Mały miś i Dzień Bezpiecznego Internetu - Przedszkole nr 3 w Sokołowie Podlaskim

Mały miś i Dzień Bezpiecznego Internetu

Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu

„Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu” to kolejna akcja w ramach międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego autorką jest Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Każda „misiowa” akcja opiera się na dwóch filarach: postaci tytułowego misia oraz czytaniu. Temat ważny, bo dotyczy przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety, laptopy...
Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach to również jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017. Projekt jest również odpowiedzią na zaproszenie Polskiego Centrum Programu Safer Internet do organizowania inicjatyw z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.
8 lutego 2017 w ramach międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” obchodziliśmy w naszym przedszkolu kolejną akcję pt. „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”. W akcji tej brały udział dzieci 5 i 6-letnie z grup: „Krasnale”, „Kubusie” „Smerfy” oraz „Misie”. Głównym celem akcji było przekazanie dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci.
Tego dnia przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Mój przyjaciel Necio” i wysłuchały piosenki „Fajnie w Internecie” w wykonaniu dzieci z grupy „Smerfy”. Towarzyszył w tym dniu dzieciom Misio Pysio z Oddziału Przedszkolnego mieszczącego się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dołholisce, który przybył do naszej placówki w ramach ogólnopolskiego projektu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – edycja I. Dzieci obejrzały także bajkę edukacyjną o przedszkolaku Jasiu, który podczas wakacyjnej przerwy, z niepotrzebnych elektronicznych urządzeń (odkurzacz, stare radio, mikser) skonstruował robocika o imieniu Necio. Necio przybliżył dzieciom pojęcie i zastosowanie Internetu. Na zajęciach dzieci poznały także z „bliska” laptop, czyli komputer przenośny. Wiedzą już, co to jest monitor, klawiatura, myszka. Podczas zabawy ruchowej dzieci stały się małymi „komputerami” - rzucając do siebie kłębek wełny stworzyły internetową sieć. Poznały także bezpieczną stronę internetową, z której korzystać mogą dzieci www.necio.pl. Strona ta zawiera gry, piosenki, animacje oraz porady dla rodziców i nauczycieli wprowadzające w świat bezpiecznego Internetu. Na kartach pracy - odnajdywały wybrane litery na klawiaturze, robiły robota Necia z papieru, rozwiązywały zagadki, stworzyły wspólnie z Neciem Kodeks Bezpiecznego Internetu. Dzieci 6-letnie z grupy „Smerfy” i „Misie” wykonały prace na wystawkę pt. „Necio i Sieciuchy”.
Na początku lutego odbyło się spotkanie z policjantem panem Dariuszem Tomczukiem, który rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowaniu podczas ferii zimowych oraz wspomniał o zasadach i zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu.
Dzięki tej akcji dzieci, które coraz częściej sięgają po urządzenia mobilne: smartfon, telefon, komputer, tablet, laptop dowiedziały się jak korzystać z Internetu w bezpieczny sposób, oczywiście z pomocą rodziców.
Przeprowadzeniem akcji w przedszkolu zajęła się pani Katarzyna Żebrowska – nauczycielka grupy „Smerfy”.