Aktualności - Przedszkole nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

Smerfy poznają regionalne potrawy kuchni podlaskiej

31. stycznia 2018 roku w ramach ogólnopolskiego projektu „Mały Miś Regionalista – przedszkolni badacze kultury i historii” dzieci z grupy „Smerfy” poznały na zajęciach wybrane potrawy regionalne Podlasia (chłodnik litewski, ciasto zwane sękaczem, potrawy z ziemniaka - takie jak babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, kartacze) oraz narzędzia wykorzystywane w kuchni przez nasze babcie i naszych dziadków. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną „Fartuszek kuchenny” oraz wspólnie z panią Kasią bawiły się przy piosence ludowej „Mam chusteczkę haftowaną”. Zabawa ta była grą nie tylko dziecięcą, ale również towarzyską. Zamieniły się także w „Małych kucharzy” bawiąc się ciastoliną. Chętnie wałkowały ciasto oraz wycinały ciasteczka foremkami o różnych kształtach. Zabawa ta dostarczyła dzieciom wiele radości. Tego dnia przedszkolaki również jadły potrawę regionalną - babkę ziemniaczaną przygotowaną przez panie kucharki.


Smerfy rozpoczęły projekt "Mały Miś Regionalista - przedszkolni badacze historii i kultury”

„Smerfy” rozpoczęły projekt „Mały Miś Regionalista - przedszkolni badacze historii i kultury” „Mały Miś Regionalista – przedszkolni badacze kultury i historii” to projekt skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, który towarzyszy prowadzonej w naszym przedszkolu innowacji pedagogicznej. W ramach innowacji realizowany jest w placówce międzynarodowy projekt edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” (edycja II), którego autorem jest Aneta Konefał - dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami. Bohaterem projektu jest miś Bruno, który wprowadza dzieci w świat literatury oraz zachęca do wspólnego czytania. Tegoroczna edycja została poszerzona m. in. o treści dotyczące edukacji regionalnej. W ramach projektu „Mały Miś Regionalista – przedszkolni badacze kultury i historii” do dzieci z grupy „Smerfy” przyszedł list od Misia Bruno. Pani Kasia odczytała przedszkolakom list, w którym Miś opisał 4 zadania, jakie dzieci mają zrealizować w czasie czterech miesięcy (od grudnia do marca):
1. „Jestem Lasowiakiem, a Ty?” - odkrywanie grupy etnograficznej, jej zwyczajów, strojów;
2. „Co tak pachnie?” - na tropie smaków regionalnych;
3. „Co wiesz o swoim mieście/swojej wsi?” - poznanie pochodzenia nazwy miejscowości, herbu, historii etc.;
4. „Kto dba o pamięć o naszych przodkach?” - spotkanie z regionalistą, wizyta w muzeum, skansenie lub wycieczka po miejscowości.
Następnie dzieci oglądały albumy z ilustracjami przedstawiającymi podlaską wieś. Pani opisała wygląd wiejskiej chaty, która była drewniana i pokryta strzechą, opowiedziała o tym, jakich narzędzi i przedmiotów ludzie używali dawniej, o zajęciach, jakie wykonywały kobiety wiejskie - było to przędzenie i tkanie. Do krosien kobiety siadały najczęściej zimą, tkały chodniki, a także prześcieradła, elementy garderoby, ścierki, ręczniki, obrusy, worki z lnu. Ponadto wieczorami wyszywały i haftowały, a także robiły wycinanki, które wykorzystywano do dekorowania wnętrza wiejskiej chaty. W czasie zajęć przedszkolaki oglądały również strój ludowy z regionu Podlasia, poznały poszczególne elementy stroju ludowego oraz nowe pojęcia, takie jak: nogawice, bryczesy, łapcie. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane tym co działo się w dawnych czasach. Z zaciekawieniem oglądały strój ludowy oraz przedmioty jakimi posługiwali się nasi dziadkowie. Poznawanie i kultywowanie tradycji ludowych naszego regionu odbyło się również poprzez zorganizowanie w grupie „Smerfy” kącika regionalnego. Dzieci wraz z rodzicami zaangażowały się w gromadzenie i przynoszenie do sali różnorodnych eksponatów dawniej wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, takich jak: wyroby drewniane, gliniane, z wikliny, elementy dekoracyjne, żelazka na duszę i rozżarzony węgiel drzewny, lampa naftowa, tara do prania ręcznego, rękodzieła ludowe: kapa i chodnik tkane na krosnach. Poprzez funkcjonowanie takiego kącika dzieci zdobywają nowe wiadomości i doświadczenia. Rozbudzona zostaje w nich chęć dalszego poznania, a w przyszłości na pewno kultywowania tradycji we własnych domach rodzinnych.


"Boże Narodzenie w malarstwie" - rozstrzygnięcie konkursu w SOK

30. stycznia 2018 roku w Galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Boże Narodzenie w malarstwie” oraz rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów. Z naszego przedszkola została wyróżniona praca Julii Uścińskiej z grupy „Muchomorki”. Serdeczne gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.


Sokołowska Kolęda - I miejsce dla Hani z grupy Krasnale

29. stycznia 2018 roku
w Galerii Dom w Sokolowskim Ośrodku Kultury laureaci tegorocznego festiwalu kolęd i pastorałek „Sokołowska Kolęda” odebrali nagrody i wyróżnienia. Z Miejskiego Przedszkola nr 3 sześcioletnia Hania Stach z grupy „Krasnale” zajęła I miejsce w kategorii Przedszkola. Zakwalifikowała się do „Kolędowego Serca Mazowsza” na eliminacje w Siedlcach. Nauczycielki i dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 gratulują Hani i życzą dalszych sukcesów.


Miś Timi z Annopola

26. stycznia 2018 roku w ramach międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” do naszego przedszkola przybył Miś Timi z Annopola. Na początku wizyty dzieci przywitały się z misiem i obejrzały jego Dzienniczek Podróży. Następnie pani z grupy przeczytała misiowi i dzieciom opowiadanie „Kubusiu cierpliwości – urodzinowe przyjęcie” W. Disneya. Po wspólnych, wesołych zabawach z dziećmi Miś Timi wyruszył w dalszą podróż.


Miś Słodziak z Olchowej

23. stycznia 2018 roku w ramach międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” do naszego przedszkola przybył z wizytą Miś Słodziak ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Olchowej – z Oddziału Przedszkolnego (woj. podkarpackie). Dzieci tego dnia z niecierpliwością otwierały kopertę, aby poznać nowego gościa i obejrzeć jego Dzienniczek Podróży.Następnie pani Kasia przeczytała misiowi i dzieciom wierszyki („Karmnik dla ptaków, „Grzybobranie”, „Psotny wietrzyk”) z tomiku wierszy Bożeny Mrozowskiej-Gozdołek pt. „Jesienne skarby”. Zostały także zaprezentowane przedszkolakom książeczki dla dzieci lokalnych poetów, którzy w swojej twórczości m. in. opisują Podlasie: pani Bożeny Mrozowskiej-Gozdołek – poetki, opiekunki Klubu Literackiego „Erato” działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim, pani Ireny Filipczuk – poetki i malarki oraz pana Franciszka Kobryńczuka – poety i bajkopisarza. Na koniec pobytu misia w naszym przedszkolu dzieci odbiły na pamiątkę swoje paluszki na kartce, którą pani dołączyła do wypełnionego dzienniczka podróży. Następnie spakowany w kopertę miś wyruszył w kolejną podróż do Tarnowa, a my z niecierpliwością czekamy na następnego podróżnika.


26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W tym roku nasze przedszkole po raz kolejny włączyło się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to już 26 Finał WOŚP „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych wychowanków, podjęliśmy się zbierania datków do finałowych puszek tylko na terenie naszego przedszkola. Nasze przedszkolaki razem z paniami nauczycielkami na ten szczytny cel zbierały pieniążki 10, 11 i 12 stycznia 2018 roku. Podczas 26. Finału WOŚP w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim około godziny 13:30 odbyły się występy sokołowskich przedszkoli. Naszą placówkę reprezentowała dziesięcioosobowa grupa sześciolatków z grupy „Krasnale”, która zatańczyła „Polkę”. Po występach odbyła się licytacja prac plastycznych przygotowanych przez dzieci. Pracę plastyczną przedstawiającą zimowy las wykonała Zuzia Materska z grupy „Krasnale”. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Babciom, Dziadkom dzieci przedszkolnych i żłobkowych za wsparcie finansowe podczas kwesty prowadzonej w naszym przedszkolu.


"Bezpieczne ferie zimowe" - spotkanie z policjantem w Smerfach

Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w przedszkolu, jak i w czasie wolnym od zajęć przy współpracy rodziców - policjantów w środę 10 stycznia 2018 roku odbyło się w grupie „Smerfy” spotkanie nt. „Bezpieczne ferie zimowe”. Kierownik Posterunku Policji w Nurze st. asp. Marcin Uściński - tata Janka, omówił zagrożenia czyhające na dzieci w trakcie ferii zimowych z wykorzystaniem ilustracji. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Przypomniał także podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz uświadomił przedszkolakom, jak ważne jest podróżowanie dziecka w foteliku samochodowym oraz noszenie elementów odblaskowych. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi upominek.


Spotkanie opłatkowe

W dniach 03-12 stycznia 2018 roku odbyły się w naszym przedszkolu Jasełka połączone z Dniem Babci i Dziadka. Uroczystość w poszczególnych grupach przybrała różnorodną formę. I tak w większości grup głównymi atrakcjami były dzieci, natomiast w grupie „Krasnale” mieliśmy okazję podziwiać grę aktorską rodziców. Również w występ dzieci grup 5-letnich zaangażowali się rodzice. W „Muchomorkach” podziwialiśmy śpiew mam – chórzystek, a w „Biedronkach” gitarowy akompaniament jednego z tatusiów. Jednak główną atrakcją byli mali artyści we wspaniałych strojach na tle pięknej bożonarodzeniowej dekoracji, którzy zaangażowali się w odtwarzane przez siebie role. Dziadkowie zostali obdarowani przez dzieci własnoręcznie wykonanymi upominkami. Po występie wszyscy uczestnicy uroczystości łamiąc się opłatkiem złożyli sobie noworoczne życzenia i zasiedli do poczęstunku. Uroczystość w poszczególnych grupach uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta. Mieliśmy zaszczyt gościć zastępcę Burmistrza miasta Sokołowa Podlaskiego pana Krzysztofa Dąbrowskiego, panią skarbnik Grażynę Grądzka i panią sekretarz Marię Truszkowską. Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, poczęstunku i ufundowanie upominków dla dzieci.


Zajęcia otwarte z rodzicami w Kubusiach z panią Ewą Zielińską

Zajęcia otwarte z rodzicami w Kubusiach z edukacji matematycznej. Edukację matematyczną dzieci należy widzieć szeroko. Musi być połączona z intensywnym rozwojem myślenia, z kształtowaniem odporności emocjonalnej, ćwiczeniem pewnych umiejętności matematycznych. Istotna jest także świadomość tego w jaki sposób dzieci się uczą. Nie należy dzieci uczyć przy pomocy słów poprzez wyjaśnianie, tłumaczenie, opowiadanie. Największą wagą w edukacji matematycznej są osobiste doświadczenia dziecka. One rozwijają myślenie, hartują dziecięcą odporność, tworzą pojęcia i doskonalą umiejętności. W trakcie tych doświadczeń dziecko musi mówić. Dnia 8 stycznia w grupie dzieci sześcioletnich Kubusie odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami właśnie z edukacji matematycznej. Zajęcia prowadziła wieloletnia nauczycielka wychowania przedszkolnego, współautorka programów edukacyjnych, publikacji dla nauczycieli, pakietów, pomocy i zabawek edukacyjnych oraz autorka artykułów dla rodziców pani Ewa Zielińska. Na zajęciach byli obecni również nauczyciele pracujący w naszych miejskich przedszkolach dla których po zajęciach odbyły się warsztaty matematyczne, które w jakimś stopniu podniosą kwalifikacje i posłużą w urozmaicaniu codziennych zajęć z edukacji matematycznej dla dobra naszych dzieci.


Sokołowska Kolęda

9. stycznia 2018 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się trzecia edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek - Sokołowska kolęda. Celem Festiwalu jest popularyzacja zwyczaju związanego z kolędowaniem i tradycji rodzinnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia poprzez prezentacje kolęd, pastorałek i piosenek świąteczno-noworocznych. W konkursie brały udział wszystkie sokołowskie przedszkola oraz przedszkola gminne. Nasze przedszkole reprezentowała Hania Stach z grupy „Krasnale”, która odniosła wielki sukces zajmując I miejsce. Hani gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Dziewczynka z zapałkami - przedstawienie

Dnia 04. stycznia 2018 roku dzieci z grup 5 i 6 – letnich wzięły udział w cyklicznym spotkaniu „ Z bajką przez świat” w ZS.NR 1. Tym razem obejrzeliśmy bajkę „Dziewczynka z zapałkami ”w wykonaniu teatralnej grupy „Sposób na teatr”. Unowocześniona interpretacja tej znanej bajki nawiązywała do przygotowań przedświątecznych w dzisiejszych, zabieganych czasach, gdzie praca w korporacji przesłania takie wartości jak rodzina, tradycje świąteczne, miłość, przyjaźń a udział w Wigilii i spotkanie z rodziną traci ważność. Obejrzana bajka skłoniła dzieci do refleksji i stwierdzenia co w życiu jest ważne, potrzebne i nigdy nie straci na wartości. Wśród występujących aktorów byli absolwenci naszego przedszkola. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.


Orszak Trzech Króli

6. stycznia 2018 roku po raz drugi odbył się w Sokołowie Podlaskim Orszak Trzech Króli. W tym roku wędrowaliśmy do stajenki pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich – wszyscy do stajenki”. Orszak wyruszył o godzinie 10.30 z Parku Przemysłowego przy OSP Cukrownia. Idąc ulicą Wolności pod Sokołowski Ośrodek Kultury orszak minął trzy scenki, w których opowiedziana została ewangeliczna historia o tym jak Trzej Mędrcy ze Wschodu podążają za gwiazdą by w ubogiej betlejemskiej szopie odkryć prawdziwego Boga. Nasza placówka również przyłączyła się do tej uroczystości. Dzieci wraz z rodzicami podążały za Królem Azjatyckim, chcąc spędzić ten wyjątkowy dzień na wspólnym śpiewaniu i kolędowaniu.


Jasełka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6

W przedświąteczny czwartek sześciolatki z grupy Kubusie i Krasnale zostały zaproszone przez dyrektora pana Kazimierza Soszkę do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 na Jasełka pt.,, Podróż do Betlejem”. Jasełka zostały przygotowane przez gimnazjalistów i uczniów Szkoły Podstawowej pod kierunkiem nauczycieli tej placówki. Dzieci mogły przypomnieć sobie historię narodzin Pana Jezusa. Spotkaniu towarzyszyło również wspólne kolędowanie. Przedszkolakom bardzo podobała się oprawa muzyczna, której przewodniczył znany dzieciom z zajęć rytmiki pan Michał Soszka oraz stroje aktorów. Przedstawienie uświadomiło wszystkim, że pogoń za pieniędzmi i pęd życia nie powinny stanowić sensu naszego ziemskiego bytu bo są wyższe wartości o które warto i należy zabiegać. Zrozumiały, że w życiu najcenniejsza jest rodzina, wrażliwość na krzywdę oraz niedolę ludzi ubogich. Wspaniałą niespodzianką okazała się również wizyta Świętego Mikołaja i Śnieżynek Mikołajek oraz mikołajkowe czekoladki , którymi Mikołaj obdarowywał dzieci. Po zakończeniu Jasełek dzieci miały okazję zwiedzić szkołę, zajrzeć do sali gimnastycznej, siłowni i poszczególnych klas w których spotkały absolwentów naszego przedszkola z którymi rozmowom nie było końca. Niech ta cudowna atmosfera towarzyszy wszystkim w każdym dniu naszej wspólnej pracy, a co dzień spełniały się życzenia wypowiedziane i wyśpiewane w tym dniu.Niech cudowna moc
Wigilijnego Wieczoru
przyniesie spokój i radość.
Niech każda chwila
Świąt Bożego Narodzenia
żyje własnym pięknem,
a Nowy Rok 2018 obdarowuje Wszystkich
pomyślnością i szczęściem.


Wszystkim Rodzicom i Dzieciom najserdeczniejsze życzenia świąteczne składają Dyrektor Jolanta Krysiak oraz Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 3.
Wizyta Misia Jutka z Jutrosina

19 grudnia 2017 roku
w ramach międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” do przedszkola przybył z wizytą kolejny misiowy podróżnik - Miś Jutek z Przedszkola w Jutrosinie (woj. wielkopolskie). Miś odwiedził grupę „Smerfy”.  D zieci przywitały się z misiem, obejrzały jego Dzienniczek Podróży oraz o dnalazły na mapie Polski miejscowość, z której przyjechał miś.  Następnie pani Kasia wspólnie z rodzicem
mamą Bartka przeczytały misiowi bajkę „Pracownia Świętego Mikołaja”.  W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia dzieci z wychowawczynią ułożyły dla misia świąteczne życzenia, które wpisały do Dzienniczka Podróży.  M iś Jutek wyściskany i zapakowany w kopertę wyruszył w dalszą podróż do kolejnego przedszkola, czyli do Tarnowa. Szczęśliwej podróży misiu!Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”

18 grudnia 2017 roku grupy starsze wybrały się do SOK na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Koncert „Sokołowianie z kolędą” wprowadził dzieci w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały przepięknych kolęd i pastorałek i w prawdziwie świątecznym nastroju opuściły salę widowiskową. Serdecznie dziękujemy za bardzo miłe spotkanie oraz za ciepłą atmosferę.


Podsumowanie uczestnictwa przedszkola w VII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”

Nasze przedszkole już po raz siódmy brało udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh". Program ten stawia sobie za cel nauczenie jak największej grupy dzieci zasad higieny jamy ustnej. W ramach realizacji założeń programu w grudniu przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych przeprowadzonych przez nauczycielki we wszystkich grupach wiekowych. Inspiracją do zajęć były dostarczone scenariusze oraz plansze edukacyjne. W zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie: Pastusie
Milky, Lilly, Billy oraz Zębuś, Szczotkuś, Robaczek Próchniaczek i Barney. Podczas zajęć dzieci uczyły się m. in. jak prawidłowo dbać o zęby i nie dopuścić do spotkania z Robaczkiem Próchniaczkiem, dlaczego należy chodzić do dentysty, co należy jeść, by mieć zdrowe zęby, obejrzały filmy edukacyjne dotyczące higieny jamy ustnej oraz kolorowały obrazki z bohaterami. Zdobyta przez dzieci wiedza przy wspierającej postawie rodziców oraz nauczycieli pozwoli im uniknąć poważnego problemu jakim jest próchnica.Wizyta Misi Śnieżynki Lusi z Sosnowca

14 grudnia 2017 roku
w ramach międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” do dzieci 3-letnich z grupy „Smerfy” przybyła z wizytą Misia Śnieżynka Lusi z Przedszkola Miejskiego Nr 45 z Sosnowca (woj. śląskie).   Dzieci tego dnia z niecierpliwością otwierały kopertę, aby poznać nowego gościa i obejrzeć jego Dzienniczek Podróży. Pani Kasia wspólnie z rodzicem - mamą Pawełka przeczytała misiowi zbiór wierszy pt. „Kaczka
dziwaczka i inne wiersze” autorstwa Jana Brzechwy. Drugiego dnia   Misia Lusi wspólnie z dziećmi bawiła się i zjadła obiadek. Na koniec pobytu misia w naszym przedszkolu dzieci z grupy „Smerfy” odbiły na pamiątkę swoje paluszki na kartce, którą pani dołączyła do wypełnionego dzienniczka podróży. Po zrobieniu wspólnej fotografii i wklejeniu jej do dzienniczka spakowany w kopertę miś wyruszył w kolejną podróż, a my z niecierpliwością czekamy na następnego podróżnika.


Wycieczka do wioski Św. Mikołaja


11 grudnia 2017 roku w poniedziałkowy poranek dzieci z grupy ,,Krasnale” i ,,Kubusie’’ wybrały się na niezwykłą wycieczkę do wioski św. Mikołaja, która znajduje się obok Białegostoku. Przedszkolaków przywitali pomocnicy św. Mikołaja. Oprowadzili wycieczkowiczów po domowym zoo, w którym Mikołaj hoduje rożne zwierzęta tj. jelonki, sarenki, kangury, strusie, małpki, papugi itp. Przedszkolaki zwiedziły Magazyn Prezentów i Chatkę św. Mikołaja. Pomocnicy Mikołaja ugościli dzieci pysznymi piernikami i świątecznym napojem. W Pałacu Elfów starszaki wzięły udział w warsztatach artystycznych. Następnym punktem programu było pisanie listu do św. Mikołaja. Zmęczone przedszkolaki zjadły pyszny obiad, a po otrzymaniu listów Mikołaj spełnił życzenia dzieci wręczając wymarzone prezenty. Radość  obdarowanych była ogromna. Zmęczone, ale bardzo szczęśliwe wróciły do przedszkola.Zajęcia otwarte w „Krasnalach”

8 grudnia 2017 roku w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem zajęć było zaprezentowanie umiejętności matematycznych dzieci. Najlepsi mieli możliwość otrzymania dyplomu Mistrza Matematyki. W drugiej części zajęć z powodu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci wspólnie z rodzicami zgodnie z tradycją ozdabiały bombki bożonarodzeniowe, później odbyło się wspólne dekorowanie choinki. Podsumowując zajęcia pani dyrektor Jolanta Krysiak wręczyła dzieciom dyplomy i upominki. Spotkanie upamiętniono na zdjęciu.Mikołajki

6 grudnia 2017 roku
 w godzinach porannych przybył do naszego przedszkola Święty Mikołaj. Na jego wizytę wszystkie dzieci czekały z niecierpliwością. Przybyłego gościa przedszkolaki przywitały piosenkami i wierszykami.
Po wspólnych wesołych zabawach  oraz  zapewnieniach dzieci, że były grzeczne zarówno w domu jak i w przedszkolu Mikołaj obdarował je wspaniałymi prezentami.


„Muchomorki” w Wiosce Świętego Mikołaja

W dniu 04. grudnia 2017 roku dzieci z grupy „Muchomorki” odwiedziły Wioskę Świętego Mikołaja w „Majątku Howieny” w Pomigaczach. Wspólnie z Elfami spędziły czas ze Świętym Mikołajem, który wręczył wszystkim wspaniałe prezenty, następnie bawiły się i tańczyły z Jego pomocnikami. Po grach i zabawach przyszedł czas na wypicie rozgrzewającego napoju oraz kosztowanie świątecznych pierniczków. Elfy mieszkające w wiosce zaprosiły dzieci do wspólnych warsztatów artystycznych. Po skończonych pracach „Muchomorki” napisały list do Świętego Mikołaja, który został opieczętowany i wrzucony do mikołajowej skrzynki pocztowej. Elfy czytały dzieciom piękną bajkę o tematyce świątecznej, następnie w chacie pomocników Mikołaja dzieci ubierały choinkę oraz otrzymały Certyfikat Honorowych Gości Wioski Św. Mikołaja. Pod nieobecność Mikołaja weszły do Jego domu i zobaczyły jak On mieszka, co je, co robi w wolnym czasie, gdzie przyrządza pyszne pierniczki, a także gdzie śpi. Zobaczyły magazyn z prezentami, samochód i sanie Świętego, oraz zaczarowane renifery. Na koniec pobytu Elf pokazał dzieciom zwierzęta zamieszkałe w wiosce. Czas spędzony w Wiosce Świętego Mikołaja upłynął dość pracowicie, dzieci mogły poczuć magię nadchodzących Świąt, przenieść się do Świątecznej Krainy pełnej niespodzianek.


Przedstawienie "O Misiu Rozbójnisiu"


W  poniedziałek 04. grudnia 2017 roku w naszym przedszkolu  gościliśmy uczniów klas I wraz ze swoimi nauczycielami oraz Dyrekcją z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 i Publicznej  Szkoły Podstawowej nr 1. Było to już kolejne spotkanie w ramach współpracy ze szkołami . Tym razem 5-latki z grupy Biedronki zaprosiły pierwszaków  z obu szkół na przedstawienie „ O Misiu  Rozbójnisiu”,  dzieci zaprezentowały inscenizację bajki ,którą przygotowały na Dzień Pluszowego Misia. Piękna scenografia, wspaniała gra małych aktorów, zabawne sytuacje sprawiły, że przedstawienie bardzo wszystkim się podobało. Należy podkreślić, że Biedroneczki w przygotowanie przedstawienia włożyły wiele pracy i zaangażowania, które nie tylko sprawiło im wiele radości, ale również zachwyciło naszych gości. Podczas występu dzieci zaśpiewały kilka piosenek mówiących o najważniejszych wartościach w życiu takich jak: przyjaźń, szacunek, dobro, piękno, pomoc słabszym. Przedstawienie miało wprawdzie humorystyczny charakter jednak z ważnym przesłaniem.  Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli występy młodszych kolegów.  Na zakończenie Misiowa mama z Misiem Rozbójnisiem poczęstowali wszystkich słodką niespodzianką. Mamy nadzieję , że nasza współpraca będzie dalej się rozwijała na wielu płaszczyznach i przybliży  dzieciom szkołę.Wizyta Misia Łatka z Jeleniej Góry

1 grudnia 2017 roku
w ramach międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” do dzieci 6-letnich z grupy „Kubusie” przybył z wizytą Miś Łatek z Przedszkola w Jeleniej Górze. Na początku wizyty dzieci przywitały się z misiem i dowiedziały się z jakiego miasta pochodzi. Następnie rodzice naszych dzieci przeczytali Łatkowi kilka pięknych bajek. Miś uczestniczył również w wesołych zabawach w grupie „Kubusie”. Po zrobieniu wspólnej fotografii i wklejeniu jej do dzienniczka, spakowany w kopertę Miś Łatek wyruszył w kolejną podróż.


Sferyczne kino

W dniu 30. listopada 2017 roku w naszym przedszkolu odbył się seans dla dzieci
pokaz kina sferycznego. Wszystkie dzieci z grup przedszkolnych miały okazję obejrzeć  w pozycji leżącej lub siedzącej filmy dostosowane do grup wiekowych w technologii 3D bez konieczności zakładania  specjalnych okularów. W zamkniętej kopule bajki edukacyjne  o tematyce kosmicznej otaczały naszych podopiecznych ze wszystkich stron. Dzieci były zachwycone prezentacją w formacie 360 stopni  i niechętnie opuszczały czarodziejską kopułę.Rozstrzygnięcie konkursu Jesienna gra planszowa

Dnia 29. listopada 2017 roku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastyczno-technicznego pt. Jesienna gra planszowa organizowanego przez Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim. W konkursie tym brały udział nasze przedszkolaki Wiktoria Pomarańska z grupy Kubusie i Karol Skrzeczkowski z grupy Krasnale przygotowując ciekawe gry planszowe przy niewielkiej pomocy swoich pań z grup. Dzieci za swoje prace zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. Naszym zdolnym przedszkolakom gratulujemy pomysłowości i życzymy dalszych sukcesów.


ZAJĘCIE OTWARTE W GRUPIE „BIEDRONKI”

W dniu 29. listopada 2017 roku odbyło się zajęcie otwarte w grupie dzieci 5-letnich „Biedronki”. Zajęcia otwarte to forma współpracy przedszkola z rodzicami, podczas której mają oni możliwość zapoznania się ze sposobami pracy nauczyciela i ich dzieci. Ale chyba najważniejsze jest stworzenie rodzicom możliwości śledzenia postępów własnego dziecka w zakresie osiągania sprawności: umysłowych, ruchowych, muzycznych i plastycznych. Taka forma daje bowiem możliwość obserwacji całej grupy dzieci w naturalnych warunkach przedszkola. Dzięki zajęciom otwartym rodzice mogą zaobserwować tempo rozwoju własnego dziecka i porównać jego umiejętności z tym , co prezentują rówieśnicy.
Na wstępiedzieci zaprezentowały inscenizację bajki „O Misiu Rozbójnisiu ”którą przygotowały na Dzień Pluszowego Misia.Piękna scenografia, wspaniała gra małych aktorów, zabawne sytuacje sprawiły, że przedstawienie bardzo wszystkim się podobało. Należy podkreślić, że Biedroneczki w przygotowanie przedstawienia włożyły wiele pracy i zaangażowania, które nie tylko sprawiło im wiele radości, ale również zachwyciło rodziców. Podczas występu dzieci zaśpiewały kilka piosenek mówiących o najważniejszych wartościach w życiu tj: przyjaźń, szacunek, dobro, piękno, pomoc słabszym. Przedstawienie miało wprawdzie humorystyczny charakter jednak z ważnym przesłaniem. W drugiej części spotkania nauczycielki zaproponowały wszystkim zabawy z wiatrakiem matematycznym, innowacyjnym  narzędziem do nauki matematyki. Podczas wspólnej zabawy dzieci rozwijały typowo matematyczne umiejętności miedzy innymi: orientację w przestrzeni, rytmy, liczenie, klasyfikowanie czy intuicję geometryczną. Dzieci w trakcie zabawy wyrażały własną ekspresję, współpracowały w grupie, budowały pozytywne emocje i wyzwalały energie.  W dalszej części spotkania dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej, dzieląc wyrazy na sylaby, głoskując i przyporządkowując wyrazy  zaczynające się poznaną głoską do poznanej litery. Rodzice z zapałem brali udział w działaniach dzieci, wspierali je, pomagali, rywalizowali i wspólnie się bawili, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczne. Serdeczne  zapraszamy  do dalszej współpracy.Wizyta Misia Karolka z Annopola

27 listopada 2017 roku
w ramach międzynarodowego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” do dzieci 3-letnich z grupy „Smerfy” przybył z wizytą Miś Karolek z Przedszkola z Annopola (woj. lubelskie).  Dzieci tego dnia z niecierpliwością otwierały kopertę, aby poznać nowego gościa i obejrzeć jego Dzienniczek Podróży.Pani Kasia wspólnie z rodzicami: mamą Lenki, Bartka oraz Igorka przeczytała misiowi m. in. zbiór zabawnych historyjek dla najmłodszych pt. „Bajki przedszkolaka” autorstwa Anny Majorczyk. Drugiego dnia   miś wspólnie z dziećmi zjadł obiadek, wziął udział w akcji „Góra Grosza”, pomagając przedszkolakom w zbiórce pieniędzy. Przekonał się, że pomaganie innym sprawia wiele radości i jest niezwykle proste. Na koniec pobytu misia w naszym przedszkolu dzieci z grupy „Smerfy” odbiły na pamiątkę swoje paluszki na kartce, którą pani dołączyła do wypełnionego dzienniczka podróży. Po zrobieniu wspólnej fotografii i wklejeniu jej do dzienniczka spakowany w kopertę miś wyruszył w kolejną podróż, a my z niecierpliwością czekamy na następnego podróżnika.Ruszyła ogólnopolska akcja „Góra Grosza”

Ruszyła  XVIII edycja  ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Nasze przedszkole jak co roku przyłącza się do tej akcji, która trwać będzie od 27.11.2017r. do 02.01.2018 r. Celem akcji „Góra Grosza” jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzeniu takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego. Akcja polega na zbiórce monet groszowych (od 1 gr. do 50 gr.). Możliwa jest zbiórka większych nominałów, jednakże dla organizatorów akcji podstawowym celem jest uświadomienie dzieciom, że najdrobniejsze monety, zebrane w tak dużej liczbie, stworzyć mogą ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu kolegom i koleżankom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Zapraszamy do uczestnictwa.Międzynarodowy projekt „Mały miś w świecie wielkiej literatury” edycja II

24 listopada 2017 roku
nasze przedszkole przystąpiło do II edycji Ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.  Jego autorem jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej.
Zadaniem uczestników pro jektu  jest wcześniejsze wytypowanie misia, który wyruszy w podróż po Polsce, by wspólnie z przedszkolakami z innych placówek promować czytelnictwo. Każdemu wysłanemu misiowi towarzyszyć będzie „Dziennik podróży misia”, w którym przedszkolaki wspólnie z nauczycielem wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, dedykację na pamiątkę oraz wklejają zdjęcie swojej grupy.
Naszą placówkę reprezentować będzie Miś Kajtek. Podczas jego nieobecności przybędzie do naszej placówki sześć misiów z: Tarnowa, Będziemyśla, Jutrosina, Sosnowca, Jeleniej Góry i Annopola. Misie będą bawić się z przedszkolakami, zwiedzać przedszkole, ale przede wszystkim będą słuchać bajek.
Przedszkolaki były bardzo podekscytowane obecnością misia Kajtka. Każdy chciał przytulić się do niego, posadzić na kolanach i szepnąć mu coś do uszka.
Po zrobieniu wspólnej fotografii dzieci  z grupy „Smerfy” i „Kubusie” wybrały się na pocztę, by wysłać naszego Misia Kajtka do Przedszkola Publicznego nr 20 z Tarnowa.  Czekamy z utęsknieniem na jego powrót do przedszkola, ale też jesteśmy bardzo ciekawi co go spotka w tej podróży.
Wierzymy, że udział w projekcie przyniesie wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęci do czytania oraz przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania nowych ludzi.24 listopada 2017 roku nasze przedszkole przystąpiło do realizacji II gminnej edycji Międzynarodowego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego autorem jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej.

Zadaniem uczestników projektu jest wytypowanie misia, który wyruszy w podróż po gminie Sokołów Podlaski, by wspólnie z przedszkolakami z innych placówek promować czytelnictwo. Każdemu wysłanemu misiowi towarzyszyć będzie „Dziennik podróży misia”. To w nim dzieci z przedszkoli, do których zawędruje miś będą zapisywały wspólne chwile z maskotką: wklejały zdjęcie swojej grupy oraz pamiątkową dedykację, odbijały również swoje paluszki na kartce oraz wpisywały samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona, a co najważniejsze wychowawca grupy wpisze tytuł książeczki, jaką przeczytali wspólnie misiowi, który ich odwiedził.

W tym roku szkolnym naszą placówkę reprezentować będzie Miś Lucek. Podczas jego nieobecności przybędzie do naszej placówki osiem misiów z przedszkoli i żłobka, uczestniczących w edycji gminnej, które będą się bawić z przedszkolakami, zwiedzać przedszkole, ale przede wszystkim będą słuchać czytanych bajek.

Patronat honorowy nad projektem „Mały miś w świecie wielkiej literatury”

II edycja gminna objęli:


- Maria Koc
Wicemarszałek Senatu RP
- Waldemar Kraska
Senator RP
- Bogusław Karakula
Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski
- Marcin Pasik
Wójt Gminy Sokołów Podlaski
- Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Partner medialny projektu:
-
Bliżej Przedszkola

Instytucja wspierająca:

Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach - Filia w Sokołowie Podlaskim

Główny patronat medialny objęło: Życie Sokołowa.


Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością


Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego powstała publikacja skierowana do rodziców dziecka, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę oraz do opiekunów wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. W przygotowaniu Informatora uczestniczyli m.in. pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Celem Mazowieckiego Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka  Niepełnosprawnością jest przekazanie rodzicom i opiekunom pełnej wiedzy o systemie wsparcia w zakresie specjalistycznej opieki medycznej, psychologicznej oraz społecznej.

W publikacji zamieszczone zostały wskazówki dotyczące opieki, wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji dziecka jak i zasad orzekania o niepełnosprawności. Opisany został również zakres pomocy socjalnej w postaci świadczeń, ulg i uprawnień zagwarantowanych przez państwo (np.: dofinansowanie z PFRON, możliwość korzystania z turnusów rehabilitacyjnych). Informator ma także ułatwić osobom zainteresowanym dotarcie do właściwych instytucji działających na terenie Mazowsza.

Wybór przedszkola czy szkoły dla dziecka niepełnosprawnego to zawsze trudna decyzja dla rodziców. Jestem przekonana, że ten poradnik będzie dla rodziców ważnym źródłem informacji i wsparciem w wybraniu najwłaściwszej ścieżki edukacyjnej dla każdego ucznia - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.


W części poradnika poświęconej edukacji, pracownicy Kuratorium opracowali najważniejsze informacje dotyczące m.in.: edukacji włączającej, integracyjnej i specjalnej, indywidulanego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET), indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidulanego nauczania, a także pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przestawili również, w jaki sposób oraz kiedy dokonuje się odroczenia obowiązku szkolnego.

Opieka rodzinna obecnego rządu Rzeczypospolitej Polskiej zmierza do zapewnienia szerokiego dostępu do skoordynowanej opieki medycznej, ośrodków wczesnej interwencji oraz do wczesnej rehabilitacji, czego przykładem jest między innymi ustawa Za Życiem.Zapewnienie kompleksowej opieki dla dzieci z niepełnosprawnością jest jednym z priorytetów regionalnej polityki zdrowotnej w województwie mazowieckim.

Mazowiecki Informator ma przyczynić się do wsparcia rządowego programu ,,Za Życiem”, który ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Program zakłada podniesienie jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększenie efektywności i dostępności do rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu.


W dniach 21 – 14 listopada 2017 roku w naszym przedszkolu została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz 24 letniego Michała.


Michał Wierzbicki to instruktor Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim, jako wolontariusz z pasją angażował się w pracę społeczną i pomoc innym. 22 lipca 2017 roku wskutek nieszczęśliwego wypadku doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa. Wiotkie porażenie czterokończynowe z zaburzeniami czucia oraz niewydolność oddechowa sprawiły, że został całkowicie unieruchomiony. Przeszedł skomplikowaną operację, po której rozpoczął intensywną rehabilitację.
Podczas zbiórki pieniędzy w przedszkolu wywieszony został plakat o koncercie charytatywnym „Serce dla Harcerza” – pomóżmy wstać Michałowi, który odbył się 22 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Zachęcaliśmy rodziców do zakupu biletów na koncert a tym samym wsparciu dla Michała.
W imieniu Michała, jego rodziny i przyjaciół oraz Komitetu Społecznego –„Serce dla Harcerza” – pomóżmy wstać Michałowi serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, babciom i dziadkom dzieci przedszkolnych oraz pracownikom naszego przedszkola za wsparcie finansowe podczas kwesty.
Zebrane środki finansowe będą przeznaczone na rehabilitację Michała.


„Muchomorki” w Urzędzie Miasta.

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym w dniu 24
. listopada 2017 roku dzieci z grupy „Muchomorki” uatrakcyjniły swoim występem teatralnym „Kolorowa Jesień” Sesję Rady Miasta, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim.                                             
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Panu Burmistrzowi Miasta Bogusławowi Karakuli
oraz Panu Przewodniczącemu Rady Miasta Waldemarowi Hardejowi.


Święto Pluszowego Misia

Mały, duży, bury czy różowy z kokardką lub w kubraczku. Każdy przedszkolak posiada własnego pluszowego misia. Jest to jedna z popularniejszych zabawek,która kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. Miś jest wyjątkowy, dlatego ma  też swoje święto, które  obchodzimy na całym świecie 25 listopada. W naszym  przedszkolu Święto Pluszowego Misia obchodzone było
23 listopada. Każda grupa przygotowała portret ulubionego misia dowolną techniką. Wśród nich znalazły się: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Śpioszek, Misia Strojnisia, Pluszowy Miś i Misia Pysia, która nadal zaprasza do czytania dzieciom w przedszkolu. Wykonane przez poszczególne grupy portrety stworzyły wspaniałą, niepowtarzalną misiową galerię. Kulminacją obchodów tegorocznego Święta Pluszowego Misia było przygotowanie  inscenizacji do bajki Przygoda Misia Rozbójnisia, którą zaprezentowały dzieci z grupy Biedronki. Piękna scenografia, wspaniała gra małych aktorów, zabawne sytuacje sprawiły, że przedstawienie bardzo wszystkim się podobało. Należy podkreślić,że dzieci 5-letnie w przygotowanie przedstawienia włożyły wiele pracy i zaangażowania, które nie tylko sprawiło im wiele radości, ale również zachwyciło oglądających. Mieliśmy przyjemność wśród widowni  gościć Panią Grażynę Grądzką- Skarbnik Urzędu Miasta. Po obejrzeniu  przedstawienia dzieci wspólnie bawiły się przy ulubionych przebojach o misiach. Na zakończenie imprezy odbył się w grupach poczęstunek a dzieci otrzymały słodkie niespodzianki i kubusiowy soczek. Był to niezwykły dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji.
Podstawowym celem wychowania przedszkolnego jest wspieranie całościowego rozwoju dziecka w toku gromadzenia doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. Już od najmłodszych lat jest ważne wpajanie takich wartości jak przyjaźń, szacunek dla drugiej osoby czy pomoc słabszym. Dlatego też przedstawienia z morałem, czy z przesłaniem przyczyniają się do wychowania mądrych i wartościowych ludzi."Wiewiórki" z wizytą w salonie fryzjerskim

22. listopada 2017 roku
dzieci z grupy „Wiewiórki” wybrały się do salonu fryzjerskiego. Wizyta, jakich planowanych jest kilka w bieżącym roku ma na celu poznawanie zawodów rodziców naszych wychowanków. Mama Amelki przybliżyła nam tajniki zawodu fryzjerskiego. Dzieci miały okazję doświadczyć niektórych zabiegów dokonywanych w salonie. W pięknych fryzurach i doskonałych nastojach wróciły do przedszkola. Dziękujemy serdecznie pani Gabrysi za poświęcony nam czas, wspaniałe uczesania oraz słodkie upominki dla dzieci.


"Kopciuszek" w Sokołowskim Ośrodku Kultury


21. listopada 2017 roku w SOK z okazji  Dnia Postaci z Bajek odbyło się przedstawienie Kopciuszek w wykonaniu Harcerzy  przedstawienie to mogły obejrzeć  5 i 6 latki  z naszego przedszkola. Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w grane przez siebie role, poszczególni aktorzy prezentowali swoje  postacie  w sposób wyrazisty z humorem,  operując gestem oraz piękną dykcją.  Piękne kostiumy, doskonale dobrana muzyka, ruch sceniczny, taniec wszystko to sprawiło, że dzieci z ogromną ciekawością obejrzały ten spektakl. Na zakończenie dzieci czekała słodka niespodzianka, a Pan Komendant szczepu Sławomir Tomaszewski podziękował zuchom i harcerzom za występ jednocześnie zachęcał wszystkie dzieci do zapisania się w poczet zuchów i przyjścia na zbiórkę do harcówki. Bardzo dziękujemy młodym artystom i ich opiekunom za przygotowanie i wystawienie spektaklu.


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2017 roku w naszym przedszkolu po raz kolejny obchodziliśmy „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”.  Z tej okazji odbyły się różne zajęcia i pogadanki na ten temat. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu, o tym, co może powodować smutek i co może sprawiać przykrość, w jaki sposób radzą sobie z tymi emocjami. W tym dniu przybliżyliśmy również dzieciom postać Janusza Korczaka i jego oddanie dzieciom. Po przeczytaniu fragmentu książki „Król Maciuś Pierwszy” nasze dzieci mogły przebywać w zaczarowanym Królestwie Króla Maciusia. Z tej również okazji grupę „Muchomorki” odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim z Panią Moniką Filip. Uczniowie rozmawiali z naszymi przedszkolakami o prawach dzieci, czytali „Króla Maciusia Pierwszego”. Niezwykłą atrakcją były czary w wykonaniu Mateusza. Tego dnia nie zabrakło zabaw, pląsów, tańców i uśmiechniętych buź naszych przedszkolaków.


Literackie spotkanie z jesienią

Jesień polska jest kolorowa
żółta, czerwona i brązowa
wszystkie barwy w niej widzimy
i czasem się temu dziwimy.
Owoce, warzywa i jej inne dary
z apetytem zajadamy.


W piątek 17. Listopada 2017 roku
w naszym przedszkolu odbyło się ,,Literackie spotkanie z jesienią”. Było to jedno z wielu spotkań w ramach współpracy uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Sokołowie Podlaskim. Spotkanie rozpoczęło się od występu artystycznego ,w którym starsi koledzy i koleżanki zaprezentowali swoje umiejętności i talenty recytatorskie oraz wokalne, opowiadając i śpiewając o zmieniającej się przyrodzie, o pięknych jesiennych barwach, a także o darach jesieni. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały słowno - muzyczny program . W dalszej części spotkania były zabawy integracyjne w rytmie znanych dzieciom piosenek o tematyce jesiennej. Bawiliśmy się w kole do piosenek  ,,Jedzie pociąg”, ,,Kolorowa jesień”. Na zakończenie każde dziecko otrzymało w prezencie słodką niespodziankę. Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 panu Kazimierzowi Soszce i nauczycielom pod kierunkiem których to spotkanie zostało przygotowane, a były to panie Małgorzata Jurczak, Patrycja Michałowska, Małgorzata Świsłowska i Agata Witkowska. Należy dodać, że dla wielu uczniów była to szczególna wizyta ponieważ są absolwentami naszego przedszkola. Dyrektor i nauczyciele naszego przedszkola wierzą iż po tak udanym spotkaniu nawiązana zostanie trwała i silna współpraca ze szkołą, która przyczyni się do rozwoju przedszkolaków.


Uroczyste rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu przyrodniczego „Leśne cudaki”

16. listopada 2017 roku w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu przyrodniczego „Leśne cudaki”. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor przedszkola Jolanta Krysiak, która powitała wszystkich zaproszonych gości, przybliżyła zebranym cele konkursu i przedstawiła komisję konkursową.  W dalszej części uroczystości odbyło się  przedstawienie teatralne pt. „Kolory jesieni” w wykonaniu grupy „Muchomorki”.
Celem konkursu było m. in.: rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej oraz przestrzennej, wzbogacanie wiedzy na temat przyrody oraz wzmocnienie relacji dziecka z rodzicem poprzez wspólne wykonanie pracy plastycznej.
Na konkurs wpłynęło 14 prac
po dwie prace z każdej grupy przedszkolnej. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały pracę przestrzenną „leśnego cudaka” z użyciem materiału przyrodniczego i surowców wtórnych.  Prace były oryginalne i pomysłowe. Uczestnicy konkursu wykazali się inwencją twórczą i wielkim zaangażowaniem.
Prace oceniało jury w składzie:
- pan Krzysztof Dąbrowski
Zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski,
- pani Grażyna Grądzka
Skarbnik Miasta Sokołów Podlaski,
- pani Paulina Zgierun
pracownik Nadleśnictwa Sokołów.
Wszystkie dzieci i rodzice biorący udział w konkursie jednogłośnie zajęli I miejsce, otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.  Po uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek.
Uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Organizatorkami konkursu były nauczycielki: Beata Drzewiecka, Agnieszka Gromek, Marta Mroczkowska i Katarzyna Żebrowska.
"Jesteśmy Polką i Polakiem
dziewczynką fajną i chłopakiem
kochamy Polskę z całych sił
chcemy byś również kochał ją i ty"


13 listopada 2017 roku
w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada. W uroczystości wzięły udział wszystkie grupy wiekowe, gość honorowy Zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski pan Krzysztof Dąbrowski, uczniowie klasy mundurowej w Zespole Szkół Nr1 im. K.K. Baczyńskiego z wychowawcami panią Martą Stelmach i panią Agnieszką Bocian, przedstawiciele Rady Rodziców oraz personel przedszkola. Montaż słowno-muzyczny pod hasłem ,,Przedszkolaki Ojczyźnie” przygotowały dzieci 6-letnie z grupy Kubusie pod kierunkiem pani Wioletty Skorupka oraz pani Urszuli Ciach. Szacunek i miłość do Ojczyzny dzieci wyraziły poprzez recytację wierszy, taniec i śpiew pieśni o charakterze patriotycznym. Galowe stroje, biało-czerwone kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. Zachwyt i zdziwienie dzieci wywołała wizyta wspomnianych już gości a mianowicie uczniów klasy mundurowej z ZSNr1, którzy po części artystycznej spotkali się z dziećmi. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz utrwalenie symboli narodowych naszego kraju, Spotkanie edukacyjne ubarwione zostało prezentacją mundurów wojskowych. Na zakończenie obchodów Narodowego Święta Niepodległości delegacje dzieci z poszczególnych grup naszego przedszkola z wychowawcami, dyrektorem panią Jolantą Krysiak, Burmistrzem panem Krzysztofem Dąbrowskim oraz uczniami z ZSNr1 udały się pod Pomnik Czynu Niepodległościowego gdzie dzieci złożyły kwiaty i zapaliły znicze w hołdzie poległym w obronie naszej ojczyzny. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję że zapadnie on w pamięci naszych, „Małych Polaków”. Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.


Zapraszamy na naszą nową stronę na Facebooku.


Pasowanie na przedszkolaka

Dnia 8 i 9 listopada 2017 roku
w naszym przedszkolu odbyło się pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości brały udział dzieci z grupy „Misie” i „Smerfy”. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności. Po części artystycznej Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz mały słodki upominek. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy wspólnie zatańczyli w kole taniec z rodzicami. Uroczystość ta pozwoliła dzieciom, rodzicom i nauczycielom zintegrować się. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć - „Jestem prawdziwym przedszkolakiem”.


Biedronki w kinie 6 D

7 listopada
2017 roku dzieci z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę autokarową do Warszawy w celu obejrzenia filmu „Kosmiczna Przygoda” w wymiarze 6D. To bardzo popularna na świecie projekcja filmowa w 3 D z mnóstwem realistycznych efektów specjalnych tj: ruchome fotele, woda, wiatr, bańki mydlane, łaskotanie stóp, zapach i wiele innych. Dzięki połączeniu realnych efektów z obrazem 3 D dzieci mogły odczuć na własnej skórze doznania bohaterów filmu. W magicznych okularach z muchami astronautkami dzieci wybrały się w kosmos. Kosmiczna przygoda to realistyczna, pogodna i pełna ciepłego humoru bajka, gdzie dzieci same pilotowały kosmiczna rakietą.  Ekstremalne doznania dla wszystkich zmysłów . Po tej ogromnej porcji wrażeń dzieci odwiedziły plac zabaw, gdzie korzystały z atrakcji tj: zjeżdżalnie, ruchome tuby, baseny z kulkami, trampoliny i wspinaczki. Posiłek zjedliśmy w tesco grill. Wycieczka dostarczyła dzieciom moc wrażeń i sprawiła wiele radości, a pogoda wyjątkowo nam dopisywała. Trzeba przyznać, że wszystkie dzieci doskonale się spisały. Mamy nadzieję, że ta wyprawa na długo pozostanie im w pamięci. Rodzicom dziękujemy za zaufanie.


Światowy Dzień Postaci z Bajek

6 listopada 2017 roku
w naszym przedszkolu odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. We wszystkich grupach przedszkolaki  bawiły się naśladując postacie, za które były przebrane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Nie zabrakło w tym ważnym dla przedszkola dniu odśpiewania hymnu „Witajcie w naszej bajce”. To spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe.


Koło Przyjaciół Zwierząt w przedszkolu  

2 listopada
2017 roku nasze przedszkole odwiedziła p. Dorota Odziemczyk - wolontariuszka schroniska, wraz z uczennicami Koła Przyjaciół Zwierząt, które zaprezentowały krótkie przedstawienie o życiu zwierząt w schronisku. Głównym celem spotkania było kształtowanie u dzieci postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Dzięki takim akcjom, dzieci już od najmłodszych lat uczą się wrażliwości i postawy gotowosci niesienia pomocy zwierzętom.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za ciekawe spotkanie.                                                                                                                                             


Dzień Wszystkich Świętych

5 i 6-latki z Miejskiego Przedszkole nr 3 wraz z wychowawcami w związku ze zbliżającym się świętem zmarłych wybrały się na cmentarz przy ul. Chopina, gdzie złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie Nieznanego Żołnierza. Młodsze przedszkolaki uczciły pamięć przy grobie Jana Pawła II, który znajduje się przy Kościele Księży Salezjanów. Dzieci z naszego przedszkola od najmłodszych lat uczą się oddawać hołd zmarłym.


NAKRĘĆ SIĘ NA MISJĘ - to akcje wspierająca misjonarzy w Sudanie i Kamerunie. Akcję rozpoczęły dzieci, rodzice i rada pedagogiczna Przedszkola Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim. Zostały do niej zaproszone przedszkola i szkoły z terenu Powiatu Sokołowskiego.
Do włączenie się w akcję zapraszamy każdą rodzinę - niezależnie od miejsca zamieszkania.

Zasady akcji są bardzo proste:
- Zbieramy nakrętki .
- Wrzucamy je do specjalnie przygotowanych pudełek.
- Napełnione pudełko przekazujemy do Przedszkola Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim.
- W momencie uzbierania dużej ilości zostaną zawiezione na skup.
- Otrzymane pieniądze przekażemy na misje w Sudanie i Kamerunie!

Daj się NAKRĘĆIĆ SIĘ NA MISJĘ- ZBIERAJ NAKRĘTKIZabawy badawcze z wodą w Kubusiach

Dzieci już od urodzenia są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenia "ręką, sercem i głową". Aktywność poznawcza jest dla nich w pewnym sensie rzeczą naturalną wynikającą z wrodzonej potrzeby wysiłku umysłowego. Zazwyczaj przejawia się w zadawaniu przez dziecko pytań. Aby jednak wystąpiła w takim stopniu, który miałby większe znaczenie dla jego rozwoju, należy aktywność poznawczą dzieci stymulować i ukierunkowywać. Można to robić za pośrednictwem zabawy, w trakcie której dziecko ma okazję do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące je pytania. Podczas zabawy dziecko może realizować czynności badawcze pojawiające się w momencie, gdy styka się ono z nowymi bodźcami czy sytuacjami. Ogromny wpływ zabaw badawczych na rozwój i wychowanie dzieci związany jest z faktem, iż każda zabawa tego rodzaju niesie ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co wspiera proces uczenia się. Najlepiej bowiem zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Działalność badawcza wywiera korzystny wpływ na różne sfery rozwoju dziecka między innymi sferę aktywności twórczej. Dzieje się tak, gdyż dziecko podejmując zabawę badawczą staje przed określonym problemem, którego rozwiązanie jest bezpośrednim celem samej zabawy. Rozwiązując ten problem różnymi metodami, zależnymi od poziomu rozwoju myślenia, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności. Określania przyczyn i skutków. Przy okazji uczy się planowania własnych działań. Poszukiwania pomysłów i rozwiązań. Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie. Przy okazji dzieci rozwijają wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Tak wyjątkowe zajęcia odbyły się w grupie Kubusie podczas których dzieci wcieliły się w role naukowców, badaczy odkrywających jak powiedział jeden z kolegów niezwykłe rzeczy. Podczas zabaw badały rozpuszczalność cukru, soli i mąki w wodzie, hipotezę dotyczącą zachowania się przedmiotu przypomniały wykonując doświadczenia "Co pływa, a co tonie". Eksperymentowały również z kolorami największą atrakcją było doświadczenie tzw. wulkan czy unoszenie talerzyka ze szklanką z zassaną wodą. Podczas zabawy muzycznej,, Fale” starały się wytworzyć fale morskie poruszając chustą animacyjną w rytm muzyki i starając się nie zrzucić balonów z chusty. Było to kilka przykładów prostych zabaw badawczych i doświadczeń, które można przeprowadzić w domu z użyciem ogólnodostępnych rekwizytów. Zachęcamy Państwa do wspólnej zabawy z dziećmi.


Policjanci z wizytą u przedszkolaków

25 października 2017 roku nasze przedszkole odwiedzili sokołowscy policjanci. Starsza sierżant Dominika Rozbicka - Oficer Prasowy KPP w Sokołowie Podlaskim oraz podkom. Rafał Czarnocki przybliżyli dzieciom z grup: „Smerfy”, „Misie” i „Wiewiórki” charakter pracy policjanta, a także przypomnieli im zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zarówno pieszo, jak i na rowerze oraz zasady bezpiecznego przekraczania jezdni. Podkreślili również, jak ważne jest noszenie odblasków. Następnie przedszkolaki miały możliwość zobaczyć z bliska radiowóz i sprzęt, którym na co dzień policjanci posługują się w swojej pracy. Spełniło się w ten sposób marzenie wielu najmłodszych. Dzieci podziękowały gościom za dobre rady oraz wręczyły pamiątkowe dyplomy i słodki upominek. Po tym spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.


Biedronki w Ptaszarni

24 października 2017 roku dzieci z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę do Ptaszarni w Patrykozach. Na prywatnej posesji Państwa Skorupków kryje się wyjątkowo przyjazne dla ucha i miłe dla oka rodzinne hobby Pana Artura Skorupki i Józefa Żochowskiego, jakim jest hodowla ptaków. Hobby swoje rozwijają od ponad 2 lat. Woliery dla ptaków są ustawione tak, by latem ptaki miały gdzie się schować przed słońcem, a zimą przed mrozem i wiatrem. Przed zimą osiatkowane ściany zakrywane są folią, przez co mieszkańcom jest cieplej. Osłona jest usuwana wiosną, gdy największe mrozy zelżeją. Klatki zajmują głównie papugi, są kolorowe i różnorodne. W zbiorach hodowców znajdują się m.in. papużki nierozłączki, papugi faliste oraz nimfy. Napotkaliśmy tam również bażanty srebrne, złote, diamentowe, polne, mongolskie, królewskie, bananowe i czerwone. Niezwykłą ozdobą są pawie białe, czarne i królewskie, kaczuszki staropolskie i łowienki oraz liczne rodzaje gołębi i kariery. Hodowcy karmią ptaki słonecznikiem, prosem, owsem i sałatką z posiekanych warzyw i owoców. Zwierzęta utrzymane są we wzorowych warunkach, które sprawiają, że wyglądają zdrowo a ich pióra są czyste i błyszczące. Jest to niezwykle bajeczne miejsce ozdobione przepięknym ogrodem, które wzbudziło zachwyt dzieci. Wizyta w tym miejscu była dla nas niezwykłym doświadczeniem. Zbliżenie się do natury wzbudziło w nas wewnętrzną radość. Na koniec tej bajecznej podróży dzieci otrzymały piękne pawie pióra. Serdecznie dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie i do zobaczenia wiosną.


Tropami przyrody – zajęcia przyrodnicze w Biedronkach

Wiedza przekazywana za pomocą zabawy jest najlepszą formą, gdyż treści stają się miłe i przyjemne, a ogród przedszkolny to najbliższe dzieciom środowisko przyrodnicze. Edukacja przyrodnicza przedszkolaków stwarza możliwość obcowania z nim, a także kształtuje pozytywne postawy wobec świata przyrody. Edukacja ekologiczna w przedszkolu zakłada dostarczenie dzieciom możliwości poznawania przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami. Dzieci powinny obserwować, badać i eksperymentować. Dlatego też dzieci z grupy Biedronki uczestniczyły w cyklu zajęć przyrodniczych w naszym ogrodzie. W tym celu wykorzystaliśmy Ścieżkę Edukacyjną znajdującą się w naszej placówce, naturalne okazy drzew i krzewów by bliżej poznać ich nazwy, budowę, kształt liści, owoce, a także przy pomocy lup bawiliśmy się w badaczy przyrody obserwując jej małe elementy. Zajęcia tego typu mają na celu zaspokajanie potrzeb dzieci związanych z zainteresowaniami przyrodniczymi, doskonalą umiejętność obserwacji przyrody ożywionej i nieożywionej, wyrabiają właściwy stosunek do ochrony środowiska poprzez kształtowanie nawyków ekologicznych. Chcemy kształtować również umiejętność obserwacji oraz rozwijać zainteresowania proekologiczne.


Kolorowy dzień owoców w Wiewiórkach

Kształtowanie nawyków prozdrowotnych jest jednym z ważniejszych aspektów wychowania przedszkolnego. Dbając o zdrowe odżywianie, dzieci z grupy Wiewiórki
24 października podczas zajęć, samodzielnie przygotowały sałatkę owocową. Przed rozpoczęciem pracy dzieci nałożyły fartuszki, umyły też owoce i starannie je pokroiły w kostkę. Dzieci bardzo ostrożnie obchodziły się z przyniesionymi owocami: mango, kiwi, winogrona, banan, kaki, gruszki, jabłka, melon, aby jak najmniej soku wycisnęło się podczas ich krojenia. Zrobiona wspólnie sałatka owocowa dała wiele radości dzieciom podczas jej przygotowania a przede wszystkim była smaczna i zdrowa. Zajęcia miały na celu zachęcanie wszystkich dzieci do poznania walorów smakowych różnych owoców.


Krasnale w Nadleśnictwie

19 października 2017 roku grupa „Krasnale” wyruszyła na wycieczkę do Nadleśnictwa Sokołów. Pierwsza część wycieczki odbywała się na sali edukacyjnej w budynku Nadleśnictwa. Pani prowadząca zajęcia opowiadała dzieciom o zwierzętach żyjących w naszych lasach, o ich przygotowaniach do nadchodzącej zimy. Dzieci obejrzały film o dziku, rozwiązywały zagadki przyrodnicze, oglądały różne eksponaty dotyczące leśnictwa i ochrony przyrody. Dalszą część wycieczki przedszkolaki spędziły na powietrzu w Parku Edukacji Leśnej, gdzie miały okazję obejrzeć różne gatunki drzew, krzewów i roślin, zajrzeć do gniazda nietoperzy oraz innych gatunków ptaków. Dzieci podczas gier i zabaw ruchowych uczestniczyły we wspaniałej lekcji przyrody, którą zapamiętają na długo.


Smerfy na wystawie „Lalek z porcelany” w Bibliotece Pedagogicznej


18 października 2017 roku dzieci z grupy „Smerfy” wybrały się na wystawę porcelanowych lalek do Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Dzięki życzliwości kolekcjonerów, którzy udostępnili swoje zbiory lalek, dzieci mogły oglądać i podziwiać lalki w polskich strojach regionalnych, w strojach balowych i codziennych z dawnych epok, a także lalki pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Tajlandii, Gruzji, Meksyku, Maroka, Panamy, Włoch. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści pani Elżbiety Lewczuk – kierownik filii o historii lalek, o powstawaniu bogatych kolekcji oraz anegdot o niektórych lalkach.
Ten niecodzienny wernisaż był dla nas ważnym wydarzeniem edukacyjno-kulturalnym, ilustrującym piękno i różnorodność kultury ludowej i rzemiosła, historię ubiorów i życia codziennego, a także możliwością poznania bogactwa niepowtarzalnych ubrań regionalnych z różnych, często egzotycznych stron świata.


Zajęcia otwarte z Rodzicami w grupie „Muchomorki”

Zajęcia otwarte zawsze wzbudzają wiele pozytywnych emocji wśród Rodziców, ponieważ uczestnicząc w nich mogą oni poznać charakter pracy wychowawczo – dydaktycznej z dziećmi. Zajęcia tego typu realizowane są w ramach planu współpracy przedszkola z Rodzicami i umożliwiają Rodzicom poznanie sposobów pracy nauczycieli z dziećmi, relacji pomiędzy nauczycielami, a dziećmi oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy. Takie zajęcia pozwalają również na śledzenie postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji fizycznych, umysłowych, społecznych, itp. W czasie zajęć otwartych Rodzice biorą czynny udział, dzięki temu bawiąc się ze swoimi dziećmi stają się aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego. Takie spotkanie odbyło się w dniu
12 października 2017 roku w grupie „Muchomorki”, składało się ono z dwóch części. W części pierwszej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie treści matematycznych, natomiast w części drugiej przedstawiły rodzicom teatrzyk „Kolorowa Jesień”. Podczas zajęć nie zabrakło wspólnych zabaw z rodzicami. Dziękujemy Rodzicom za wspaniałą współpracę, za przygotowanie poczęstunku. Dziękujemy za to, że zawsze możemy na Was liczyć.


Zabawy z Panią Jesienią


Idzie lasem Pani Jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę…Jesień to wyjątkowa i kolorowa pora roku, która odkrywa przed nami swoje niezwykłe skarby a także bardzo obfituje w ciekawe wydarzenia w naszym przedszkolu. W dniu
11 października 2017 roku (środa) odbyło się spotkanie dzieci z całego przedszkola z Panią Jesienią. Uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej, która zmieniła swój wystrój, została udekorowana kolorowymi liśćmi aby przybliżyć dzieciom barwy jesieni. Tego dnia wszystkie przedszkolaki miały ubrania w jesiennych kolorach. Spotkanie rozpoczęło się przepięknym przedstawieniem teatralnym pt. „Kolorowa Jesień” w wykonaniu dzieci z grupy „Muchomorki”. W czasie spotkania nie zabrakło również wesołych jesiennych piosenek oraz tańców wszystkich dzieci z Panią Jesienią. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.


Zajęcia otwarte w grupie "Wiewiórki"

Dnia
10 pazdziernika 2017 roku w dniu Święta Drzewa, w grupie "Wiewiórki" odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami pt, "Jesienne Dywany". Dzieci wraz z rodzicami zapoznały się z budową drzewa, znaczenia drzew - lasów dla naszego życia. Poznały też owoce ,liście znanych drzew i potrafiły je odróżnić. Do przeliczania, porównywania i układania rytmów wykorzystano podczas zajęć, kasztany i listki. Rodzice wzięli też udział w zabawnych kalamburach o tematyce leśnej, a także wraz ze swoimi dziećmi wykonały piękne jesienne dywany z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych. Wspólna poleczka tańczona z rodzicami dała wszystkim wiele radości. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały jesienne kolorowanki zakupione przez rodziców. Zajęcia otwarte były uczącym i mile spędzonym czasem zarówno dla dzieci, ich rodziców (dziadków) jak i nauczycielek pracujących w grupie.


Warzywne kukiełki w Biedronkach

W mijającym tygodniu w grupie „Biedronki”królowały warzywa. Uczyliśmy się o ich właściwościach, witaminach, odwiedziliśmy ogródki działkowe . Dzieci przyniosły do przedszkola różne warzywa . Na koniec tygodnia wykonaliśmy warzywne kukiełki, z warzyw i różnych innych materiałów i ozdób, jedyną granicą była nasza wyobraźnia. W czasie zajęć „Biedronki” miały okazję poszerzyć swoją wiedzę odnośnie właściwości odżywczych owoców i warzyw. Z wielkim zapałem tworzyły swoje prace wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Starannie wykonywały swoje kukiełki i były z nich bardzo dumne. Ciekawym pomysłom nie było końca! Warzywne kukiełki zachęciły nas do zdrowego odżywiania i bajecznie ozdobiły salę i kącik przyrody. Efekty naszej kreatywności można podziwiać oglądając zdjęcia w naszej galerii.


Zdrowy, smaczny sok w wykonaniu „Smerfów”

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie.
Dzieci doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Z myślą o witaminkach,
6 października 2017 roku dzieci 3-letnie z grupy „Smerfy” postanowiły wspólnie z panią Kasią zrobić sok marchwiowo-jabłkowy. Zanim dzieci przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie przedszkolaki kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z marchwi i jabłek. Po skończonej pracy dzieci delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował sok, ponieważ wykonany był bez dodatku cukru i konserwantów.Koncert "DZIECI OJCU ŚWIĘTEMU"

"Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu"

Św. Jan Paweł II
Koszalin 1997 rJak co roku dzieci z naszego przedszkola biorą udział w koncercie "Dzieci Ojcu Świętemu" organizowanym przez Sokołowski Ośrodek Kultury. W tegorocznej już siedemnastej edycji koncertu udział wzięły dzieci 6 letnie z grupy Kubusie. Przedszkolaki uczciły pamięć Świętego Jana Pawła II wierszem, tańcem Krakowiak w piosence zaś wyśpiewały za co kochają Ojca Świętego.


Owoce i warzywa – zajęcia w Muchomorkach

Na początku października dzieci z grupy
Muchomorki wybrały się na jesienną wyprawę do sadu i ogrodu warzywnego. Oglądały i nazywały jesienne warzywne "okazy" oraz drzewa owocowe. Następnego dnia było w naszej grupie przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo. Dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Wszystkie przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, kiwi, pomarańcze i winogrona. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców
i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki, w których wyglądaliśmy jak prawdziwi kucharze. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatka udała się, wyszła wspaniale. Zajęcia tego typu mają także na celu zachęcić dzieci do spożywania warzyw
i owoców oraz wspólnego przygotowywania posiłków.


„Kolory Miasta” - spektakl ekologiczny

Dnia
05. października 2017 roku dzieci 5 i 6 –letnie na zaproszenie Urzędu Miasta wybrały się do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie. „Kolory Miasta” to spektakl ekologiczny dla dzieci, pełen magii i dobrego humoru w wykonaniu Teatru Kultureska. Przedstawienie wystawiane jest w ramach akcji Eko Raban. To pełna magii, zwrotów akcji i dobrego humoru bajka, która poprzez zabawę uczy, jak ważna w życiu człowieka jest przyroda. Kształtuje wśród najmłodszych pełną szacunku postawę wobec natury. Bohaterami spektaklu byli Jeżyk Jerzy i Zając Zuza, którzy znudzeni swoim bezproblemowym żywotem, postanawili stać się bohaterami spektakularnie ciekawej historii. Przypadkowo trafiają do “Zaczarowanego Miasta”, w którym wszystko jest szare. Grasuje w nim złowroga Wrona, a nad miastem unosi się smog. Jeżyk i Zajączek muszą stanąć na straży czystej przyrody i przypomnieć mieszkańcom miasta, jak wiele barw ma natura. Postanawiają przywrócić miastu kolory i zdjąć z niego klątwę szarości. Wszystkie piosenki śpiewane były przez aktorów na żywo i posiadały ekspresyjną choreografię. Spektakl opatrzony był barwną scenografią i ręcznie robionymi kostiumami, a także wyjątkowymi efektami świetlnymi i efektami specjalnymi. Ponadto treści ekologiczne podane były w przystępny i ciekawy sposób. Spektakl zaznajomił dzieci z pojęciem niskiej emisji, smogu i jego szkodliwości. Bohaterowie bajki przywrócili czystość i barwy miastu, przypominając dzieciom do jakich kolorów pojemników wyrzucamy konkretne śmieci. Dzieci miały okazję powtórzyć zasady segregacji odpadów, a także samodzielnie podzielić je na scenie. Utrwalili pojęcie recyklingu, a także poznały odpady, które można poddać temu procesowi. Poprzez ten wyjątkowy interaktywny spektakl, w którym uczestniczyły dzieci, poprzez emocje, a także animacje i piosenki, nauczyły się jak możemy „odczarować” nasze polskie miasta, by stały się ekologiczne i kolorowe.


Kubusie w Nadleśnictwie Sokołów

"Miło jest chodzić po leśnych ścieżkach
A wiecie dzieci kto w lesie mieszka?
Mieszka tu sarna co biega prędko
Nie bój się dzieci zgrabna sarenko
A tu widzicie rudego lisa...”


Dnia
03. październiak 2017 roku dzieci z grupy Kubusie wybrały się na wycieczkę na zajęcia edukacyjne w Nadleśnictwie Sokołów. Celem zajęć było: kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, budzenie wrażliwości na piękno przyrody i dostarczenie radości odkrywania, wzbogacenie wiadomości dotyczących zmian w przyrodzie w okresie jesiennym, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym, zachęcenie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt w okresie zimy, uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Zajęcia prowadziła pani Paulina w sali edukacyjnej zlokalizowanej w budynku Nadleśnictwa Sokołów. Dzieci miały możliwość podziwiać wiele interesujących eksponatów wśród których największą popularnością cieszyły się wydry i lisy. Pani Paulina zainteresowała dzieci filmem o dziku i swoimi opowieściami o zwierzętach wykorzystując różne tablice informacyjne, ilustracje, obrazki, okazy przyrodnicze, puzzle. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami, wykonały też prace plastyczne ilustrujące zwierzęta, ptaki i rośliny. Wykazały się też wiedzą zdobytą na zajęciach dydaktycznych w przedszkolu. Pełne wiedzy o lesie i leśnych zwierzętach przedszkolaki wróciły do przedszkola. Na długo ta wizyta pozostanie w pamięci dzieci. Składamy serdeczne podziękowania pani Paulinie za tak owocne i pełne wrażeń spotkanie.


Biedronki na wystawie "Lalek z porcelany" w Bibliotece Pedagogicznej

Dnia 04. października dzieci z grupy „Biedronki” wybrały się na wystawę porcelanowych lalek do Biblioteki Pedagogicznej. Pomysł zorganizowania wystawy spotkał się z zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów, ale także osób posiadających pojedyncze egzemplarze lalek w strojach z epoki. Wśród mieszkańców Sokołowa, którzy udostępnili swoje zbiory lalek, są: Grażyna Karakula, Hanna Krasuska-Terka, Ludwika Anusiewicz, Hanna Nowotniak, Maja Komosa, Konrad Ignaciuk, Helena Wojtkowska, Gabriela Remiszewska i Mariola Wojtyńska. Jednak zdecydowaną większość eksponatów przywiozła kolekcjonerka Jolanta Granica-Kownacka z Łebków Wielkich koło Ciechanowa. To właśnie dzięki ich życzliwości mogliśmy oglądać i podziwiać lalki w polskich strojach regionalnych, w strojach balowych lub codziennych z dawnych epok, a także lalki pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Tajlandii, Gruzji, Meksyku, Maroka, Panamy, Włoch. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści o historii lalek, o powstawaniu bogatych kolekcji oraz anegdot o niektórych lalkach. Podziw budziły zwłaszcza egzotyczne zabawki z dalekich stron świata. Ta barwna wystawa ukazała młodym widzom różnorodność i bogactwo kultury ludowej. Całości dopełniały dźwięki rozbrzmiewającej z głośników muzyki – piosenki w wykonaniu Magdy Fronczewskiej „Laleczka z saskiej porcelany. Ten niecodzienny wernisaż był dla nas ważnym wydarzeniem edukacyjno-kulturalnym, ilustrującym piękno i różnorodność kultury ludowej i rzemiosła, historię ubiorów i życia codziennego, a także możliwością poznania bogactwa niepowtarzalnych ubrań regionalnych z różnych, często egzotycznych stron świata.


Zajęcia kulinarne w Biedronkach

Było smacznie, a przede wszystkim zdrowo, gdyż dzieci z grupy „Biedronki” własnoręcznie przygotowywały sałatkę owocową z rodzimych i egzotycznych owoców, z jabłek, bananów, gruszek, kiwi, brzoskwiń, arbuza, śliwek, ananasa oraz winogron. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Najpierw nastąpił pokaz krojenia owoców, po czym dzieci samodzielnie kroiły owoce na sałatkę. Na koniec oczywiście miejsce miała grupowa degustacja. Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, a przy okazji dowiedziały się jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Podwieczorek zjedzony był ze smakiem. Sałatka nie tylko była smaczna, ale i zdrowa. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem. Można śmiało powiedzieć, że zadanie zostało wykonane doskonale a umiejętność robienia sałatek przyda się zwłaszcza w okresie zimowym. Rodzicom bardzo dziękujemy za dostarczenie owoców i zapraszamy do obejrzenia galerii.


„Smerfy” poznają dary jesieni

Jesień to wyjątkowa pora roku, kolorowa i obfitująca w ciekawe wydarzenia w naszym przedszkolu.
29 września 2017 roku podczas zajęć „Smerfy” poznały dary jesieni: kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębinę, szyszki, kolorowe liście. Pani Kasia opowiedziała dzieciom o charakterystycznych cechach jesieni, jej oznakach, zmianach jakie zachodzą w przyrodzie. Dzieci uczestniczyły aktywnie w zabawach ruchowych i muzycznych z wykorzystaniem chusty animacyjnej, kolorowych wstążek. Poznały nowe gry i zabawy o tematyce jesiennej, które sprawiły im wiele radości m. in. dekorowały suknię Pani Jesieni kolorowymi liśćmi, segregowały dary jesieni, rzucały kasztany do koszyka z odpowiedniej odległości.
Pozajęciach „Smerfy” wybrały się na
ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą mieszczącą się w naszym ogrodzie przedszkolnym. Na ścieżce znajdują się różne stacje tematyczne, na których zostały ustawione tablice edukacyjne, gry dydaktyczne, przybliżające różnorodność i złożoność świata roślin i zwierząt, np. „Co ze mnie wyrośnie?”, „Zgaduj zgadula”, „Leśne cymbały”, „Znajdź moją mamę”. Ścieżka przyrodnicza jest żywą pracownią, w której przedszkolaki mogą prowadzić badania, eksperymenty, obserwacje, a także moją zapewniony kontakt z przyrodą. Wzbogacą swoją wiedzę przyrodniczą i wykształcą postawy proekologiczne.


Smacznie, zdrowo, kolorowo - śniadanie u Krasnali

28 września 2017 roku
dzieci z grupy „Krasnale” przygotowywały z niewielką pomocą pań pyszne kanapki na śniadanie. Przedszkolaki same smarowały pieczywo masłem, układały wędlinę, sery, kolorowe warzywa tworząc małe dzieła sztuki. Kanapki były tak barwne, smakowicie wyglądające, że nawet największy niejadek nie mógł się im oprzeć. Samodzielnie przygotowany posiłek smakował tak bardzo, że wszystkie kanapki zniknęły bardzo szybko z talerzyków.


Owocowo-warzywne inspiracje w Kubusiach

W ostatnim tygodniu września dzieci z grupy Kubusie brały udział w szeregu zajęć i zabawach zachęcających do zdrowego odżywiania, co pozwoliło dzieciom dostrzec konieczność dostarczania organizmowi witamin zawartych w owocach i warzywach. Odbyło się spotkanie i rozmowy z paniami kucharkami w przedszkolnej kuchni, dzieci miały okazję bliżej przyjrzeć się jak wygląda przygotowywanie zdrowych posiłków, utrwalona została Piramida Żywienia Przedszkolaka. Przedszkolaki brały udział w różnego rodzaju zabawach z owocami i warzywami, wykonały również prace plastyczne, które można obejrzeć w przedszkolnej szatni. W celu zachęcania dzieci do zdrowego odżywiania wykonały samodzielnie sałatkę warzywną oraz owocowe stworki, które następnie zajadały z ogromnym apetytem.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

21 września 2017 roku nasze dzieci obchodziły swoje święto, albowiem obchodziliśmy po raz kolejny Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji został zaproszony zespół muzyczny Mała Orkiestra Dni Naszych, który podczas swoich występów rozbawił naszych milusińskich wspólnym śpiewem i zabawą. Kapitan Jurek- Ogórek, Majtek- Kubuś i Pirat- Tomek zaprezentowali repertuar bliski każdemu przedszkolakowi, w którym nie zabrakło treści edukacyjnych. Usłyszane przez dzieci utwory to m.in. „Piosenka mądrych dzieci”, „Piosenka o przyjaźni”, „Piosenka o szacunku dla innych”, „Piosenka o zasadach na jezdni”. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w koncercie. Dzieci wyrażały piosenki ruchem, zapamiętywały ich proste teksty przy tym świetnie się bawiąc. Na zakończenie spotkania przedszkolaki nagrodziły artystów gromkimi brawami oraz wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.


Sprzątanie Świata

15 września 2017 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. Tematem tegorocznej akcji było hasło „Nie ma śmieci - są odpady”. W ramach przedsięwzięcia fundacja „Nasza Ziemia” chce zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. Akcja zorganizowana była przez fundację „Nasza Ziemia” i Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim. Celem przedsięwzięcia „Sprzątanie świata” jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie na rzecz ochrony środowiska. Przedszkolaki z uśmiechem sprzątały świat.


OGŁOSZENIE

Zapraszamy
19 września 2017 roku (wtorek) o godzinie 16.30 na zebranie rodziców dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola nr 3. Omówione zostaną sprawy bieżące dotyczące funkcjonowania placówki. Prosimy o zapewnienie opieki dzieciom na czas trwania zebrania.


Bezpieczna droga do przedszkola

Dnia
14 września 2017 roku gościliśmy w naszym przedszkolu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim: starszą sierżant Dominikę Rozbicką, starszego aspiranta Krzysztofa Ciacha i aspiranta Sylwestra Rogozińskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji „Bezpieczna droga do przedszkola”. Na początku pani policjantka przeprowadziła z dziećmi pogadankę o bardzo ważnych zasadach bezpieczeństwa dotyczących poruszania się po drogach. Następnie dzieci udały się na skrzyżowanie przy ulicy Bosko i Andersa gdzie miały okazję utrwalić sobie jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych. Mogły także obserwować pracę policjanta podczas kierowania ruchem drogowym.
Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom KPP za przekazanie naszym przedszkolakom cennych rad i wskazówek i obiecujemy zawsze o nich pamiętać.Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie, po której pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2017/2018 obfitował w wiele pozytywnych chwil w naszym przedszkolu.


Kochane przedszkolaki!

Minął wakacji czas,
nasze przedszkole wita Was.
Na naukę i zabawę jest najwyższa pora,
wszystkie przedszkolaki nauczyciel woła.
Lalki w kącie już czekają,
klocki wszystkich Was wzywają.
A na półkach samochody,
już szykują się do drogi.
Lada dzień jest pierwszy września.
Wszyscy razem się spotkamy
i rok szkolny przywitamy.


Dzień adaptacyjny w przedszkolu

30 sierpnia 2017 roku odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci, które od września rozpoczną edukację w naszej placówce. Pani Dyrektor Jolanta Krysiak przywitała rodziców wraz z ich pociechami oraz przedstawiła personel pracujący w poszczególnych grupach. Zajęcia adaptacyjne rozpoczęto od wręczenia dzieciom wizytówek z ich imionami. W dalszej części zajęć dzieci w raz z rodzicami bawiły się śpiewając i tańcząc przy znanych piosenkach, a następnie wyruszyły w podróż przy piosence „Jedzie pociąg”. Dużym zainteresowaniem cieszył się basen z kulkami oraz zabawy z chustą animacyjną i balonikami. Przy poczęstunku dzieci słuchały pląsów i piosenek przedszkolnych. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość poznania swoich sal przedszkolnych.
Mamy nadzieję, że dzięki uczestnictwu w zajęciach, zarówno dzieci, jak i ich rodzice, nabrali przekonania, że czas spędzany w przedszkolu będzie bezpieczny, miły i radosny.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego