedszkolu realizowanych jest wiele projektów edukacyjnych. Jednym z nich jest projekt ,,Książka przyjacielem przedszkolaka”, w ramach którego we wtorkowe popołudnie 15 marca 2016 roku rozstrzygnięto rodzinny konkurs recytatorski „Wiersze Brzechwy i Tuwima”. Do konkursu przystąpiły dzieci w wieku od 3 do 6 lat wraz z rodzicami. Łącznie komisja konkursowa w składzie:
- Grażyna Grądzka - Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski,
- Elżbieta Lewczuk - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim,
- Urszula Danielska - nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim,
- Bożena Mrozowska - pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Sokołowie Podlaskim
wysłuchała szesnastu wystąpień uczestników. Dzieci wraz z rodzicami zaprezentowały różne utwory m. in. Jana Brzechwy: „Jajko”, „Staś Pytalski”, „Tańcowała igła z nitką”, „Na straganie” oraz Juliana Tuwima: „Okulary”, „Bambo”, „Cuda i dziwy”. Oceniając recytację komisja brała pod uwagę: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie, kontakt ze słuchaczem oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszystkie wystąpienia uczestników reprezentowały wysoki poziom artystyczny. Bogactwo rekwizytów, oryginalność oraz pomysłowość prezentowanych utworów utrudniały wybór laureatów. Każda z prezentowanych inscenizacji otrzymała pierwsze miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Organizatorami konkursu były nauczycielki: Beata Nowakowska-Sałata, Katarzyna Żebrowska, Grażyna Woźniak oraz Beata Drzewiecka.
Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima to utwory, które od lat bawią i uczą kolejne pokolenia. Przypomnienie ich treści oraz przedstawienie w niemal teatralnych inscenizacjach przyniosło wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a laureatom życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich uzdolnień recytatorskich.Kubusie samodzielnie przygotowują śniadanie

W czwartkowy poranek 10 marca 2016 roku
dzieci z grupy ,,Kubusie” samodzielnie przygotowały śniadanie. Po starannym umyciu rąk, nałożeniu fartuszków i przygotowaniu produktów wszyscy z ochotą zabrali się do pracy. Dzieci poradziły sobie doskonale. Kanapki były kolorowe i bardzo smaczne ale przede wszystkim zdrowe. Przygotowanie takich kanapek było nie tylko lekcją zachęcającą do zdrowego odżywiania się ale także świetną zabawą dla wszystkich dzieci.


Kolorowe kanapki w grupie Krasnale

W marcu dzieci z grupy Krasnale samodzielnie przygotowywały sobie śniadanie. Wykonały kanapeczki, które były nie tylko kolorowe, smaczne ale też i bardzo zdrowe, gdyż zawierały  warzywa: sałatę, rzodkiewkę, ogórek i szczypiorek. Zajęcia miały na celu zachęcanie dzieci do jedzenia warzyw, ponieważ dostarczają one dużo potrzebnych witamin o czym nasze przedszkolaki doskonale wiedzą. Były one realizowane w ramach przedszkolnego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.


,,Miłosierdzie w mojej Rodzinie” - rodzinna praca plastyczna

Rok 2016 został ogłoszony w kościele katolickim jako „Rok Miłosierdzia” . W związku z tym ksiądz Krzysztof Kisielewicz proboszcz z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim przy współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 4 i Przedszkolem Sióstr Salezjanek zorganizował dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wraz z rodzicami konkurs plastyczny „Miłosierdzie w mojej Rodzinie”. Zadaniem dzieci i rodziców było przedstawienie w formie ilustracji jak wyglądają gesty miłości w ich rodzinach. Dzieci z naszej placówki również uczestniczyły w tym wzniosłym dziele i przygotowały z pomocą rodziców wspaniałe prace. W niedzielę 6 marca 2016 roku
w czasie uroczystej mszy świętej z udziałem dzieci i rodziców, po przejściu przez Bramę Miłosierdzia Bożego, prace zostały złożone w darach ofiarnych. Ze wszystkich prac zostanie przygotowana wystawa w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na którą organizatorzy serdecznie zapraszają.


„Czyste powietrze wokół nas”

W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce nadal jest kontynuowany Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Organizatorem programu jest SANEPID w Sokołowie Podlaski. Koordynatorami programu w naszym przedszkolu są nauczycieli Agnieszka Gromek i Beata Drzewiecka. Program adresowany jest do dzieci 5-letnich i 6-letnich. Program ma charakter profilaktyczny ale przede wszystkim  ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.


„Mój kościół” – konkurs plastyczny

W marcu Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej zorganizowali dla dzieci w wieku przedszkolnym Konkurs Plastyczny ,,Mój kościół”. Głównym celem konkursu było zdobywanie wiedzy na temat architektury sakralnej, poznanie kościoła parafialnego, a także pobudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej dzieci. Dzieci z naszego przedszkola również przygotowały wspaniałe prace, za wykonanie których zostały nagrodzone. Do etapu finałowego zakwalifikowano prace: Alicji Stolarczuk, Martyny Ostrowskiej, Julii Rozbickiej, Jakuba Gałeckiego, Klaudii Księżopolskiej, Mai Więsak, Anny Skrzeczkowskiej, Kaliny Kowalczyk, Marty Adamczuk.


Zajęcia w Biedronkach

"Zdrowo rośniemy, gdy zdrowo jemy" pod takim hasłem w grupie "Biedronki" odbył się tygodniowy cykl zajęć promujących zdrowe odżywianie. Nauczycielki zachęcały dzieci poprzez różne działania takie jak: własnoręcznie przygotowywane śniadanie w pięknych strojach kucharzy, dzień marchewki, w czasie którego dzieci samodzielnie robiły sok, chrupały marchewkę na surowo. Systematycznie też zachęcano dzieci, aby warzywa, owoce i soki spożywać pięć razy dziennie. Jest to szczególnie ważne dla dzieci w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, czyli dla przedszkolaków. Zjadane posiłki i przekąski powinny być zdrowe i różnorodne, gdyż to ułatwia dostarczenie organizmowi większej ilości różnych składników. Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat sięgać po zdrowe posiłki. Każde dziecko powinno wiedzieć, że dzięki kolorowym i smacznym warzywom i owocom będzie miało siły i energię do całodziennej zabawy. Zajęcia te realizowane były w ramach Programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury".


Integracyjne spotkanie z bajką

W ramach integracji placówek: Żłobka Miejskiego oraz Miejskiego Przedszkola nr 3 panie opiekunki z grup „Pszczółki” i „Słoneczka”
4 marca 2016 roku przygotowały inscenizację bajki „Czerwony Kapturek”, na którą zaprosiły przedszkolaków. Dzieci ze skupieniem oglądały przygody dziewczynki, która w drodze do babci spotkała potężnego wilka. Jak to w bajkach zwykle bywa wszystko skończyło się szczęśliwie. Wesoły spektakl nauczył dzieci poszanowania wobec rodziców i przestrzegł je, by nie ufać nieznajomym. Przybliżył również piękno lasu i całej przyrody. Piękna scenografia, bogate rekwizyty oraz wspaniała gra aktorów wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Gromkie brawa i uśmiechy przedszkolaków były największą radością i podziękowaniem dla aktorów.


Przedszkoliada 2016

3 marca 2016 roku w Publicznym Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim obdyła się VIII edycja Sokołowskiej "Przedszkoliady", którą zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji. Reprezentacja naszego przedszkola liczyła 12 dzieci. Wśród nich były czterolatki z grupy ,,Kubusie” i ,,Krasnale”, pięciolatki z grupy ,,Misie” i ,,Smerfy”, sześciolatki z grupy,,Wiewiórki”. Każda grupa wiekowa brała udział w dwóch konkurencjach. Dzieci pokonywały tory przeszkód, skakały z woreczkami, przenosiły misia na kocyku, układały domek z figur geometrycznych. Ciekawą konkurencją był także bieg po słodkości. Wszystkie dzieci nie tylko wspaniale się bawiły ale uczyły się także sportowej rywalizacji. Na zakończenie wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.


„Zdrowie przede wszystkim” – zajęcia w grupie Muchomorki

„Zdrowie przede wszystkim” – pod takim hasłem w grupie Muchomorki odbył się tygodniowy cykl zajęć. Miał on na celu propagowanie zdrowego żywienia oraz zachęcanie do spożywania owoców i warzyw w różnych postaciach. Wiedząc o tym, że nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat, 3-latki, w pięknych strojach kucharzy, przygotowywały śniadanie i sałatkę owocową. Samodzielne wykonanie smacznych, kolorowych kanapek i sałatki były lekcją zachęcającą do dbania o swoje zdrowie oraz świetną zabawą dającą dzieciom wiele radości i satysfakcji. Muchomorki dobrze wiedzą, że owoce i warzywa są nie tylko smaczne, ale są również bogatym źródłem witamin. Zajęcia te są częścią realizowanego w przedszkolu programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.


„Wiewiórki” w podróży do Francji

Jedną z innowacji pedagogicznych naszego przedszkola jest projekt edukacyjny ,,Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata – przedszkolne podróże po Europie”, którego celem jest rozbudzanie u dzieci zainteresowania innymi kręgami kulturowymi. W ramach tego projektu dzieci z grupy „Wiewiórki” wybrały się w podróż do Francji. Tygodniowy cykl zajęć poświęcony był ojczyźnie Czerwonego Kapturka. Dzieci zapoznały się z położeniem geograficznym Francji, poznały barwy narodowe, hymn oraz wybrane zabytki tego pięknego kraju. Przybliżone zostały również postacie najsłynniejszych wynalazców francuskich.
Wiele entuzjazmu budził też Paryski Pokaz Mody w wykonaniu naszych modelek i modeli.
Nasi wychowankowie mieli też okazję doświadczyć wspaniałych smaków kuchni francuskiej. Bardzo smakowało im francuskie śniadanie oraz własnoręcznie przygotowane rogaliki cruasanty z nutellą. Dzieci uczyły się również gry na dzwonkach, jednej z bardziej znanych piosenek francuskich „Panie Janie”. Uwieńczeniem zajęć poświęconych Francji było samodzielne wykonanie przez dzieci pięknej pracy plastycznej Wieży Eiffla.
Obcowanie z kulturą innych narodów daje dzieciom wiele satysfakcji. Poprzez zabawę i muzykę oraz wykorzystywanie różnych zmysłów rozbudzana jest dziecięca ciekawość innymi kręgami kulturowymi. Wykształcenie akceptacji i tolerancji wobec innych narodów jest jednym z podstawowych obowiązków małych Europejczyków.


Projekt edukacyjny ,,Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata – przedszkolne podróże po Europie” w grupie „ Kubusie”

W ramach projektu „Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie” dzieci z grupy „Kubusie” odbyły podróż do jednego z państw Unii Europejskiej – Szwecji. W czasie zajęć dzieci poznały barwy narodowe, hymn oraz nazwę stolicy Szwecji. Odbyły także lot balonem do słynnego szwedzkiego Parku Rozrywki – Astrid Lindgren. Poznały postać Pipi Langstrumpf i jej ciekawe, wesołe przygody. Dzieci z wielką radością układały puzzle przedstawiające „Pipi”. Kolorowały także flagę Szwecji według wzoru. Podczas podróży do Szwecji dzieci nie tylko wspaniale się bawiły, ale również zdobyły wiedzę na temat jednego z państw Unii Europejskiej.


Muzyka jest wszędzie

Muzyka jest wszędzie
– odkryły to „Biedronki”, które w tym tygodniu szczególnie zajmują się muzykowaniem w każdy możliwy sposób wykorzystując przeróżne pomoce wydające dźwięki (szelest gazety, stukanie drewnianymi klockami, pocieranie kawałkiem styropianu po tablicy) oraz nadsłuchując dźwięków z otoczenia przyrodniczego i stworzonego przez człowieka. Dzieci dowiedziały się, iż za pomocą różnych przedmiotów można stworzyć muzykę - wydobywając dźwięki nawet z przedmiotów codziennego użytku. Tym razem wykorzystaliśmy przybory kuchenne: drewniane łyżki, garnki, pokrywki. Przedmioty te zastąpiły podczas zabawy instrumenty. Postanowiłyśmy również własnoręcznie przygotować niekonwencjonalne instrumenty perkusyjne – marakasy, wykorzystując puste butelki oraz sypkie produkty spożywcze tj.: groch, ryż oraz różne rodzaje kasz. Napełnianie butelek drobniutkimi produktami było przednią zabawą. Finał w postaci akompaniowania własnymi instrumentami podczas śpiewania znanych dzieciom piosenek był zaskakujący. Dzieci odgadywały, czym jest dana butelka wypełniona, ponieważ wydaje bardzo miłe dźwięki: cichutkie – kasza manna, głośne dźwięki – groch, ostre - ryż. Kilkoro dzieci sprawdziło swoje umiejętności pełniąc funkcję dyrygenta takiej orkiestry z batutą w ręku. Instrumenty znalazły swoje miejsce w kąciku muzycznym i na pewno będą wykorzystywane w kolejnych zajęciach i zabawach.


Bezpieczne ferie – spotkanie z policjantem

29 stycznia 2016 roku gościliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci podczas ferii zimowych. Pan policjant przypomniał zasady bezpiecznego zachowania się na drogach a także zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych w czasie ferii. Oprócz tego funkcjonariusz uświadomił dzieciom jak bezpiecznie spędzać czas w domu podczas nieobecności rodziców. Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród dzieci właściwych nawyków zachowania się w różnych sytuacjach oraz uświadomienie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi za wspaniałą współpracę oraz za wykazanie troski o bezpieczeństwo dzieci.


Choinka Noworoczna w przedszkolu

Choinka Noworoczna w przedszkolu to dla przedszkolaków dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W dniu 28 stycznia 2016 roku już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, Czerwone Kapturki, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Sala karnawałowa wyglądała bajecznie i kolorowo, przystrojona kolorowymi maskami i balonami. Przedszkolaki świetnie się bawiły, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Bardzo dużą i oczekiwaną atrakcją była wizyta Świętego Mikołaja, który przybył w asyście Mrówki oraz Krówki Milki. Nasi goście wspaniale bawili się z nami przy ulubionych przebojach dzieci. Upamiętniając te radosne chwile dzieci pozowały do zdjęć grupowych oraz spontanicznie podczas zabaw i tańców. Kiedy czas zabawy dobiegł końca wszystkie dzieci w nagrodę za wspaniałą zabawę, przepiękne przebrania oraz udział w konkursach zostały przez Mikołaja obdarowane niespodziankami. Był to wspaniały dzień pełen wrażeń emocji. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tej imprez.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz Mikołajowi, Krówce, Mrówce za wizytę w naszym przedszkolu.


Festiwal Kolęd i Pastorałek „Sokołowska Kolęda”

27 stycznia 2016 roku nasze przedszkole wzięło udział w I Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Sokołowska Kolęda” organizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Celem Festiwalu była popularyzacja zwyczaju związanego z kolędowaniem i tradycji rodzinnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z gr. „Wiewiórki”: Kalinka Kowalczyk, Magdalena Koc, Daria Piwko, Ania Skrzeczkowska, Marcelinka Żebrowska oraz Ania Suchożeberska zaprezentowały dwa utwory: „Jam jest dudka” i „W małym Betlejem”.


Podsumowanie akcji „Góra Grosza”

„Jeden grosz znaczy niewiele,
ale góra grosza jest największa na świecie!”


„Góra Grosza” to akcja znana i lubiana przez dzieci. Po raz kolejny przedszkolaki z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do akcji. Celem tej akcji jest m. in. zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce. Podczas akcji udało się uzbierać olbrzymią Górę Grosza – 388 zł 47 gr.
26 stycznia 2016 roku odbyło się w naszym przedszkolu podsumowanie XVI edycji akcji „Góra Grosza”. Pani dyrektor Jolanta Krysiak odczytała protokół zbiórki oraz serdecznie podziękowała wszystkim dzieciom, rodzicom oraz pracownikom przedszkola za udział w akcji wręczając podziękowania dla każdej grupy na ręce przedstawiciela. Przeprowadzeniem akcji w przedszkolu zajęły się panie nauczycielki: Beata Drzewiecka, Beata Nowakowska-Sałata, Grażyna Woźniak i Katarzyna Żebrowska. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”.


Spotkania opłatkowe

W ciągu roku jest wiele takich dni, na które z niecierpliwością czekamy. Oprócz ważnych dat osobistych należą do nich wpisane w polską tradycję święta Bożego Narodzenia. Gdzieś na boku pozostawiamy wtedy sprawy dnia doczesnego, a serce tęskni za jakąś niespełnioną tajemnicą. Jest w tym oczekiwaniu nadzieja na wyjątkowe przeżycie i ciągłe ludzkie pragnienie nowego i lepszego jutra. Boże Narodzenie to zapach zielonej choinki, mieniącej się wielkością świecidełek, kruchość białego opłatka w dłoni, łza szczęścia, że jesteśmy sobie tak bliscy. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów świątecznych. Jednym z nich są „Jasełka”, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią była historia narodzenia Pana Jezusa.
W dniach 14-22 stycznia w naszym przedszkolu w każdej grupie odbyły się spotkania opłatkowe połączone ze świętem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Te uroczyste dni uświetniły jasełka w wykonaniu naszych przedszkolaków. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Dzieci wcieliły się w postacie związane z narodzinami Jezusa. Byli więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz Królowie. Swoistego uroku występom dodały piękne stroje oraz doskonałe przygotowanie tekstów, kolęd i pastorałek. W podniosłej i uroczystej atmosferze składając sobie życzenia dzieci łamały się opłatkiem ze swoimi najbliższymi. Program artystyczny zakończono życzeniami oraz wręczeniem upominków dla babć i dziadków. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Dziękujemy wszystkim rodzicom za wielkie zaangażowanie oraz aktywne włączenie się w przygotowanie uroczystości. Dziękujemy również naszym gościom, przedstawicielom Urzędu Miasta oraz duszpasterzom Salezjanom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i razem z nami przeżyli ten piękny czas.


Rozstrzygnięcie konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową

19 stycznia 2016 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy dotyczącej symboliki Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży. Z naszej placówki nagrody otrzymali:
- II miejsce – Zofia Świderska lat 5,
- wyróżnienie – Jakub Gałecki lat 4.
Naszym laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Spotkanie z teatrem

W piękny zimowy poranek 14 stycznia 2016 roku dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Misie” wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na spektakl „O piracie Buciorze, który zgubił skarb a zyskał przyjaciela”. Wspaniała gra aktorów z Teatru ES zachwyciła najmłodszych widzów. Ciekawa scenografia, bajecznie kolorowe kostiumy oraz efekty specjalne bardzo podobały się naszym przedszkolakom. Spektakl dodatkowo ubarwiły dynamiczne piosenki. Morska opowieść o odwadze i przyjaźni uświadomiła naszym wychowankom, że najbardziej wartościowym skarbem jest przyjaciel. Spotkania z grą aktorów na żywo to ciekawe doświadczenie i wspaniała zabawa dla naszych najmłodszych widzów.


Certyfkat "Szkoła Współpracy"

Miejskie Przedszkole nr 3 może poszczycić się prestiżowym certyfikatem „Szkoły Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”
„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.
W ramach realizacji projektu w ubiegłym roku w Miejskim Przedszkolu nr 3 został wyłoniony zespół zadaniowy składający się z przedstawicieli nauczycieli i rodziców. Liderzy projektu mieli możliwość poznać zespoły zadaniowe z innych przedszkolami, współpracować z trenerem, psychologiem, a także uczestniczyć w warsztatach i konferencjach. Jest nam niezmiernie miło, iż mogliśmy współpracować podczas projektu z liderami nauczycieli i rodziców z Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina w Sokołowie Podlaskim, gdzie mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń i ciekawych pomysłów współpracy.
W trakcie realizacji projektu w naszym przedszkolu odbyły się debaty wśród nauczycieli i rodziców, podczas których poznaliśmy swoje potrzeby i oczekiwania.
Efektem udziału w projekcie było opracowanie Programu Współpracy, który został zatwierdzony przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Mazowsze i jest realizowany w naszej placówce oraz przyznanie Miejskiemu Przedszkolu nr 3 certyfikatu „Szkoła Współpracy”.
Dziękujemy naszym wspaniałym i kochanym rodzicom za owocną wspólpracę.
Przed nami nowe wyzwania, mnóstwo ciekawych pomysłów i niespodzianek. Zachęcamy wszystkich do współpracy.
Tworząc wspólnie nową rzeczywistość, dbamy o dobro naszych dzieci!!!
Występ świąteczny dla naszych Gości

W ramach bardzo dobrej współpracy w styczniu gościliśmy w naszym przedszkolu i żłobku Pana Burmistrza oraz przedstawicieli Urzędu Miasta, ZNP, Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Siedlcach, Rady Rodziców.
Goście mieli przyjemność obejrzeć placówki po zaistniałych zmianach, które przyczyniły się do podwyższenia standardu pobytu dzieci w przedszkolu i żłobku.
W imieniu całej społeczności przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” swoim występem podziękowały za okazaną pomoc przy realizacji naszych planów.
Cieszymy się, że dobro naszych wychowanków oraz stwarzanie jak najlepszych warunków do ich rozwoju jest ważnym aspektem nie tylko dla nas ale i dla władz naszego miasta.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W tym roku nasze przedszkole po raz pierwszy włączyło się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to już 24 Finał WOŚP „Mierzymy Wysoko”, podczas, którego zbierano pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
Podczas spotkania z organizatorem Orkiestry w Sokołowie – Konradem Koselem 5 i 6 latki dowiedziały się, czym zajmuje się fundacja WOŚP i jaki jest cel tegorocznej zbiórki pieniędzy.
Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych wychowanków, podjęliśmy się zbierania datków do finałowych puszek tylko na terenie naszego przedszkola. Nasze przedszkolaki razem z paniami nauczycielkami na ten szczytny cel zbierały pieniążki 7 i 8 stycznia 2016 roku.
10 stycznia podczas 24 Finału WOŚP w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Sokołowie Podlaskim wszystkie nasze sokołowskie przedszkola uroczyście na ręce Konrada Kosela przekazały zebrane podczas kwesty w swoich placówkach na rzecz WOŚP pieniądze na łączną kwotę ponad 3 tysięcy złotych oraz 10 euro.
Około godziny 14 odbyły się prezentacje artystyczne wszystkich przedszkolaków. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Wiewiórki” oraz „Misie”, które zatańczyły „Polkę”. Po występach odbyła się licytacja prac plastycznych przygotowanych przez dzieci. Prace plastyczne dotyczące WOŚP wykonały: Klaudia Rybak oraz Małgorzata Stokowska.
Bardzo dziękujemy Rodzicom, Babciom, Dziadkom dzieci przedszkolnych i żłobkowych, za wsparcie finansowe podczas kwesty przez dzieci w naszym przedszkolu.Niech cudowna moc
Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila
Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2016 obdarowuje Wszystkich
pomyślnością i szczęściem.


Wszystkim Rodzicom i Dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczne składają Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3.


Dzielimy się opłatkiem

21 grudnia w grupach 5 i 6-latków oraz 22 grudnia w grupach dzieci 3 i 4-letnich odbyły się spotkania opłatkowe. W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia dzieci i panie w swoich grupach podzieliły się opłatkiem, składały wzajemnie sobie życzenia, zdrowych, miłych, spokojnych Świąt i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku oraz śpiewały wspólnie kolędy.


Dekorowanie świątecznych ciasteczek w "Krasnalach"

Dzieci z grupy "Krasnale" dekorowały świąteczne ciasteczka, które wcześniej upiekły z pomocą nauczycielki. Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową wykonane słodkości zawisły na choince, a pozostałe ciasteczka zostaną zjedzone na przedszkolnej wigilii.


Koncert kolęd i pastorałek pt. "Kolędujmy póki czas" oraz udział w tradycji graniu na ligawkach


18 grudnia 2015 roku 5-latki oraz 6-latki oglądały w Sokołowskim Ośrodku Kultury występy Zespołu Pieśni i Tańca "Sokołowianie" koncert kolęd i pastorałek pt. "Kolędujmy póki czas". Dzieci z wielkimi brawami przywitały Pana od rytmiki, który wśród innych wykonawców grał na żywo podczas koncertu. Forma spektaklu ze zmieniającą się animacją na scenie i barwnymi strojami ludowymi wykonawców utworów tanecznych, jak i śpiewanych została nagrodzona gromkimi brawami przez naszych wychowanków. Cieszy, że wśród wykonawców wspaniałego przedświątecznego koncertu rozpoznaliśmy wielu absolwentów z naszego przedszkola. Mamy nadzieję, iż kolejne pokolenie naszych wychowanków dołączy do grupy „Sokołowianie” i będzie godnie reprezentować nasze miasto zarówno w Sokołowie jak i innych koncertach prezentowanych w różnych częściach świata.
Po koncercie przedszkolaki miały okazję obejrzeć niecodzienną adwentową tradycję ludową przed budynkiem SOK czyli XV Powiatowe Prezentacje Gry na Ligawkach. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 20 ligawkowiczów z Wieski, Wieski - Wsi, Białobrzeg, Dzierzb, Łazówka, Kamieńczyka, Kanabrodu, Wyroząb i Sokołowa Podlaskiego. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały grania na niecodziennych instrumentach. Przekazywanie z pokolenia na pokolenie treści kulturowych poprzez uwrażliwienie na obyczaje i tradycje ludowe związanych z naszym regionem wśród naszych milusińskich będzie w przyszłości procentować w pielęgnowaniu naszej Polskości.


„Królewna Śnieżka”

17 grudnia 2015 roku dzieci z grupy „Misie”, „Smerfy” oraz „Wiewiórki” udały się do Zespołu Szkół Nr 1 na spotkanie z uczniami z koła teatralnego. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia szkolna grupa teatralna Sposób na teatr przygotowała dla naszych przedszkolaków spektakl pt. „Królewna Śnieżka”, oparty na ludowej baśni niemieckiej braci Grimm. Widowisko, łącząc elementy tradycyjne i współczesne, w sposób humorystyczny przedstawiało historię pięknej królewny. W spektaklu pojawiły się również postaci takie jak: smok, Czerwony Kapturek, gajowy czy wilk. Gra aktorska w wykonaniu uczniów kółka teatralnego bardzo podobała się naszym wychowankom, za co serdecznie dziękujemy.


Ubieramy choinkę w przedszkolu


Ubierzemy dziś choinkę
w kolorowe bombki.
Zawiesimy srebrny łańcuch
i czerwone wstążki.
Bo najpiękniejsza będzie choinka
w sali przedszkolaków.
I najpiękniejsze będą prezenty
dla małych i starszaków.

/T. Wójcik/


Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinek w swoich grupach. Zawieszały bombki, gwiazdki, aniołki, łańcuchy, pierniczki, światełka. Dzięki kolorowym ozdobom nasze choinki wyglądają prześlicznie. Ileż było radości wśród dzieci, a w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.


Podsumowanie uczestnictwa przedszkola w V edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh"

Nasze przedszkole już po raz piąty brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”.
Program ten stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej poprzez zabawę, ale i regularne zajęcia praktyczne, które mamy nadzieję, dzięki kontynuowaniu wraz z rodzicami w domach, przyczynią się do zmniejszenia odsetka dzieci z próchnicą w Polsce.
W ramach realizacji założeń programu przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych. Inspiracją do zajęć były dostarczone scenariusze, plansze edukacyjne, naklejki, karty mycia ząbków. W zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie: Pastusie – Milky, Lilly, Billy oraz Zębuś, Szczotkuś, Robaczek Próchniaczek i Barney. Podczas zajęć dzieci uczyły się m. in. jak prawidłowo dbać o zęby i nie dopuścić do spotkania z Robaczkiem Próchniaczkiem, dlaczego należy chodzić do dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby, jak dbać o aktywność fizyczną, obejrzały filmy edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej oraz kolorowały obrazki z bohaterami.
Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymało odznakę oraz „Kartę mycia ząbków”, gdzie wraz z rodzicami będzie kontrolować systematyczność dbania o swoje ząbki.
W programie również aktywnie uczestniczyli rodzice, którym przekazaliśmy ulotki informacyjno-edukacyjne w celu mobilizacji ich do wspólnego działania, kontynuowania edukacji z zakresu dbania o higienę jamy ustnej w domu. Zachęcaliśmy rodziców także do wzięcia udziału w konkursie rodzinnym „Kto zdrowe ząbki ma, o formę też dba”.
Zdobyta przez dzieci wiedza przy wspierającej postawie rodziców oraz nauczycieli pozwoli im uniknąć poważnego problemu jakim jest próchnica.

Koordynatorki programu:
Katarzyna Żebrowska
Beata Nowakowska-Sałata
Wioletta Skorupka
Beata DrzewieckaZabawy w „Krasnalach”

9 grudnia 2015 roku dzieci z grupy „Krasnale” odwiedziła pani Alicja Danielska - właścicielka „Teatrale. Centrum Działań Twórczych”. Przeprowadziła mix zabaw teatralnych pt.: „Wyprawa indiańska”, „Zabawa w cyrk”, „Tworzenie cudaków”. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach, z radością podjęły nowe wyzwanie, co uwieczniono na pamiątkowych zdjęciach.


Konkurs plastyczny na Szopkę Bożonarodzeniową w SOK

Dzieci z naszego przedszkola z pomocą rodziców wykonały przepiękne Szopki Bożonarodzeniowe. Wykonane prace wezmą udział w konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu prac.


Spotkanie z Mikołajem

O odwiedzinach Św. Mikołaja marzy chyba każdy. 4 grudnia wszystkie dzieci już od samego rana wyczekiwały na przybycie wyjątkowego gościa. Z tej okazji już wcześniej w ramach projektu „Jesteśmy Polakami, Europejczykami i obywatelami świata – przedszkolne podróże po Europie” poznały Finlandię – krainę Św. Mikołaja. Były rozmowy telefoniczne z Mikołajem, który informował o swoim przybyciu do przedszkola, zabawy, quizy. Dzieci układały także puzzle przedstawiające flagę tego pięknego kraju oraz uczyły się wierszy i piosenek. Zaraz po śniadaniu charakterystyczny dźwięk dzwoneczka zwiastował przybycie wyczekiwanego gościa z Finlandii. Wszystkie dzieci z uśmiechem na twarzach, w czerwonych strojach i „mikołajowych” czapkach biegły na spotkanie z Mikołajem. Przepięknie powiedziały wiersze i zaśpiewały piosenki dla Świętego. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści Mikołaja o kraju, w którym mieszka, zadawały pytania i rozmawiały, słuchały czytanych książeczek Przy dźwiękach muzyki zabawom nie było końca Następnie wszystkie dzieci otrzymały prezenty, na które czekały przecież cały rok. Mile spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia. Był to dzień pełen emocji i niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy Ci Św. Mikołaju za odwiedziny i prezenty. Mamy nadzieję, że za rok znowu się zobaczymy.


Kubusie w podróży do Anglii w ramach projektu „Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami Świata”.

Dnia 01 grudnia 2015 roku czterolatki odbyły wirtualną podróż do „Królewskiej Anglii”. Podczas wspólnego spotkania dowiedziały się, że Londyn jest stolicą wielkiej Brytanii, poznały wygląd brytyjskiej flagi oraz członków rodziny królewskiej. Kubusie obejrzały specjalnie przygotowany album dotyczący m.in. królowej Elżbiety, czy też najbardziej znanych zabytków.
Przedszkolaki zapoznały się z brytyjskim zwyczajem picia herbatki („Five o’clock tea”). Wykonywały także polecenia wydawane przez królową („Królowa każde”). Dzieci rozpoznawały prezenty urodzinowe dla Kubusia Puchatka, który jest patronem ich grupy. Związane były one z najbardziej znanymi postaciami literackimi i legendarnymi Wielkiej Brytanii. Były to: łuk i strzały od Robin Hooda; rybka w szklanej kuli – prezent od potwora z Loch Ness; zegarek tajnego agenta 007 od Jamesa Bonda; magiczna różdżka od Harry’ego Pottera; maskotka białego królika od Alicji z Krainy Czarów; miecz – prezent od Króla Artura.„Wiewiórki” robią sok

„Żeby zdrowym być, trzeba soki pić”.

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie.
W związku z tym 26 listopada 2015 roku dzieci z gr. „Wiewiórki” postanowiły własnymi siłami zrobić sok z jabłek, które przedszkole otrzymało w ramach europejskiego programu edukacyjnego „Owoce i warzywa w szkole”. Celem programu jest popularyzowanie wśród dzieci zdrowej diety i kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych (zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie). Zanim przedszkolaki przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu elektrycznego. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.


Lekcja przyrody

24 listopada 2015 roku nasze przedszkole odwiedził pan Maciej Cmoch z Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian". Zajęcia w których udział wzięły dzieci z grup „Wiewiórki”, „Smerfy” oraz „Misie” odbyły się w ramach kampanii edukacyjnej "Pola tętniące życiem". Podczas spotkania pan Maciej przekazał dzieciom wiadomości na temat mieszkańców pól. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści przyrodniczych Pana Macieja, oglądały ilustracje przedstawiające różnorodne ptaki oraz rozpoznawały ich odgłosy. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja przyrody, za którą serdecznie dziękujemy.


Święto Pluszowego Misia

W środę 25 listopada 2015 roku w Miejskim Przedszkolu nr 3 dzieci świętowały obchody Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przedszkolak przyszedł do placówki ze swoim ulubionym pluszowym misiem. Nasi podopieczni wspólnie ze swoimi maskotkami bawiły się przy dziecięcych przebojach. W tym dniu przedszkolaki brały udział w konkursach i quizach, odgadywały zagadki. Próbowały przysmaków, które uwielbiają misie. Wesoło i radośnie spędziły ten dzień.


Projekt edukacyjny "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie" w grupie „Smerfy”.


W listopadzie w ramach projektu grupa „Smerfy” odbyła podróż do Niemiec - naszych najbliższych sąsiadów. Nauczycielki pracujące w grupie pokazały dzieciom mapę Unii europejskiej oraz Niemiec , uświadomiły, że Niemcy to jeden z największych (porównywanie wielkości względem innych krajów) i najbogatszych krajów w UE. Dzieci poznały flagę, hymn oraz nazwę stolicy Niemiec oraz kilka niemieckich słów np.: dzień dobry- guten tag, dzieci- kinder. Podczas zajęć „Smerfy” poznały niemieckich kompozytorów: Ludwiga van Beethovena – Niemca, który stworzył muzykę do „Ody do Radości” (która stała się hymnem Unii Europejskiej) oraz J. S. Bacha. Słuchały utworów muzyki poważnej oraz interpretowały ją z użyciem chusteczek. Oglądały rekwizyty z bajek niemieckich pisarzy braci Grimm, odgadywały tytuły bajek np. „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia. Nauczycielki pokazały „Smerfom” logo znanych niemieckich marek aut: Audi, Mercedes, BMW, Opel, Volkswagen. Odbyła się rozmowa z dziećmi, czy widziały już takie symbole, w którym miejscu samochodu się znajdują (przednia maska i tył), wskazały, że powyższe auta produkowane są w Niemczech. Nasi wychowankowie wykonały pracę plastyczną „Przyklejanka” – przyklejanie do wydruków niemieckich samochodów osobowych wyciętych logo omawianych marek aut, następnie kolorowały niemieckie samochody . Kolorowały także flagę Niemiec wg wzoru kredkami ołówkowymi. Podczas zajęć dzieci świetnie się bawiły , a zdobyta wiedza na pewno na długo zapadnie w pamięci naszych wychowanków."Każdy Kto Się Dzieckiem Czuje
Dzisiaj Wielce Się Raduje
Mały Człowiek, Duża Sprawa
Mały Człowiek Ma Swe Prawa
Strzegąc Praw Tych Należycie
Układamy Dziecku Życie.”20 listopada 2014 roku podobnie jak w ubiegłym roku, obchodziliśmy „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”. Z tej właśnie okazji w grupach najstarszych odbyły się pogadanki na temat praw dziecka, o ich potrzebach oraz o roli rodziców i opiekunów. Dzieci dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu oraz o tym co może powodować, że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Maluchy wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My dorośli nigdy o tym nie zapominali. W tym dniu przybliżyliśmy dzieciom postać Janusza Korczaka i jego oddanie dla dzieci. Po przeczytaniu fragmentu książki „Król Maciuś Pierwszy” nasi milusińscy mogli przebywać w zaczarowanym Królestwie Króla Maciusia. W każdej grupie gościł Król Maciuś w pięknym królewskim ubraniu oraz jego świta, przybyły także dzieci z różnych stron świata oraz różne postacie bajkowe. Dzieci poznawały swoje prawa poprzez sprostanie różnorakich zadań stawianych im przez Króla Maciusia oraz zabawy integracyjne, taneczne, pląsy i śpiewy. Młodsze dzieci w tym wyjątkowym dniu w szczególności poznały prawo do zabawy, prawo do wyrażania swoich uczuć oraz prawo do nauki poprzez zabawę.


"Krasnale" w gabinecie kosmetycznym

W piątek 20 listopada 2015 roku przedszkolaki z grupy ,,Krasnale” w ramach cyklicznych zajęć poznajemy zawody, odwiedziły gabinet kosmetyczny, poznały zawód kosmetologa. Dzieci dowiedziały się jakie zabiegi można wykonywać w gabinecie i na czym polega praca kosmetologa. Panie pracujące w gabinecie po części teoretycznej przeszły do praktyki. Ozdobiły dziecięce twarze kolorowymi malunkami z podobizną wybranych zwierzątek. Wykonały również zmywalne tatuaże na przedramieniu dzieci.
Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty, co uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu.


Pasowanie na przedszkolaka

W dniach 17 i 18 listopada odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. To uroczystość, która na stałe zagościła w kalendarzu imprez przedszkolnych. Jest to kolejny etap adaptacji dzieci 3-letnich do nowych przedszkolnych warunków. To szczególnie ważne wydarzenie dla dzieci, moment w którym maluchy stają się pełnoprawnymi przedszkolakami. 17 listopada świętowały dzieci z grupy ,,Biedronki’’, zaś 18 listopada „Muchomorki’’. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym. Maluszki pięknie śpiewały, recytowały wiersze i tańczyły. Następnie Pani Dyrektor zaczarowanym ołówkiem mianowała każde dziecko na przedszkolaka. Nie jednemu z rodziców łza zakręciła się w oku. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek. Był też słodki poczęstunek, po którym wychowawczynie zaprosiły dzieci i rodziców do wspólnej zabawy. Choć jak to zwykle bywa na uroczystości pasowania na przedszkolaka nie obyło się bez łez, cała uroczystość zakończyła się uśmiechem dzieci i dumnych rodziców. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a maluchom życzymy wiele wspaniałych chwil w naszym przedszkolu. Liczymy, że każde z nich kiedyś powie "wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć nauczyłem się w przedszkolu". Wierzymy, że my będziemy miały wkład w odkryciu pasji, talentów, które rozwiną dzieci podczas pobytu w przedszkolu.


Bajka o Czerwonym Kapturku w wykonaniu sokołowskich harcerzy

13 listopada 2015 roku w naszym przedszkolu gościliśmy teatrzyk pt. ”Czerwony Kapturek” przygotowany przez 91 Sokołowską Drużynę Harcerską „Tanijas” im. Macieja Aleksandra Dawidowskiego „Alka” oraz 100 Sokołowską Drużynę Wędrowniczą z Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Przedstawienie bogate w przygotowaną inscenizację, rekwizyty oraz grę młodych aktorów wzbudziło ogromne zainteresowanie dzieci, o czym świadczyła cisza podczas przedstawienia. Po zakończeniu przedstawienia dzieciom zostały zadane przez harcerki pytania dotyczące bajki np. ”Kogo brakowało w bajce?”, „Kogo spotkał w lesie Czerwony Kapturek?", „Jaki miała kolor jego pelerynka?” itp. Nasi wychowankowie znakomicie odpowiedzieli na wszystkie pytania znanej bajki, za co czekała je nagroda – rozdanie wszystkim dzieciom naklejek uśmechu. Na koniec spotkania nasi wychowankowie podziękowali harcerzom za świetną zabawę drobnym upominkiem. Okazja spotkania z Drużyną Harcerską była także możliwością poznania ubioru harcerza. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie takie pełne wrażeń, a jednocześnie bliskie dzieciom spotkanie.


Rusza XVI edycja GÓRY GROSZA!

"Jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie".

Nasze Przedszkole po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Prosimy dzieci, Rodziców o aktywne włączenie się do akcji, o przynoszenie monet, które będą przekazane fundacji „NASZ DOM”. Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet (od 1 gr do 5 zł) i trwa od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku. Cel akcji pozostaje od lat niezmieniony - pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychować się we własnym domu rodzinnym.
Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w akcji!

Dzisiaj wielka jest rocznica –
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

Im to, bowiem zawdzięczamy
wolność – polską mowę w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto…
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

/Ludwik Wiszniewski „Jedenasty Listopada”/
10 listopada 2015 roku
w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się na uroczystej akademii przygotowanej przez dzieci z grupy „Wiewiórki” oraz Panią Katarzynę Żebrowską. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polski. Dzieci słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Następnie delegacja dzieci 5 i 6-letnich razem z paniami poszła pod pomnik Czynu Niepodległościowego, aby złożyć wiązankę oraz zapalić znicze oddając tym samym cześć żołnierzom poległym za wolność naszej Ojczyzny. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, szacunku do kraju ojczystego, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne oraz rozwijają poczucie przynależności narodowej.


Zajęcia otwarte w Krasnalach

9 listopada 2015 roku w grupie dzieci 4-letnich „Krasnale” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pod hasłem „Wiem co jem i dlatego jestem zdrowy”. Przedszkolaki czynnie brały udział w zajęciach. Wykazały się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, przeliczały, segregowały owoce i warzywa. Dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki i wspólnie z rodzicami brały udział w zabawach i różnych zadaniach. „Krasnale” razem z rodzicami komponowały owocowe i warzywne przysmaki, które potem mogli wszyscy degustować. Zajęcia uwieczniono na zdjęciach. Wychowawcy dziękują rodzicom za zaangażowanie.


Dzień Postaci z Bajek

5-go listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Postaci z Bajek. Nasi przedszkolacy przebrali się w stroje swoich ulubionych bajkowych bohaterów. W każdej sali można było spotkać księżniczki, wróżki, żołnierzy, rycerzy, tygryski, spiderman'ów, kwiatuszki, króla i królową.... Przedszkolaki uczestniczyły w konkursach, quizach. Bawiły się w teatr, odgrywały scenki dramowe, opowiadały swoje ulubione bajki Dzieci były zachwycone wspaniałą zabawą o czym świadczył uśmiech na każdej twarzy. Był to niezapomniany , bardzo wesoły i kolorowy dzień.
Serdeczne podziękowania dla naszych rodziców za przygotowanie przepięknych strojów dla dzieci.


„Każdy z nas dzisiaj
Dzień Zmarłych święci.
Ci, co odeszli
żyją w pamięci.
W ciszy, w milczeniu,
pamięć ich uczcimy.
Kładziemy kwiaty,
znicze palimy…”
Święto Zmarłych to czas zadumy i refleksji. 30 października 2015 roku wszystkie przedszkolaki pod opieką swoich pań udały sie pod pomnik Jana Pawła II, natomiast dzieci z grupy "Krasnale" pod Pomnik Czynu Niepodległościowego. Przedszkolaki zapaliły znicze i chwilą ciszy uczciły pamięć tych, którzy odeszli.


Projekt edukacyjny "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie"

W październiku rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego "Jesteśmy Polakami, Europejczykami i Obywatelami świata - przedszkolne podróże po Europie". Projekt ten realizowany będzie we wszystkich grupach wiekowych z uwzględnieniem możliwości
i umiejętności dzieci. W ramach projektu dzieci będą zdobywały informacje dotyczące poszczególnych krajów, będą także rozwijały swoją kreatywność i wyobraźnię poprzez wykonywanie licznych prac plastycznych, zabaw przy muzyce oraz wspólne przygotowywanie dań narodowych. Dzieci z grupy Misie odbyły pierwszą z zaplanowanych podróży, którą była podróż do Belgii. Poprzez zajęcia o tematyce unijnej dzieci poznały ten kraj, jego stolicę oraz barwy narodowe. Pani Beata Drzewiecka wykorzystując tablicę interaktywną zapoznała dzieci z położeniem, tradycjami i kulturą tego państwa. Dzieci zapoznały się także z symbolami europejskimi: flagą Unii Europejskiej, hymnem oraz walutą europejską. Na koniec zajęć dzieci skosztowały belgijskich gofrów.


Wyjście do SOK na spektakl „O czym marzą drzewa?”

30 października 2015 roku dzieci 5 i 6-letnie z grup: „Wiewiórki”, „Misie” oraz „Smerfy” wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na show teatralno-ekologiczne pt. „O czym marzą drzewa?”. Głównym celem spektaklu było podnoszenie świadomości ekologicznej najmłodszych. Bohaterowie poruszali zagadnienia związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz uświadomili dzieciom, co każde z nich może zrobić, by chronić powietrze, wodę i ziemię. Spektakl przeplatany był zabawami z udziałem publiczności. Dzieci z wielką chęcią odpowiadały na pytania zadawane przez aktorów, a także z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w sprzątaniu porozrzucanych na scenie śmieci. Dzięki tej przejmującej i jednocześnie szalenie zabawnej historii zrozumiały, że dbanie o przyrodę może każdego z nas uczynić bohaterem. Po skończonym przedstawieniu dzieci nagrodziły aktorów brawami. Spektakl wystawili artyści z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Organizatorem ekologicznego show dla dzieci był Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim.


Koncert Pana Romana Brochockiego

Dnia 21 października 2015 roku odbyło się spotkanie z sokołowskim artystą muzykiem, autorem wierszy i tekstów piosenek – Panem Romanem Brochockim. Już od 20 lat jeździ on ze swoim programem artystyczno-poetyckim po całym kraju, odwiedzając wiele szkół i przedszkoli. Prowadzi książki pamiątkowe i kalendarze z każdego roku.Jest on wybitnym multiinstrumentalistą i wokalistą. Swoją twórczością stara się obdarować jak największe rzesze ludzi. Obecnie gra także w Orkiestrze Straży Pożarnej na trąbce i w Zespole Pieśni i Tańca „Sokołowianie” na kontrabasie.
W naszym przedszkolu zaprezentował dzieciom własną kolekcję starodawnych i obecnie używanych instrumentów muzycznych. Przedszkolaki miały okazję poznać historię, budowę i brzmienie akordeonu, bałałajki, banja mandolinowego, fletni pana, miniaturowej harmonijki ustnej, ligawki, mandoliny, okaryny i trąbki. Gość zaprezentował również swój talent multiinstrumentalisty, wykonując kilka znanych melodii na instrumencie klawiszowym, bałałajce i trąbce. Wszyscy świetnie bawili się przy utworach muzycznych z wykorzystaniem tych instrumentów.
Była to bardzo ciekawa lekcja muzyki.Pragniemy serdecznie podziękować Panu Romanowi Brochockiemu za wizytę i porcję uśmiechu oraz muzycznej radości.


Niecodzienna wizyta

20 października 2015 roku Miejskie Przedszkole nr 3 oraz Żłobek Miejski odwiedził Biskup Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus w towarzystwie swojego sekretarza ks. Tomasza Szmurło oraz proboszcza Parafii św. Jana Bosko Stanisława Stachala. Odwiedziny tak dostojnego Gościa to wyraz troski o wychowanie naszych dzieci w duchu wartości chrześcijańskich.
Cała społeczność naszej placówki powitała Księdza Biskupa przy dźwiękach pieśni „Bądź pozdrowiony gościu nasz…” Słowa powitania oraz podziękowania za obecność wśród nas złożyły Panie Dyrektorki Przedszkola oraz Żłobka. Również przedstawicielki Rad Rodziców obydwu placówek w ciepłych słowach powitały czcigodnego Gościa. Nie zabrakło również powitania oraz występu naszych wychowanków. Księdza Biskupa zachwyciła wyśpiewana przez wszystkich piosenka „Pełna chata” oraz taniec „Polka” w wykonaniu najstarszych przedszkolaków. Występ dla Biskupa uświetniła również gra na klarnecie w wykonaniu Pana Michała Soszki - nauczyciela rytmiki w naszych placówkach. Biskup okazał się bardzo szczerym i otwartym kapłanem. Skierował wiele ciepłych słów do dzieci, a także nie omieszkał zapytać o ich wrażenia związane z pobytem w przedszkolu. W krótkich rozmowach dowiedział się co dzieci lubią najbardziej, jak czują się w przedszkolu i w co lubią się bawić. Nasz dostojny Gość odwiedził również grupy żłobkowe. I tu okazało się, że jego osoba jest niezwykle przyjazna dziecku. Ksiądz Biskup „przybił piątkę” maluchom, zaśpiewał z najmłodszymi kołysankę oraz zatańczył z nimi ulubiony taniec „Boogie-woogie”. Nie zabrakło również ciepłych słów oraz błogosławieństwa dzieci. Ostatnim punktem wizyty było wspólne spotkanie pracowników z czcigodnym Gościem.
Te niecodzienne odwiedziny na długo zapadną w naszej pamięci. Zarówno rodzice, jak i pracownicy zapewnili księdza Biskupa, iż będą dbać o rozwój duchowy naszych dzieci w myśl słów świętego Jana Pawła II „Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera.” Błogosławieństwo Księdza Biskupa umocniło każdego z nas, a jego wizyta zapisana został nie tylko na kartach kroniki Żłobka i Przedszkola, ale również w sercach całej społeczności naszej placówki. Dziękujemy za ten czas spędzony w radosnej atmosferze oraz serdeczne słowa, które dodały nam otuchy w codziennej pracy. Życzymy Księdzu Biskupowi wielu tak radosnych chwil w Jego drodze kapłańskiej.


Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu

14 października 2015 roku w naszym przedszkolu odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość tą przygotowały dzieci z grupy „Misie” i „Wiewiórki”. W tym dniu przybyli do Nas wspaniali goście - panie emerytki, które pracowały w naszym przedszkolu. Nasi wychowankowie zaprezentowali się najlepiej jak umieli - nie zabrakło wierszy, piosenek oraz tańca. Po prezentacji dzieci głos zabrała Pani Dyrektor, która w imieniu własnym złożyła wszystkim zebranym życzenia z okazji DEN, do tych życzeń dołączyli się rodzice. Na zakończenie każdy z zaproszonych gości otrzymał mały upominek wykonany własnoręcznie przez dzieci. Ten wspaniały dzień na długo pozostanie nam w pamięci.


Cała Polska czyta dzieciom

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB – CZYTAJMY DZIECIOM!

Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika.

Cała Polska czyta dzieciom to – kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez nadawanie spotów reklamowych w mediach i inne działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie, Fundacja przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła
Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś.
Nasze przedszkole należy do klubu czytających przedszkoli i realizuje program „Cała Polska czyta dzieciom” we wszystkich grupach wiekowych. W ramach programu organizujemy wystawy książek w poszczególnych grupach (kąciki książkowe, tematyczne). Większość pozycji pochodzi z licznych zbiorów własnych przedszkola , nieustannie poszerzanych.
Bardzo miłym zwyczajem, propagowanym przez Panią Dyrektor jest obdarowywania dzieci książeczką w dniu jego urodzin lub imienin. W ramach cyklu spotkań pt.: ,,Cała Polska Czyta Dzieciom’’, rodzice , dziadkowie, rodzeństwo, absolwenci przedszkola oraz osoby znane w środowisku lokalnym przychodzą do przedszkola, czytają dzieciom ulubione bajki. . Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do włączenia się do Naszych działań przez cały rok szkolny.


Koncert „Dzieci Ojcu Świętemu”

9 października 2015 roku jak co roku w ramach Dnia Papieskiego nasze przedszkolaki wzięły udział w koncercie "Dzieci Ojcu Świętemu". Tego dnia na deskach sceny Sokołowskiego Ośrodka Kultury dzieci z grupy „Wiewiórki” z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały utwór „Kochamy Cię Janie Pawle II” oraz wspólnie z dziećmi z grupy „Misie" zatańczyły „Polkę”. Dzień Papieski dla dzieci był dniem wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który kochał i obdarzał je szczególną troską, poświęcał im wiele uwagi. Po koncercie dzieci udały się pod pomnik Jana Pawła II, aby w imieniu swoim, rodziców oraz wszystkich pracowników przedszkola oddać hołd Wielkiemu Polakowi. Pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.


Spotkanie z policjantem w "Wiewiórkach"

Wrzesień jest miesiącem, w którym przedszkolaki z naszego przedszkola poznawały podstawowe zasady bezpieczeństwa w przedszkolu, jak i poza nim. Jednak prawdziwym autorytetem dzieci w tej dziedzinie jest pan policjant.
We wtorek 29 września 2015 roku dzieci z grupy "Wiewiórki" odwiedził pan policjant z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, a zarazem rodzic jednego z naszych wychowanków. Pan Marcin m. in. przypomniał dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o wzmożonej ostrożności w kontakcie z osobą obcą. Pokazał przedszkolakom jak ochronić się przed atakującym psem stosując pozycję "żółwia". Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta oraz wykazały się znajomością numerów alarmowych i umiejętnością wezwania pomocy. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia jakim dysponuje policja w swojej codziennej pracy.
Na zakończenie pan policjant wręczył przedszkolakom upominki. Dzieci podziękowały panu Marcinowi za dobre rady oraz wręczyły prezent.
Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!


Na skrzyżowaniu – spotkanie z policjantami

23 września 2015 roku w trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków odbyło się spotkanie dzieci z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drogach. Panowie policjanci przypomnieli o zasadach bezpiecznego zachowania się na drodze, o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Zajęcia na temat bezpieczeństwa odbyły się na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i ul. ks. Bosco. Przedszkolaki pod okiem mundurowych poznały zasady poruszania się po przejściu dla pieszych. Dzieci z przechodzeniem przez jezdnię radziły sobie doskonale. Obejrzały także pokaz kierowania ruchem drogowym przez panów policjantów oraz zapoznały się z wyposażeniem jakim dysponuje policja w swojej codziennej pracy. Tego typu działania mają na celu wyrobienie wśród dzieci właściwych nawyków zachowania oraz uświadomienie, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do przedszkola. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom policji za wspaniałą współpracę i uatrakcyjnienie zdobywania wiedzy przez dzieci na temat ruchu drogowego oraz wykazanie troski o zachowanie bezpieczeństwa dzieci.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ustanowiony został przez Sejm w 2013 roku, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dziecka. Dzień ten obchodzony jest 20 września i jest świętem popularyzującym idee wychowania przedszkolnego. W naszym przedszkolu już na stałe został wpisany w harmonogram imprez przedszkolnych i obchodzony jest bardzo hucznie i radośnie. W tym roku święto wypadło w niedzielę, w związku z tym obchodziliśmy go 22 września. Tego dnia dzieci oraz pracownicy przedszkola ubrali się w stosowne kolory, które podkreślały przynależność do poszczególnych grup wiekowych. Grupa maluszków Muchomorki prezentowała się w białych strojach i muchomorkowych czapeczkach, czerwono było w drugiej grupie maluszków w Biedroneczkach. Na pomarańczowo ubrały się Misie, niebiesko było w Smerfach i Krasnalach. Kubusie prezentowały się w czerwonych kubraczkach, a różne odcienie zieleni można było zobaczyć w Wiewiórkach. Przedszkolaki dumne były ze swojego wyglądu. Po śniadaniu w doskonałych humorach wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Po powitaniu przez panią dyrektor i przedstawieniu celu spotkania dzieci odśpiewały hymn przedszkolaka. W dalszej części odbywały się zabawy ruchowe i różnego rodzaju konkursy. Dzieci recytowały wierszyki o tym jak wspaniale jest być przedszkolakiem i śpiewały znane piosenki takie jak: "Jestem sobie przedszkolaczek", "Kolorowe kredki" czy "Przedszkole drugi dom". Po obiedzie zaś wykonywały prace plastyczne oraz słuchały ulubionych bajek. W naszym przedszkolu święto dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać.


Sprzątanie świata

18 września 2015 roku dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Sokołowie Podlaskim wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". Tematem tegorocznej akcji jest "Wyprawa-poprawa". W ramach przedsięwzięcia dzieci chcą zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. Akcja zorganizowana była przez fundację "Nasza Ziemia" i Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim. Celem przedsięwzięcia "Sprzątanie świata'' jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie na rzecz ochrony środowiska. Przedszkolaki z uśmiechem sprzątały świat.Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2015/2016 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.

Kochane przedszkolaki!

Minął wakacji czas,
nasze przedszkole wita Was.
Na naukę i zabawę jest najwyższa pora,
wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.
Lalki w kącie już czekają,
klocki wszystkich Was wzywają.
A na półkach samochody,
już szykują się do drogi.
Lada dzień jest pierwszy września.
Wszyscy razem się spotkamy
i rok szkolny przywitamy!


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego